Ось вже багато років, як в Україні використовується препарат Актовегін, спектр застосування якого досить широкий. Ці ліки позиціонується в якості універсального нейропротектора й антигипоксанта. Їх призначають при різних судинних та обмінних порушеннях, у тому числі і вагітним жінкам. Проте чи так він ефективний і безпечний?

З чого складається і як працює Актовегін

Актовегін виробляється у таблетках, розчинах для ін’єкцій, складах для інфузій, мазях, гелях. Препарат являє собою витяжку з крові телят, в якій міститься понад 200 різних фізіологічно активних компонентів, а саме – пептидів, амінокислот, ейкозаноїдів, олігосахаридів та інших біологічно активних речовин, які обумовлюють метаболічні та нейропротективні властивості Актовегіну.

властивості Актовегіну

При захворюваннях, які супроводжуються ішемією та гіпоксією, в тканинах відзначається нестача кисню і глюкози, що призводить до порушення синтезу основних енергетичних молекул. Як показують деякі дослідження, Актовегін здатний поліпшити захоплення кисню клітинами, а також поліпшити енергетичний баланс клітини. Зокрема, показано, що препарат здатний активувати білки-переносники глюкози, за рахунок чого покращується транспортування цукрів у тканини.

У дослідженнях на культурах нервових клітин щурів було показано, що Актовегін позитивно позначається на виживанні нейронів, що дозволяє судити про нього, як про нейропротективний препарат.

Враховуючи вище зазначені ефекти препарату, його призначають при ішемічному інсульті, недостатності кровообігу, трофічних порушеннях, варикозному розширенні вен кінцівок, виразках, пролежнях, пошкодження рогівки та при деяких інших патологій.

Читайте також:  Як формується та лікується кіста нирки

У той же час, майже у всіх країнах Європи, а також у США і Канаді цей препарат заборонений. Чому?!

Препарат Актовегін являє собою витяжку із крові телят

Недоведена ефективність

Більшість лікарських форм Актовегіну випускаються в Австрії, проте навіть у цій країні його застосування заборонено. А все тому, що Актовегін не пройшов необхідних клінічних досліджень, що підтверджують його ефективність і безпеку. Без такої процедури в країнах Європи, а також у США і Канаді на ринок не допускають ні один препарат. Таким чином, Актовегін успішно експортують в країни, де вимоги до лікарських препаратів менш жорсткі, зокрема, країни колишнього СРСР.

Одна з проблем, з якою стикаються дослідники – надзвичайно складний склад препарату, який представляє собою фільтрат з крові великої рогатої худоби. В такому випадку визначити механізм дії препарату в цілому представляється досить складним завданням. В даний час маються лише дані доклінічних досліджень, чого явно недостатньо, виходячи з міжнародних вимог, які висуваються до лікарських препаратів.

В даний час Актовегін поки не пройшов жодного незалежного дослідження з правилами GCP. Це міжнародні правила якісної клінічної практики, якими керуються дослідники при проведенні клінічних випробувань. Більше того, компанія-виробник Актовегіну навіть не ставить такого завдання, оскільки основний ринок збуту (країни СНД) забезпечує стабільні продажі препарату.

Сьогодні Кокрановська бібліотека (електронна база даних доказової медицини) не містить жодного дослідження з Актовегіну. Тим не менш, препарат призначають навіть вагітним жінкам на будь-якій стадії вагітності.

Читайте також:  Что лечит невролог
Актовегін і коров’ячий сказ

Сумнівна ефективність Актовегіну – півбіди. Проблема в тому, що препарат може бути небезпечним для здоров’я. Так, ні в США, ні в Канаді препарати, виготовлені на основі тваринного сировини, не використовуються. Вся проблема в тому, що тварини можуть хворіти серйозними інфекційними захворюваннями, і патогенні агенти можуть проникати і в лікарські препарати, незважаючи на численні стадії очищення і дезінфекції.

Препарат Актовегін являє собою витяжку із крові телят

Як відомо, коров’ячий сказ (хвороба Крейтцфельдта-Якоба) здатний передаватися через донорську кров. Викликається коров’ячий сказ пріонами – це особливий клас інфекційних білків, дія яких у багатьох схожа з вірусами. Вражаюче, але пріони можуть міститися не тільки в крові, але і в желатині, і у тваринному жирі, які використовуються для приготування кондитерських виробів. Однак найстрашніше, що пріони можуть міститися і в лікарських препаратах, які виготовляються на основі тваринного сировини.

Читайте також:  Що робить невролог? Поради від Інни Білань

На одній з конференцій по пріонним захворюванням, яка відбулася в Женеві, були озвучені факти виявлення пріонів у різних медикаментах тваринного походження, наприклад в гормональних препаратах (гормони, отримані від тварини), ліках, отриманих на основі сироватки крові тварин та інших.

Небезпека пріонів в тому, що інкубаційний період при таких інфекціях може розтягнутися на довгі роки. Так, у 70-х роках минулого століття у Франції дітей, які відстають у розвитку, лікували гормоном росту, одержуваного від тварин. Через роки і навіть десятиліття) деякі з цих людей загинули від коров’ячого сказу.

Оскільки Актовегін проводиться з телячої крові, то ймовірність прионного зараження ліки існує. Крім того, є дані про те, що деяка частина фармакологічної субстанції, з якої виробляють Актовегін, була виготовлена ще в кінці 90-х років, коли кров рогатої худоби ще не перевіряли на наявність пріонів.

Виходячи з наявної інформації про препарат Актовегін, його ефективність і безпека видається сумнівною. Оскільки у нас в країні він вільно продається, то пацієнтам слід грунтовно проконсультуватися з лікарем (можливо, й не одним), щоб зважити всі ризики при застосуванні цього препарату.