Ці важливі питання допоможуть вам краще контролювати своє здоров’я

Чим старше ми стаємо, тим більше уваги вимагає наше здоров’я — і тим більше специфічних областей, куди цю увагу треба направляти.
Лікарі рекомендують не рідше одного разу на рік проходити профілактичний огляд, регулярно спостерігатися у гінеколога, мамолога і стоматолога — і обов’язково звертати увагу на найменші зміни в роботі вашого організму.

А щоб простіше було почати, ми зібрали добірку з питань, які обов’язково треба задати своєму лікарю — і ні в якому разі не ігнорувати відповідь.

У 30 років

Чи в порядку мій травний тракт?

Після тридцяти років робота травної системи починає сповільнюватися: ми легше набираємо вагу, важче скидаємо, частіше стикаємося з «ледачим» кишечником. Тим часом, безперебійна робота шлунково-кишкового тракту важлива для збереження здоров’я не менше, ніж здорові серце і «ендокринка». Якщо ви регулярно стикаєтеся з запорами, здуттям живота, печією — це сигнал до того, що пора терміново звернутися до лікаря.

Чи повноцінно я харчуюся?

Страшний факт: 75% жінок не отримують достатньої кількості необхідних поживних речовин і вітамінів, якщо не приймають додаткових добавок до їжі.

Найчастіше жінки відчувають дефіцит вітаміну D і заліза, але може спостерігатися нестача і інших життєво важливих речовин.
Тим часом, хронічний недолік може привести до розвитку серйозних захворювань: наприклад, дефіцит вітаміну D загрожує розвитком остеомаляції, яка робить кістки і м’язи особливо крихкими. А нестача заліза може обернутися залізодефіцитної анемію, і це може привести до швидкого або нерегулярного серцевого ритму і проблем з вагітністю.

Обов’язково перевірте рівень важливих поживних речовин – особливо таких як вітаміни B, вітамін D, E, жири — магній і залізо

У 40 років

Чи в порядку у мене рівень естрогену і прогестерону?

Контролювати рівень цих гормонів особливо важливо, адже їх коливання можуть підказати про розвиток серйозних захворювань — в тому числі і онкологічних. З віком рівень естрогену починає знижуватися, але важливо стежити, щоб його зміни залишалися в межах норми. Важливо також контролювати рівень прогестерону та тестостерону.

Коли мені варто зробити маммограму?

Якщо у вас немає підвищених ризиків розвитку раку грудей – аналогічних захворювань у близьких родичок, новоутворень в грудях-то перше дослідження зазвичай рекомендують зробити в 40 років.

Але в позаминулому році ціла група дослідників з США рекомендувала починати скринінг в 50 років – і повторювати кожні два роки
Уточніть у Вашого лікаря, чи є у вас необхідність зробити мамограму раніше, в якому віці варто провести перше дослідження і як часто його слід повторювати.

У 50 років

Чи потрібно мені зробити сканування кісток?

Ця процедура допоможе визначити, чи є у вас ризик остеопорозу — стану, при якому кістки стають особливо крихкими. Це по-справжньому важливо, так як допоможе зрозуміти, які заходи треба вжити для підтримки здоров’я кісток і запобігання переломів, які з віком можуть становити все більшу небезпеку для здоров’я.

Чи варто мені зробити колоноскопію?

Чи не найприємніша процедура, але вона необхідна для оцінки здоров’я кишечника. Після 50 років важливо пройти хоча б один раз, щоб оцінити ризик розвитку раку товстої кишки.

Але якщо у вашій родині були випадки раку, якщо ви багато курите і регулярно вживаєте алкоголь, якщо у вас хвороба Крона або були випадки запалення кишечника — вам необхідно зробити це дослідження якомога раніше і надалі час від часу повторювати його.

Чому я набираю вагу?

Середній вік початку менопаузи – 52 роки. Коли це відбувається, яєчники перестають виробляти естроген, що може привести до цілого ряду побічних ефектів — порушення сну, припливи, зниження сексуального потягу. А також – збільшення ваги і поява жиру в області живота.
Якщо раптом ви помітили, що додаєте у вазі і ніяк не можете скинути зайві кілограми, поговоріть про це з гінекологом.

Можливо, вам буде потрібно замісна гормональна терапія або спеціальний комплекс вправ — адже зайва вага залишається фактором, що підвищує ризик розвитку деяких захворювань, і ігнорувати його не слід.