Давайте розберемося, що за речовини оточують нас у повсякденному житті. Ми знаємо, що існують косметичні та гігієнічні засоби, які призначені для особистої гігієни, для профілактики певних видів захворювань і поліпшення власного зовнішнього вигляду. Чи пов’язував хто-небудь проблеми зі здоров’ям або зовнішністю, які раптово виникли з використанням тієї самої продукції, яка покликана допомагати уникати подібних проблем: декоративної косметики, побутової хімії, засобів особистої гігієни? Ми вирішили з’ясувати, як косметика може шкодити здоров’ю.

Як здоров’я може страждати від косметики?

Ще недавно таке не приходило в голову навіть медикам – просто тому, що ніхто не проводив досліджень, які могли б виявити вплив на шкіру, волосся, ноги, загальний стан здоров’я всіх цих засобів. Адже ще не так давно широко поширена була позиція, яка стверджує, що шкіра людини є непрохідною перешкодою для отрут і токсинів будь-якого виду.

У 1994 році у віці шістдесяти чотирьох років померла від раку молочної залози одна з легендарних перших леді Сполучених Штатів – Жаклін Кеннеді. Неспроможними виявилися матеріальні засоби, допомога найкращих лікарів, і все те, чим могла допомогти жінці медицина тих років. Після її смерті офіційно було оголошено, що розвиток фатальної пухлини було спровоковано регулярно надходять через шкіру жінки канцерогенними речовинами. Як було встановлено пізніше, містилися речовини у фарбі для волосся – Жаклін Кеннеді була великою любителькою перефарбування шевелюри, віддаючи перевагу складів одного з найбільш знаменитих брендів. Звичайно, користуючись цими фарбами, місіс Кеннеді не мала поняття про те, що піддає своє здоров’я смертельній небезпеці і звичайне жіноче прагнення до краси і самовираження закінчиться для неї настільки жалюгідним чином.

В Європі ще досить свіжа пам’ять про розгорівся кілька років тому скандалі з продукцією всесвітньо відомої фірми Nike. Тоді з продажу в спішному порядку були вилучені багато видів продукції, оскільки з’ясувалося, що фарби певних кольорів, які концерн використовував для обробки товарів, містили мутагени. Ці сильні хімічні сполуки здатні викликати зміни клітин, руйнуючи їх на генному рівні. Той скандал пам’ятають і багато хто з наших співвітчизників – однак чи чули ви, щоб вилучення продукції з тієї партії товарів було здійснено хоча б в одній з країн СНД? Ви не могли цього чути, тому що товари з «мутагенної» партії були благополучно розпродані на території нашої країни.

Читайте також:  Як покращити здоров'я кишечника: 4 прості способі від дієтолога, включаючи конкретні продукти
Які небезпечні речовини можуть міститися в косметиці?

В медицині і косметології, спортивній промисловості і в побуті широко застосовується звичайний тальк, чудово відомий кожному з нас з дитинства. А чи багато людей у вашому оточенні знають, що тальк – найсильніша канцерогенна речовина, найбільш небезпечний при вдиханні і багаторазово підвищує розвиток раку легенів? Потрапляючи на область геніталій, тальк здатний спровокувати рак яєчок – ви все ще пам’ятаєте, що ця речовина входить до складу більшості дитячих присипок, хоч примітивних вітчизняних, хоч дуже дорогих імпортних? Від порога пологового залу ці присипки супроводжують малюків, вкладені дбайливими руками в «набір новонародженого», щоб врятувати немовля від попрілостей.

А багато дорослих людей застосовують тальк як дезодоруючий засіб і засіб від натертостей. В будь-якій квартирі знайдуться засоби, якими користується вся сім’я щодня. Зубна паста, мило, шампунь, дезодорант, крем, парфуми, лосьйон, піна для гоління, лак для волосся… Ви можете прямо зараз відірватися від читання цієї статті, пройти у ванну кімнату і вивчити склад будь-якого з цих засобів, зазначений на звороті флакона.

Деякі виробники взагалі не вказують склад – це не означає, що продукція виготовлена з якісних і безпечних матеріалів. Навпаки, це вірна ознака того, що під кришкою упаковки ховається щось таке, чому сучасна хімічна промисловість могла ще навіть не придумати назви. Про безпеку такого засобу не може йтися у принципі.

Читайте також:  Що робити, якщо сильно болить голова та горло?

Інша хитрість виробників – вказувати не весь склад, а лише певну його частину, перераховуючи нешкідливі інгредієнти. Особливо дієвими подібні виверти в тих випадках, коли в складі засобу присутні елементи рослинного походження: вони провокують споживача робити вибір в користь нібито натурального продукту, при цьому «забуваючи» повідомити, що крім незначної частки календули садової в складі речовини міститься величезна кількість шкідливих для здоров’я сполук. Наприклад, якщо мова йде про шампуні або інший запінений склад, в ньому неодмінно будуть присутні ПАР (поверхнево-активні речовини), які відповідають за пінистість засобу і якість усунення бруду. При цьому вони часто небезпечні для здоров’я, легко проникають в тканини через шкіру і поступово накопичуються в мозку, печінці, серцевому м’язі. Рано чи пізно гранично допустимий поріг токсичності буде перевищений і концентрація канцерогенів в організмі стане причиною розвитку якого-небудь серйозного захворювання.

Що стосується складу всіляких лосьйонів, кремів і молочка для обличчя і тіла – в їх складі частими гостями є етиленгліколь та пропіленгліколь. Ці інгредієнти нібито покликані зволожувати шкіру – насправді ж вони створюють на тілі плівку, непроникну для токсинів.

В результаті порушується функція харчування і очищення шкіри, а шкідливі речовини, що надходять в неї щодня, не можуть бути виведені: заважає плівка. Оскільки кількість токсинів, які можуть потрапити в шкірні покриви протягом дня, невелика, миттєво отримати докази шкідливої дії кремів неможливо. Однак при регулярному застосуванні етиленгліколь та пропіленгліколь наочно продемонструють свою підступну сутність, провокуючи некроз клітин, набряки, дистрофічні процеси у тканинах печінки, судин, нирок, згубно впливаючи на нервову систему.

Іншими потенційно небезпечними компонентами, які повсюдно використовують в косметичних і гігієнічних засобів, є: мінеральне масло, діетаноламін, трижтаноламин, петролатум, ланолін і солі алюмінію, які використовують у більшості антиперспірантів для довгого блокування потовиділення. Слід всіляко уникати також флюоріда, каоліну, триклозану і парафенілендіаміну, який входить до складу більшості фарб для волосся – якщо ви хочете уникнути ризику розвитку дерматитів і алергій.

Читайте також:  Правильне харчування може запобігти камінням у нирках

Консервантом в масках, креми, гелі, шампуні та інших косметичних засобах виступає зазвичай метилдибромглютонітрит, який здатний викликати шкірні захворювання різного виду, а також найсильніші алергії. Ще десять років тому Pantene, Nivea і ряд інших компаній, які використовують у своїй продукції дану речовину, були офіційно повідомлені експертами комісії Євросоюзу про те, наскільки дана речовина небезпечна. Компаніям були надані рекомендації виключити її зі складу товарів, що виробляються, однак донині цього не сталося. Мабуть, можна зробити висновок, що виробники зацікавлені у великому товарообігу, але не в міцному здоров’ї своїх споживачів.

Фталати – речовини, яких слід в першу чергу уникати годуючим матерям, вагітним жінкам і жінкам, які планують вагітність. Експерти групи щодо охорони екології (EWG, одного з найбільш впливових громадських формувань в Сполучених Штатах) заявляють, що ця речовина здатна провокувати вроджені каліцтва у дітей, і в першу чергу це стосується хлопчиків. Фалати здатні викликати вади розвитку статевої сфери у ембріона, а передаючись з грудним молоком вони можуть спровокувати розвиток імпотенції та безпліддя в зрілі роки. Про небезпеку фталатів говорять і вітчизняні експерти.

Небезпечні речовини можуть міститися в складі лаків для нігтів від багатьох відомих виробників (Kiki, Dior, Max Factor, Chanel та інших), а ще в шампуні, лосьйонах для волосся, кондиціонерах, складах для стимуляції росту волосся, антиперспірантах, губній помаді, косметиці для захисту від сонця і навіть в деякій жувальній гумці. Найчастіше, якщо судити за відкритою інформацією, ці речовини зустрічаються в продукції Procter & Gamble, Revlon, l’оreal, Shiseido, Palmolive, Colgate, Elizabet Arden, Henkel – але список, зрозуміло, далеко не повний.