Багато хто з нас хоч раз у житті чув про шкоду пальмового масла, але згадати, що саме і від кого – завдання не з легких. Сам собою напрошується висновок – а чи це не хитрий чорний піар, який використовується в битві титанів харчової індустрії? Спробуємо зважити всі за і проти, і поставити-таки кому в реченні: «Пальмова олія стратити не можна помилувати».

Шкода

У свідомості мас пальмова олія стоїть на одній сходинці разом з барвниками, консервантами, підсилювачами смаку і ГМО. Кажуть, що вона містить якісь жирні кислоти, здатні нашкодити організму, спровокувати інфаркт або інсульт. Приміром, в 2011 році дослідники Стенфордського університету опублікували дані про те, що в країнах, де споживання пальмової олії найбільш високо, зростає і статистика захворювань серцево-судинної системи. Але вчені проігнорували той факт, що пальмова олію більше їдять в країнах з низьким рівнем життя, де раціон людей в цілому гірший, та й з медициною не все гаразд.

Користь

Інші дослідники споживання людиною насичених жирів стверджують, що ні вершкове, ні пальмове, ні інше рослинне масло не може саме по собі завдати здоров’ю будь-якої шкоди, особливо якщо мова йде про помірне споживання.

Шкода пальмового масла

Але чому ж пальмову олію так часто і повсюдно використовують? Причина в дешевизні: якщо тонна молочного жиру в 2015 році коштує близько 2700 доларів, то за пальмову олію просять 570 доларів. Так навіщо ж платити більше, якщо ця схожа за консистенцією речовина може легко замінити вершкове масло? Додатковий плюс – на відміну від маргарину та інших популярних замінників, пальмова олія не містить трансжирів, шкода яких дійсно доведена наукою.

Також у складі пальмового масла виявлені мікронутрієнти: комфермент Q10, каротиноїди, токофероли і токотрієноли. Ці речовини мають властивості антиоксидантів, а значить, цілком годяться для споживання в їжу.

Продукти з пальмовою олією

Виробництво

Виходить, можна сміливо купувати сири, солодощі та соуси, ігноруючи маркування на пачках? На жаль, все не так райдужно. Інтенсивне виробництво продукту шкодить екології, адже для висадки плантацій олійної пальми вирубують величезні площі тропічного незайманого лісу. Таким чином, рідкісні види тварин зникають, річки забруднюються і пересихають, що в кінцевому підсумку веде і до глобальних змін клімату. Захисники живої природи заявляють, що якщо плантації в Індонезії продовжать розширюватися з такою ж швидкістю, вже через 7-8 років у країні залишиться лише 2% лісу.
 

Риторичне питання

На жаль, попит породжує пропозицію, і бідні тропічні країни продовжують йти на поводу у промислових гігантів Unilever, Nestle, Procter & Gamble, Kraft та інших підприємств, які активно використовують пальмову олію у своїй продукції. Можливо, коли людина опиняється перед болісним вибором, їсти чи не їсти цей загадковий продукт, їй варто було б задуматися не тільки про міфічну закупорку артерій, але про цілком реальну екологію нашої планети.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МІФИ І ФАКТИ ПРО КАНЦЕРОГЕННІ ПРОДУКТИ

ПРАВДА ПРО СОСИСКИ І КОВБАСУ

АРОМАТИЗАТОРИ В ПРОДУКТАХ І НАПОЯХ