Ми знаємо про ознаки інфаркту по плакатам, що висять в лікарнях. Але чи є симптоми, які попереджають нас про небезпеку, що наближається заздалегідь? Після численних досліджень вчені з’ясували, які сигнали посилає нам серце за кілька місяців або навіть років до інфаркту.

«Серце укупі з артеріями, що живлять його, є одним великим м’язом, і коли у нього починаються проблеми, вони відображаються в різних частинах організму» — вважає кардіолог Джонатан Гольдштейн. Існує 7 ознак того, що вашому серцю необхідна перевірка, а якщо у вас спостерігається 2 і більше симптоми — звернутися до лікаря і пройти обстеження потрібно в найкоротші терміни.

1. Сексуальні порушення

Кардіологам відомо те, що невідомо звичайним людям: еректильна дисфункція (імпотенція) — одна з головних ранніх ознак прогресуючого захворювання серця. «Сьогодні будь-яка людина, що звертається за медичною допомогою у зв’язку з імпотенцією повинна розглядатися як людина з серцево-судинними захворюваннями, поки не буде доведено протилежне», — пояснює доктор Гольдштейн.

Страшні цифри: Дослідники з Mayo clinic спостерігали групу чоловіків у віці від 40 до 49 років з еректильною дисфункцією і з’ясували, що у кожного з них шанси на розвиток інфаркту були в два рази вище, ніж у чоловіків, які не мають сексуальних проблем. Інше дослідження виявило, що два з трьох пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями страждали від імпотенції, зазвичай протягом кількох років до того, як у них були виявлені порушення в роботі серця.

Як це пов’язано: Звуження і затвердіння артерій порушують кровотік, який йде до пенісу, що перешкоджає нормальній ерекції. І оскільки ці артерії тонші, ніж артерії, які ведуть до серця, цей тривожний симптом виникає раніше.

Що робити: Якщо ви або ваш партнер маєте проблеми з ерекцією або з отриманням сексуального задоволення — це вагомий привід звернутися за допомогою до лікаря-кардіолога. Якщо ваш терапевт не пропонує вам проходження тесту на роботу серця, вимагайте його проведення.

Читайте також:  Надто високий рівень «хорошого» холестерину збільшує ризик смерті на 96%
2. Хропіння, зупинка дихання уві сні і інші проблеми з диханням

Якщо ваше хропіння будить вашого партнера і змушує його користуватися берушами — ваше серце може бути в небезпеці. Порушення дихання під час сну (причина хропіння), а також зупинка дихання уві сні (сонне апное) можуть бути пов’язані з різноманітними проблемами серцево-судинної системи і попереджати про насування інфаркту.

Страшні цифри: Люди, які страждають від сонного апное, піддаються в три рази більш високому ризику інфаркту протягом найближчих 5 років.

Як це пов’язано: Порушення дихання уві сні зменшує доступ кисню в кров, який необхідний серця. Синдром обструктивного апное уві сні негативно позначається на правій стороні серця, якій доводиться працювати потужніше, щоб живити легені, які в свою чергу намагаються подолати затримку дихання.

Що робити: Будь-які проблеми з диханням уві сні говорять про наявну проблему, і вам необхідно відвідати лікаря. Бажано пройти лабораторне дослідження сну, але візит до кардіолога теж може пролити світло на проблему.

3. Болючі, припухлі і кровоточиві ясна

Ці симптоми можуть повідомити вам не тільки про парадонтоз, при якому причиною поганого стану ясен є бактеріальне запалення, але також можуть стати раннім «дзвіночком» про те, що ваше серце не зовсім здорове.

Страшні цифри: У 2010 році дослідження Американської академії периодонтологии підрахувало, що виявлення захворювання парадонтозом може бути занижено на майже 50%.

Як це пов’язано: Експерти вважають, що поганий кровообіг у зв’язку з порушенням роботи серця може стати головною причиною розвитку пародонтозу. Вчені також з’ясували, що бактерії, що викликають запальні процеси в яснах, крім цього провокують утворення бляшок в коронарних артеріях.

Що робити: Для початку зверніться до дантиста, щоб вилікувати захворювання ясен і вбити наявні патогенні бактерії. Порадьтеся зі стоматологом про те, чи необхідна вам перевірка судин у зв’язку з наявним запальним процесом.

Читайте також:  Вчені назвали вітамін, який знижує ризик смерті на 57%
4. Опухлі ноги або ступні

Якщо ви помічаєте, що не можете надіти звичну пару взуття через розпухлі ноги, якщо область навколо щиколоток, зап’ястя і пальців помітно опухла, або якщо на шкірі проступають яскраві «видавлені» шкарпетками смужки — можливо, у вас є проблема з затримкою рідини в організмі. Такі набряки можуть бути ознакою захворювань коронарної артерії, самого серця або будь-яких інших захворювань серцево-судинної системи.

Страшні цифри: Близько 80 мільйонів чоловік в США мають одну або більше форм серцево-судинних захворювань і близько 900 000 щорічно від цього вмирають.

Як це пов’язано: Затримка рідини в організмі з’являється тоді, коли серце не працює досить потужно, і кров не може виводити з тканин всі продукти виділення. Спершу набряки проявляються в кінцівках — найбільш віддалених від серця частинах.

Що робити: При набряках варто звернутися до лікаря, який може призначити проведення тестів на виявлення серцево-судинних захворювань і визначити, чи ваше серце нормально функціонує.

5. Аритмія

Ранньою ознакою порушення роботи серця є нерегулярне серцебиття, або аритмія.

Страшні цифри: Захворювання коронарної артерії — головна причина раптової смерті як серед чоловіків, так і серед жінок, оскільки воно може призвести і до інфаркту, і до інсульту.

Як це пов’язано: Найбільш поширеною причиною аритмії, яка порушує рух крові, є захворювання коронарної артерії. Серцева недостатність також може викликати аритмію, оскільки ослабленому серцю доводиться битися частіше і сильніше.

Що робити: Процедура ЕКГ здатна обчислити електричну активність серця, включаючи регулярність серцебиття. Стрес-тест, що визначає ритм серця під час фізичної активності, також показує, наскільки правильно працює серце.

6. Стиснення або біль в районі грудей і плеча

Одним із частих симптомів захворювання коронарної артерії є стенокардія (грудна жаба), що супроводжується глибинним болем або стисненням у грудях, що посилюється під час вдиху. Його можна прийняти за порушення травлення або печію, оскільки неприємні відчуття виникають в області живота. Здавленість, стиснення або біль також можуть проявитися в плечовій зоні, шиї, щелепи, руці і верхній частині спини, що можна прийняти за м’язовий біль. На стенокардію вказує саме частота появи цих відчуттів.

Читайте також:  Лікар перерахувала продукти, які старять швидше

Страшні цифри: Стенокардією страждає близько 17 мільйонів чоловік в США, і хоча цифри розділені приблизно навпіл, чоловіки схильні до більш високого ризику.

Як це пов’язано: Коли в коронарній артерії утворюються бляшки, це приводить до посиленої роботи серця. При стабільній стенокардії люди відзначають погіршення стану при будь-яких діях, які спричиняють додаткове навантаження на серце, а також в стані стресу.

Що робити: Якщо вас діагностували зі стенокардією, доктор порадить вам більше відпочивати при епізодах її прояви.

7. Утруднення дихання або задишка

Ранньою ознакою порушення роботи серця є утруднене дихання, яке з’являється під час занять спортом або при стресі. Якщо ви відчуваєте, що вам не вистачає дихання чи відчуваєте здавленість в області грудей — це може бути ознакою поганої циркуляції крові і накопичення рідини в легенях. Якщо ці епізоди проявляються в основному під час сну або в положенні лежачи — вірогідність проблем саме з серцем стає вище.

Страшні цифри: За результатами дослідження, проведеного Національним інститутом охорони здоров’я, 95% жінок, постраждалих від інфаркту, помітили появу дивних симптомів за кілька тижнів і навіть місяців перед інфарктом, 40% з них вказали на появу утруднення дихання.

Як це пов’язано: Якщо серце не працює досить потужно, менше кисню потрапляє в кров. В результаті спостерігається утруднення дихання.

Що робити: Задишка, під час тренувань, стресу або постійно, завжди є достатньою підставою для візиту до лікаря, оскільки це може бути симптомом численних серйозних захворювань.