Всі довгожителі роблять це – чому б не наслідувати їхній приклад?

Спосіб життя, на думку всесвітньої організації охорони здоров’я, в значній мірі визначає не тільки її, життя, якість, але і тривалість. Зрозуміло, ніхто нічого не гарантує, але, як показують в тому числі і наукові дослідження, деякі звички істотно підвищують шанси зустріти свій сотий день народження — і до того ж в доброму здоров’ї і ясному розумі. Так що чому б і не запозичити ці дев’ять звичок довгожителів-тим більше, що вони не тільки корисні, але і досить приємні.

Бути організованим

Дослідження, що тривало в США протягом 80 років, підтвердило: люди, які віддають перевагу сплановане, добре організоване життя, в результаті живуть довше, ніж ті, хто покладається на авось. Можливо, вважають вчені, справа в кількості стресу, якого в розміреному житті все-таки менше, ніж в непередбачуваній. А, може бути, в тому, що люди, схильні до планування, в принципі рідше ризикують — і в підсумку рідше потрапляють в небезпечні ситуації. Як би там не було, статистика на стороні нудних раціональних організаторів – а значить, може бути, варто струсити пил з вашого щоденника?

Ходити по магазинах

Відмінна новина: ті, хто щодня ходять в магазин за покупками, мають істотно нижчий шанс померти раніше терміну. Як показало тайванське дослідження, в якому взяли участь 2000 чоловіків і жінок у віці старше 65 років, ті, хто в старшому віці воліє самостійно здійснювати покупки, підвищують свої шанси на довголіття на 28%. Соціальні взаємодії, фізична активність, а також постійне тренування пам’яті-ось три фактори, які змушують організм працювати і чинити опір старості. Шопінг – не тільки приємно, але і дуже, дуже корисно!

Частіше їсти карі

Ще одна несподіванка: Сінгапурські вчені, які досліджували раціон жителів Індії у віці від 60 до 90 років, прийшли до висновку, що регулярне вживання карі допомагає зберегти когнітивні здібності в літньому віці. Так, ті учасники дослідження, які їли це блюдо всього двічі на рік, в результаті швидше і легше справлялися з інтелектуальними тестами, ніж ті, в чий раціон це блюдо не входило зовсім. На думку дослідників, вся справа в куркумі-прянощі, до складу якої входить антиоксидант куркумін, що володіє протизапальними, протипухлинними і знижують холестерин властивостями.

Ходити в караоке

Або просто частіше співайте з друзями. Дослідження, проведене в США, продемонструвало: ті літні люди, які відвідували хор або просто часто співали в компанії друзів, рідше зверталися за медичною допомогою, в середньому менше страждали від самотності, а також не страждали такою поширеною проблемою літніх людей, як раптові падіння. З одного боку, такий ефект може мати біологічне обгрунтування: спів робить позитивний вплив на органи дихання і допомагає насичувати кров киснем. Але, з іншого боку, також спів, особливо в компанії, заряджає позитивними емоціями і допомагає боротися з соціальною ізоляцією. Так що співайте – це корисно і просто дуже приємно!

Користуватися інтернетом

Чим старше ми стаємо, тим кориснішою стає для нас всесвітня павутина і особливо соціальні мережі. Якщо для людей у віці 40-50 років соціальні мережі можуть бути причиною депресій і розладів здоров’я, то після 55 років саме час потихеньку втягуватися в Серфінг і віртуальне спілкування. Дослідження, в рамках якого вивчалася ступінь активності різних областей мозку у літніх людей, підтвердило: ті чоловіки і жінки, які активно «чатилися» і «серфились», в результаті мали більш активні області, що відповідають за мову, читання, пам’ять, зорові особливості, а також прийняття рішень. Інтернет у старшому віці допомагає боротися з когнітивними розладами – це дуже важливо!

Працювати

Дослідники з американського проекту довголіття підтвердили те, що ми і так підозрювали: чим пізніше людина розлучається з коханою (це важливо!) роботою, тим довше вона живе. Нелюбима робота викликає підвищений рівень стресу, а ось робота, яка приносить задоволення і самореалізацію, тільки покращує фізичне і психічне здоров’я. Так що чим успішніше ви в своїй професійній діяльності (і чим довше плануєте нею займатися), тим вище ваші шанси стати довгожителем.

Розвивати філософський підхід

Чим менше ви схильні переживати через життєві негаразди, тим довше проживете, стверджують дослідники з Гарвардського університету. На їхню думку (і з ним важко не погодитися) психологічна стійкість дозволяє мінімізувати рівень стресу – тим самим захищаючи і психічне, і фізичне здоров’я.

Не жертвувати сном

Поширений міф про те, що в старості людям потрібно менше сну, не має нічого спільного з дійсністю. Яким би не був ваш вік, вам як і раніше важливо спати щодня не менше восьми годин. Дотримуйтесь режим сну, гуляйте перед сном, медитуйте, пробуйте інші розслаблюючі техніки — все це неодмінно позначиться на вашому здоров’ї найсприятливішим чином. Сон – це і здоров’я, і довголіття.

Завести собаку

Саме собаку — адже з ними, на відміну від кішок, потрібно щодня гуляти. Це особливо важливо для літніх людей, так як допомагає підтримувати здоровий рівень фізичної активності. Крім того, під час регулярних прогулянок з вихованцями власники собак часто знайомляться, спілкуються і отримують так необхідні в зрілому віці підтримку і соціальну взаємодію.