Мелатонін – гормон, що регулює в організмі режим сон-неспання. Виробляється мелатонін клітинами епіфіза і синтезується вночі. Мелатонін підтримує циркадні ритми, тобто повторювані коливання інтенсивності різних біологічних процесів, залежних від часу доби. Представляємо вашій увазі 7 оздоровлюючих ефектів мелатоніну.

Як відомо офіційній науці, мелатонін — гормон, що відповідає за сон і неспання в нашому організмі виробляється вночі. В цей час доби його концентрація у десятки разів більше, ніж вдень. Таким чином, його синтез залежить від освітленості: чим вона більше, тим нижче його вироблення, і навпаки. Також негативно на виробництво мелатоніну впливає алкоголь, кофеїн, паління, робота у нічний час.

Вироблення мелатоніну в організмі

Як було вже зазначено, синтез і секреція мелатоніну зростає вночі і днем скорочується. З цієї причини у незрячих людей і у тих, хто працює в нічну зміну, можуть виникати проблеми, пов’язані з рівнем мелатоніну. Освітленість стимулює нервовий шлях від сітківки ока в гіпоталамус — так відбувається передача інформації про кількість світла.

Ця інформація необхідна для того, щоб управляти виробленням мелатоніну в шишкоподібній залозі. «Керує» цим процесом окрема структура мозку, яка називається «супрахіазматичні ядра гіпоталамуса». Синтезований в епіфізі мелатонін надходить у кров і спинномозкову рідину, а потім накопичується у гіпоталамусі.

Шишкоподібна залоза починає виробляти мелатонін близько 9 години вечора. З цього часу рівень мелатоніну в організмі починає різко підвищуватися, ви відчуваєте, що вас хилить в сон. Якщо організм здоровий, рівень мелатоніну залишається високим протягом ночі, а вже до 9 години ранку його концентрація в крові знижується.

Найбільше мелатоніну виробляється вночі у дітей. З віком цей показник падає. Це пояснює той факт, що людям старшого віку важко заснути, їх сон стає поверхневим, неміцним.

Крім функції регуляції сну мелатонін відіграє важливу роль у регуляції виробництва репродуктивних гормонів. Він впливає на частоту і тривалість менструальних циклів і визначає час припинення менструації – настання менопаузи.

Позитивний вплив мелатоніну на здоров’я людини

Мелатонін і сон

Прийом мелатоніну – натуральний простий і доступний спосіб відновлення порушених біоритмів. Це хороша альтернатива потужним фармацевтичним снодійним, у яких безліч побічних ефектів. В результаті досліджень встановлено, що мелатонін особливо ефективний у випадках вимушеного порушення добових ритмів за нічних змін або при швидкій зміні часових поясів.

Також він допомагає в лікуванні безсоння. Не так давно були опубліковані результати дослідження, виконаного у 2012 році, згідно з яким прийом 2 мг мелатоніну за 1-2 години до сну надає надзвичайно сприятливий ефект.

У добровольців, які беруть участь у цьому експерименті, покращилася якість сну, а також його тривалість. Крім того, встановлено, що прийом мелатоніну не має побічних ефектів та віддалених несприятливих наслідків.

Мелатонін і менопауза

Мелатонін покращує сон жінок в період менопаузи, а також полегшує її перебіг. Так, за результатами дослідження, опублікованими в 2001 році, у більшості жінок у віці від 42 до 62 років, які приймали мелатонін, поліпшувався настрій і скорочувалася кількість проявів депресії.

Протипухлинний ефект

Згідно з численними дослідженнями, низький рівень мелатоніну позитивно корелює з ризиком виникнення раку молочної залози. Дослідження, виконане на тваринах і в лабораторних умовах на клітинах людини, виявило, що мелатонін пригнічує утворення і ріст пухлинних клітин при раку молочної залози. А у висновках дослідження, опублікованого в 2014 році, повідомляється про успішне застосування мелатоніну в терапії раку молочної залози.

Підтвердження тому ще одне дослідження з жінками, у яких був відсутній позитивний ефект хіміотерапії при раку молочної залози. Включення мелатоніну у їх лікування значно зменшило розміри пухлини у 28% пацієнток.

Як і у випадку з раком молочної залози, у чоловіків, які страждають на рак передміхурової залози, також спостерігається низький рівень мелатоніну. І в даному випадку прийом гормону пригнічує ріст і поширення ракових новоутворень.

Мелатонін і серцево-судинні захворювання

Мелатонін допомагає у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань, а також підтримці здоров’я серця. Він володіє антиоксидантним та протизапальним ефектом, що робить благотворний вплив на серце. Також допомагає знизити рівень холестерину і артеріального тиску, що є ключовими факторами ризику захворювань серця і судин.

Імуностимулюючий ефект

Отримано позитивні результати досліджень впливу мелатоніну на імунну систему людини. Завдяки тому, що мелатонін є сильним антиоксидантом, він активізує захисні сили організму, тим самим, оберігаючи його від хвороб. В одному з досліджень, опублікованому в 2013 році, мелатонін називали імунним буфером, враховуючи характер його дії на імунну систему. Також він сприяє зменшенню запалення, викликаного імунною реакцією організму.

Знеболюючий ефект

У результаті досліджень встановлено, що мелатонін полегшує біль при фіброміалгії, яка характеризується тривалими виснажливими болями в м’язах і м’яких тканинах. Так, простежувався вплив прийому мелатоніну у 101 пацієнта. Встановлено значне поліпшення стану як при монотерапії мелатоніном, так і при поєднанні з певними антидепресантами. Також прийом мелатоніну приносить полегшення болю при мігрені і хронічного головного болю.

Мелатонін та проблеми розвитку у дітей

Мелатонін – ефективний засіб в лікуванні порушень розвитку у дітей, таких, як аутизм і синдром дефіциту уваги і гіперактивності. В огляді, опублікованому в 2011 році, аналізуються результати 35 досліджень впливу мелатоніну на розлади аутичного спектру, включаючи синдром Аспергера і синдром Ретта. Встановлено, що доповнення лікування мелатоніном полегшує засинання дітей, призводить до позитивних змін в їх поведінці, і, що особливо важливо в лікуванні дітей, — без побічних ефектів.

Як приймати мелатонін і його побічні дії
  • Мелатонін можна приймати у вигляді капсул, таблеток, рідких екстрактів, льодяників (пастилок), а також у вигляді кремів
  • Звичайна рекомендована доза не повинна перевищувати 5 мг на день. Якщо ви не підібрали потрібну дозу, проконсультуйтеся з лікарем
  • Особливо ретельно слід підбирати дозу людям, які використовують мелатонін при порушеннях сну, щоб уникнути виникнення почуття втоми і дратівливості
  • Краще починати з малої дози. Спостерігайте за своїм станом і уважно читайте інструкцію
  • Завжди консультуйтеся з лікарем при лікуванні мелатоніном дітей, щоб бути впевненим у правильній його дозуванні

Мелатонін – малотоксична речовина. Він вважається безпечним при нетривалому, так і при тривалому прийомі. Це підтверджено відповідними дослідженнями.

У вкрай рідкісних випадках при прийомі мелатоніну можуть відзначатися побічні реакції, такі як:

  • Нічні кошмари і яскраві сновидіння
  • Порушення добових ритмів при перевищенні дози
  • Можливі запаморочення, головний біль, сонливість протягом дня, спазми в шлунку, зниження сексуального потягу, дратівливість
  • Можлива взаємодія з деякими лікарськими засобами (антидепресантами, седативними речовинами групи бензодіазепінів, гіпертензивними і стероїдними препаратами), що може знизити очікуваний ефект

Побічні ефекти, які рідко виявляються при прийомі мелатоніну носять оборотний характер, припиняються відразу ж після відміни препарату. В організмі мелатонін не накопичується, запастися їм про запас не можна. Важливо регулярно дотримуватися правильного режиму сну і неспання, стежити за своїм харчуванням, так як багато продуктів містять мелатонін в чистому вигляді або необхідні для його виробництва компоненти.

Дана інформація носить ознайомлювальний характер. При виникненні проблем зі здоров’ям, а також бажання доповнити своє лікування яким-небудь лікарським препаратом слід проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем.

Джерело: HeadInsider