Хоча вивченню причин позіхання присвячено чимало досліджень, вчені досі не можуть домовитися про те, в чому її головне призначення.

Причина позіхання. Версія 1: кисень

Довгий час вважалося, що позіхання виникає в результаті зниженого вмісту кисню в крові: з допомогою глибокого вдиху організм робить ковток кисню. Проте цю теорію вчені в результаті спростували: з’ясувалося, що якщо дати позіхаючій людині більше кисню або провітрити задушливу кімнату, позіхати вона від цього не перестане.

Причина позіхання. Версія 2: охолодження мозку

Відповідно до іншої теорії,людина позіхає, щоб охолодити мозок. Експерименти, проведені американськими вченими, показали, що випробовувані, яким прикладали до чола холодний компрес, рідше позіхали при перегляді відеороликів з позіхаючими людьми, ніж випробовувані з теплим компресом або без нього (про заразливість позіхання — трохи нижче). Рідше позіхали і ті учасники експерименту, які просили дихати тільки носом: при такому диханні в мозок надходить більш прохолодна кров, ніж при диханні ротом.

Причина позіхання. Версія 3: розминка

Ще одне призначення позіхання — необхідність розтягнути і розслабити втомлені або затиснуті м’язи. В першу чергу це м’язи глотки та язика, але також і м’язи всього тіла: саме тому одночасно з позіханням людина часто потягується. Така розминка для м’язів у поєднанні з охолодженням мозку допомагає тонізувати організм і привести його у стан готовності до дії. Тому позіхання часто виникає, коли люди нервують перед яким-небудь відповідальним заходом: студенти позіхають перед іспитами, парашутисти — перед стрибком, а артисти — перед виступом. З тієї ж причини люди позіхають, коли хочуть спати або сумують: позіхання допомагає збадьорити сонний мозок і онімілі м’язи.

Причина позіхання. Версія 4: допомога вухам

Також позіхати корисно під час польотів на літаку. Це допомагає позбутися відчуття закладеності вух, що виникає при зльоті або посадці через різницю тисків по обидві сторони від барабанної перетинки. Оскільки ковтки з допомогою спеціальних каналів з’єднуються з порожниною середнього вуха, позіхання допомагає вирівняти тиск у вухах.

Причина позіхання. Версія 5: дзеркальні нейрони

Позіхання — дуже заразне явище. Люди починають позіхати не тільки при вигляді інших позіхаючих, але і при перегляді відео або фотографій заспаних людей. Більш того, часто людині достатньо прочитати або подумати про позіхання, щоб самій почати позіхати. Однак здатністю до дзеркального позіхання володіють не всі: дослідження дітей з аутизмом показали, що вони, на відміну від здорових дітей, не заражаються позіханням при перегляді відео з іншими позіхаючими людьми. Також до дзеркального позіхання не схильні діти молодше п’яти років, які ще не здатні співчувати іншим. Чим пояснюється зв’язок між сприйнятливістю до зараження позіханням і здатністю до співпереживання?

В основі заразливості позіхання лежать так звані дзеркальні нейрони. Ці нейрони, розташовані в корі головного мозку у людини, інших приматів і деяких птахів, володіють свого роду емпатією: вони збуджуються, коли людина спостерігає за діями, які чинить хтось інший. Дзеркальні нейрони визначають здатність до наслідування (наприклад, при вивченні нових мов) і до співпереживання: завдяки їм ми не просто помічаємо емоційний стан іншої людини, але і насправді переживаємо його самі. Дзеркальне позіхання — це один з прикладів такої наслідувальної поведінки. На думку вчених, наслідувальне позіхання виникло в еволюції приматів для координації дій соціальних груп. Коли один з членів групи позіхав при вигляді небезпеки, всім іншим передавався його стан, і група приходила в стан готовності до дії.

Причина позіхання. Версія 6: ознака близькості

У 2011 році італійські вчені показали, що заразливість позіхання служить мірою емоційної близькості людей. В експериментах дзеркальне позіхання найчастіше виникало у близьких родичів і друзів позіхаючого. Далекі знайомі заражалися позіханням рідше, і зовсім рідко дзеркальне поведінка виникало у людей, незнайомих з під позіхання людиною. При цьому стать і національність ніяк не впливали на схильність до зараження позіханням.

Причина позіхання. Версія 7: симптом хвороби

Тривале часте позіхання може бути ознакою різних захворювань — наприклад, порушення терморегуляції тіла, проблем зі сном, підвищеного тиску, тромбозу артерій або пошкоджень стовбура головного мозку, де знаходиться дихальний центр. Крім того, занадто часта позіхання може бути виникати при підвищеній тривожності або депресії — при цьому в крові спостерігається підвищений рівень кортизолу, гормону стресу. Тому, якщо вас долає постійне позіхання, варто звернутися до лікаря — перевірити серце, судини і тиск. А для початку можна спробувати гарненько виспатися і перестати нервувати.

Джерело: sethealth