Пропонуємо вам дізнатися про ознаки каменів у нирках з надією, що вам ніколи не доведеться використовувати ці знання на практиці. Ці невеликі тверді відкладення можуть утворюватися на внутрішній поверхні нирок, коли у вашій сечі нагромаджуються різні мінерали і солі.

Камені в нирках можуть бути гладкими або зубчастими, крихітними, як піщинки, або розміром з м’яч для гольфу. Ваш організм, швидше за все, спробує вивести їх через сечівник разом із сечею, але це може супроводжуватися болючими відчуттями. Ми розповімо про причини і симптоми каменів в нирках, а також способи запобігання цього хворобливого стану здоров’я.

Види каменів у нирках

нирки

Камені в нирках – це невеликі, тверді відкладення мінеральних і кислотних солей, які утворюються на внутрішній поверхні нирок. Вони можуть з’являтися, коли ваша сеча стає дуже концентрованою, дозволяючи мінералів і солей накопичуватися. Існує чотири основних видів каменів у нирках.

Кальцієві камені

Це найбільш поширений вид каменів у нирках, і він включає в себе оксалат кальцію і фосфату кальцію. Коли концентрація оксалату кальцію (виробляються вашою печінкою, а також часто містяться в горіхах, шпинаті, ревені і пшеничних висівках) або фосфору (боби, м’ясо, молоко) стає занадто високою, в нирках можуть утворюватися кристали, які збільшуються з плином часу.

Це не означає, що вам слід уникати кальцію, побоюючись, що він призведе до утворення каменів – фактично, він навпаки допомагає запобігти захворюванню. Кальцій зв’язується з оксалатом і фосфатом в шлунку та тонкому кишечнику, і не дозволяє їм абсорбуватися і накопичуватися в нирках. Недолік кальцію фактично підвищує ризик виникнення каменів у нирках, збільшуючи концентрацію цих сполук у вашій сечі. Але, що цікаво, добавки кальцію також пов’язані з підвищеним ризиком виникнення каменів в нирках, тому його варто споживати тільки з продуктів харчування.

Камені сечової кислоти

Вони з’являються, коли у вашій сечі занадто багато кислоти. Вживання великої кількості риби, молюсків і м’яса, особливо м’яса органів, може збільшити кількість сечової кислоти в сечі.

Струвитні камені

Вони зазвичай утворюються після інфекції сечових шляхів. Певні бактерії в сечі продукують аміак як продукт розпаду, який збільшує концентрацію аміаку в сечі, а також рН, що призводить до утворення струвитних каменів. Такі камені можуть швидко збільшуватися і різко погіршувати стан здоров’я.

Цистинові камені

Цей вид каменів у нирках незвичайний, він пов’язаний з цистинурією, спадковим, довічним розладом. Вони з’являються, коли амінокислота цистин потрапляє через нирки в сечу, утворюючи камені.

Фактори ризику утворення каменів в нирках

камені в нирках

Є кілька факторів ризику, які збільшують ймовірність утворення каменів у нирках. Один з них – це рецидивуючі інфекції сечових шляхів.

Інший – хронічне запалення кишечника або інші захворювання, наприклад, виразковий коліт. Хронічне запалення кишечника може призвести до діареї, яка викликає зневоднення. Зневоднення змушує вас мочитися менше, що може сприяти утворенню каменів. Хронічне запалення кишечника також ускладнює поглинання різних речовин, які з’єднуються з мінералами і солями, запобігаючи утворенню каменів.

Ожиріння – ще один фактор ризику, хоча точний механізм не зовсім ясний. Ожиріння пов’язане з резистентністю до інсуліну, підвищенням рівню інсуліну в крові і кислотного рівня pH в крові. Все це може призвести до виділення підвищеної кількості кальцію в сечу. Крім того, вживання занадто великої кількості солі і тваринного білка, який може сприяти ожирінню, також може збільшити ризик утворення каменів.

Діабет також може сприяти появі каменів у нирках. Це частково пов’язано з асоціацією між діабетом 2 типу, ожирінням і резистентністю до інсуліну, а частково тому, що люди з діабетом можуть мати більш високий рівень сечової кислоти в сечі.

Симптоми каменів у нирках

симптоми каменів у нирках

Маленькі камені можуть виводиться з вашого організму самостійно, без яких-небудь неприємних відчуттів. В інших випадках камені в нирках можуть дряпати стінки нирок, сечоводів (труб, які з’єднують нирки з сечовим міхуром), сечового міхура або уретри. Вони також можуть перешкоджати притоку сечі, що потенційно може призвести до того, що ваша сеча виявиться в пошкодженій нирці. Накопичення сечі може викликати набухання і розширення тканини нирок. Багато людей, які зіткнулися з цією проблемою, називають випробуваний біль найстрашнішим в їх житті.

Ось ознаки утворення каменів у нирках, які ви повинні знати:

  • Гострі болі в спині, нижче грудної клітини, в нижній частині живота або в області паху
  • Нудота
  • Блювота
  • Рожева, червона або коричнева кров у сечі
  • Бажання часто мочитися
  • Неможливість повністю помочитися
  • Печіння або біль під час сечовипускання
  • Лихоманка
  • Озноб

Ці симптоми можуть бути схожими на симптоми інфекцій сечовивідних шляхів, тому, якщо ви спостерігаєте будь-який з них, зверніться до лікаря для проведення аналізу сечі. Лікар може також взяти аналіз крові або провести фізичний огляд, щоб підтвердити діагноз каменів у нирках.

Варіанти лікування каменів в нирках

Розмір каменів визначає спосіб лікування. Невеликі камені, як правило, виходять самостійно, завдяки великій кількості рідини, знеболюючим, антибіотикам для лікування інфекції або лікам, які допоможуть розслабитися вашому сечоводу і швидше вивести камінь.

Великі камені, які не можуть вийти природним шляхом, необхідно видаляти іншими методами. Це можна робити за допомогою процедур, таких як ударно-хвильова літотрипсія, яка використовує пристрій для створення невеликих ударних хвиль, які розбивають камені на більш дрібні шматочки (часто, коли ви перебуваєте під загальною анестезією). Інша процедура полягає у введенні тонкої трубки, званою уретероскопом, в сечовий шлях для видалення або руйнування каменю. Для дуже великих каменів може знадобитися хірургічне втручання.

Як запобігти утворенню каменів в нирках?

Пити воду

Важливо, щоб ваша сеча не була занадто концентрованою, тому споживайте достатню кількість води щодня, особливо при тренуваннях і в жарку погоду. Ви також можете розглянути можливість скорочення споживання продуктів з високим вмістом натрію. Це допоможе знизити рівень кальцію в сечі, тим самим зменшуючи ризик виникнення кальцієвих каменів у нирках.

Якщо ви схильні до утворення каменів у нирках, ви можете поговорити зі своїм лікарем про прийняття більш значних дієтичних заходів. В залежності від виду каменів, ви можете запобігти їх утворення, регулюючи споживання продуктів з натрієм, тваринним білком, кальцієм або оксалатом.

Кожен випадок індивідуальний, тому не існує єдиного рішення для запобігання каменів в нирках, але правильне харчування і консультація у лікаря, безумовно, допоможе вам вберегтися від їх освіти.