Всі довгожителі роблять це – чому б не наслідувати їхній приклад?

Спосіб життя, на думку всесвітньої організації охорони здоров’я, в значній мірі визначає не тільки її, життя, якість, але і тривалість. Зрозуміло, ніхто нічого не гарантує, але, як показують в тому числі і наукові дослідження, деякі звички істотно підвищують шанси зустріти свій сотий день народження — і до того ж в доброму здоров’ї і ясному розумі. Так що чому б і не запозичити ці дев’ять звичок довгожителів-тим більше, що вони не тільки корисні, але і досить приємні.

Бути організованим

Дослідження, що тривало в США протягом 80 років, підтвердило: люди, які віддають перевагу сплановане, добре організоване життя, в результаті живуть довше, ніж ті, хто покладається на авось. Можливо, вважають вчені, справа в кількості стресу, якого в розміреному житті все-таки менше, ніж в непередбачуваній. А, може бути, в тому, що люди, схильні до планування, в принципі рідше ризикують — і в підсумку рідше потрапляють в небезпечні ситуації. Як би там не було, статистика на стороні нудних раціональних організаторів – а значить, може бути, варто струсити пил з вашого щоденника?

Ходити по магазинах

Відмінна новина: ті, хто щодня ходять в магазин за покупками, мають істотно нижчий шанс померти раніше терміну. Як показало тайванське дослідження, в якому взяли участь 2000 чоловіків і жінок у віці старше 65 років, ті, хто в старшому віці воліє самостійно здійснювати покупки, підвищують свої шанси на довголіття на 28%. Соціальні взаємодії, фізична активність, а також постійне тренування пам’яті-ось три фактори, які змушують організм працювати і чинити опір старості. Шопінг – не тільки приємно, але і дуже, дуже корисно!

Читайте також:  Рано прокидаюся і не можу заснути: чому так відбувається і що з цим робити

Частіше їсти карі

Ще одна несподіванка: Сінгапурські вчені, які досліджували раціон жителів Індії у віці від 60 до 90 років, прийшли до висновку, що регулярне вживання карі допомагає зберегти когнітивні здібності в літньому віці. Так, ті учасники дослідження, які їли це блюдо всього двічі на рік, в результаті швидше і легше справлялися з інтелектуальними тестами, ніж ті, в чий раціон це блюдо не входило зовсім. На думку дослідників, вся справа в куркумі-прянощі, до складу якої входить антиоксидант куркумін, що володіє протизапальними, протипухлинними і знижують холестерин властивостями.

Ходити в караоке

Або просто частіше співайте з друзями. Дослідження, проведене в США, продемонструвало: ті літні люди, які відвідували хор або просто часто співали в компанії друзів, рідше зверталися за медичною допомогою, в середньому менше страждали від самотності, а також не страждали такою поширеною проблемою літніх людей, як раптові падіння. З одного боку, такий ефект може мати біологічне обгрунтування: спів робить позитивний вплив на органи дихання і допомагає насичувати кров киснем. Але, з іншого боку, також спів, особливо в компанії, заряджає позитивними емоціями і допомагає боротися з соціальною ізоляцією. Так що співайте – це корисно і просто дуже приємно!

Читайте також:  Вчені пояснюють, чому їжа вдвічі смачніша, коли ви голодні

Користуватися інтернетом

Чим старше ми стаємо, тим кориснішою стає для нас всесвітня павутина і особливо соціальні мережі. Якщо для людей у віці 40-50 років соціальні мережі можуть бути причиною депресій і розладів здоров’я, то після 55 років саме час потихеньку втягуватися в Серфінг і віртуальне спілкування. Дослідження, в рамках якого вивчалася ступінь активності різних областей мозку у літніх людей, підтвердило: ті чоловіки і жінки, які активно «чатилися» і «серфились», в результаті мали більш активні області, що відповідають за мову, читання, пам’ять, зорові особливості, а також прийняття рішень. Інтернет у старшому віці допомагає боротися з когнітивними розладами – це дуже важливо!

Працювати

Дослідники з американського проекту довголіття підтвердили те, що ми і так підозрювали: чим пізніше людина розлучається з коханою (це важливо!) роботою, тим довше вона живе. Нелюбима робота викликає підвищений рівень стресу, а ось робота, яка приносить задоволення і самореалізацію, тільки покращує фізичне і психічне здоров’я. Так що чим успішніше ви в своїй професійній діяльності (і чим довше плануєте нею займатися), тим вище ваші шанси стати довгожителем.

Читайте також:  Довгожителі розкрили секрет свого міцного здоров'я

Розвивати філософський підхід

Чим менше ви схильні переживати через життєві негаразди, тим довше проживете, стверджують дослідники з Гарвардського університету. На їхню думку (і з ним важко не погодитися) психологічна стійкість дозволяє мінімізувати рівень стресу – тим самим захищаючи і психічне, і фізичне здоров’я.

Не жертвувати сном

Поширений міф про те, що в старості людям потрібно менше сну, не має нічого спільного з дійсністю. Яким би не був ваш вік, вам як і раніше важливо спати щодня не менше восьми годин. Дотримуйтесь режим сну, гуляйте перед сном, медитуйте, пробуйте інші розслаблюючі техніки — все це неодмінно позначиться на вашому здоров’ї найсприятливішим чином. Сон – це і здоров’я, і довголіття.

Завести собаку

Саме собаку — адже з ними, на відміну від кішок, потрібно щодня гуляти. Це особливо важливо для літніх людей, так як допомагає підтримувати здоровий рівень фізичної активності. Крім того, під час регулярних прогулянок з вихованцями власники собак часто знайомляться, спілкуються і отримують так необхідні в зрілому віці підтримку і соціальну взаємодію.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News