Вам знайоме відчуття, ніби холодок пробігає по спині? Часто таке буває, коли ми слухаємо музику, яка нам дуже подобається. І називається це frisson (фріссон) – французький термін, що означає «естетичний озноб». Деякі дослідники навіть називають це «оргазмом шкіри».

До такого стану може призвести прослуховування музики, що викликає у вас сильні емоції, однак, деякі відчувають це почуття, дивлячись на твори мистецтва, спостерігаючи за цікавою сценою в кіно або при фізичному контакті з іншою людиною.

Фріссон

Дослідження показали, що приблизно дві третини населення періодично відчувають фріссон, а користувачі популярного американського соціального новинного сайту Reddit навіть створили сторінку, на якій поділяються улюбленими джерелами цього відчуття. Але чому деякі люди відчувають фріссон, а інші ні?

Що викликає гострі відчуття, змінювані ознобом?

У той час як вчені все ще намагаються розкрити секрети цього феномену, різні дослідження останніх п’яти десятиліть допомогли простежити витоки фріссона і зрозуміти, яким чином ми емоційно реагуємо на несподівані стимули навколишнього середовища, наприклад, на музику.

Музична гармонія, модуляції, обертони є особливо поширеними тригерами фріссона. Підтвердженням тому служить дебютний виступ невибагливої Сьюзен Бойл в британському шоу талантів у 2009 році.

Однак, наука все ще перебуває в пошуках відповіді на питання, чому емоційне хвилювання слухача викликає мурашки.

Деякі вчені назвали гусячу шкіру еволюційним пережитком, що дістався нам від наших предків, які зігрівалися таким чином.

За статистикою фріссон відчувають не всі, а лише 55-86% людей.

Моніторинг реакції шкіри на музику

Вчені провели експеримент з вимірювання гальванічної реакції шкіри (шкірно-гальванічна реакція, КГР – біоелектрична активність, що фіксується на поверхні шкіри, зумовлена діяльністю потових залоз і виступає компонентом орієнтовного рефлексу, емоційних реакцій організму, пов’язаних з роботою симпатичної нервової системи. Що є показником того, як змінюється електричний опір шкіри людей під час фізіологічного збудження).

Учасникам експерименту запропонували прослухати кілька музичних творів, а лаборанти відстежували їх реакцію на музику в режимі реального часу.

Ось ці музичні фрагменти

Перші дві хвилини 11 секунд 1 частини «Страстей за Іоанном» Баха.

Перші дві хвилини і 18 секунд фортепіанного концерту Шопена № 1: II

Перші 53 секунди Air Supply – Making Love Out Of Nothing At All

Перші три хвилини і 21 секунда Vangelis Mythodea 2001 – Movement 6

Перші дві хвилини Hans Zimmer – Oogway Ascends

Кожен з цих фрагментів містить хоча б один кульмінаційний момент, який, як відомо, викликає frisson у слухачів (деякі з них були використані в попередніх дослідженнях).

Захоплюючі музичні уривки можуть викликати фріссон

Наприклад, в пасіоні Баха напруженість, створена оркестром протягом перших 80 секунд, нарешті знаходить вихід зі вступом хору, особливо емоційно зарядженим моментом, який з великою ймовірністю викличе «мурашки».

Під час прослуховування музичних творів лаборанти просили добровольців експерименту повідомляти про фріссон натисканням на маленьку кнопку, що допомогло у створенні тимчасового журналу кожного прослуховування.

Порівнюючи ці дані з фізіологічними показниками та індивідуальним тестом, який по завершенню пройшли всі учасники, вчені вперше змогли зробити унікальні висновки про природу frisson.

Роль особистості

Результати тесту особистості показали, що слухачі, які зазнали фріссон, отримали високі оцінки в тесті особистості «Відкритість до отримання досвіду». Дослідження показали, що люди, яким притаманна ця риса характеру, володіють надзвичайно активною уявою, цінують красу і природу, шукають нові враження, часто глибоко розмірковують про свої почуття і люблять життя. Вони емоційні (люблять різноманітність, оцінюють красу), володіють яскравою уявою, їм притаманна інтелектуальна цікавість.

У той час як попередні дослідження пов’язували фріссон з відкритістю до отримання нового досвіду, більшість учених дійшли висновку, що слухачі відчувають frisson в результаті глибокої емоційної реакції на музику.

Навпаки, результати останнього експерименту показують, що саме когнітивні компоненти «відкритості до отримання досвіду» (роздуми про розвиток музичних ліній, аранжування) пов’язані з фріссоном більшою мірою, ніж емоційні компоненти.

Ці дані, нещодавно опубліковані в журналі Psychology of Music, показують, що ті, хто інтелектуально занурюється в музику, а не просто емоційно пропускає її через себе, відчувають frisson частіше і сильніше, ніж інші.

Якщо ви один із щасливчиків, які можуть відчувати фриссон, приєднуйтесь до групи любителів frisson в Reddit.

Вони, до речі, визначили виконання Lady Gaga гімну “The Star Spangled Banner” на Super Bowl 50 і фанатський трейлер для оригінальної трилогії “Зоряних воєн”, як особливо емоційно збудливі твори. Фріссон, одним словом!