З давніх часів люди вдавалися до масажу для лікування деяких хвороб, для поліпшення самопочуття, відновлення сил і м’язів, для реабілітації після травм, зниження стресу. В США коли-то масаж навіть входив у програму підготовки медсестер. Проте в деяких випадках він може принести шкоду здоров’ю.

Спершу трохи історії. Масаж був відомий ще в третьому тисячолітті до нашої ери. Раніше всього їм користувалися в Китаї, а потім у Японії, Індії, Стародавньої Греції і Стародавньому Римі. В Європі масаж став активно застосовуватися в лікувальних і оздоровчих цілях в епоху Відродження. Яку користь він приносить здоров’ю людини?

Користь масажу

Знижує стрес

Масаж уповільнює серцевий ритм і дихання, розслаблює м’язи, і таким чином він допомагає позбавитися від стресу. Крім того, масажна терапія зменшує артеріальний тиск, який може викликати стресовий стан.

У стресу є декілька симптомів, у тому числі, головний біль, напруга плечей і шиї. Ефективно боротися з цими симптомами може «шведський» масаж і японський точковий масаж Шиацу.

Точковий масаж шийно-комірцевої зони при болях голови, шиї і надпліччя дивитися онлайн

Полегшує біль у м’язах

Є достатньо наукових доказів того, що масаж здатний полегшити або повністю зняти біль у м’язах. Причому користь буває і при хронічному болю після травм. Можливо, це відбувається через те, що при масажі і після нього в організмі помітно знижується виробництво крихітних пептидних інформаційних молекул під назвою цитокіни. Завдяки цьому клітини відновлюються в два рази швидше, в результаті чого проходить біль у пошкоджених м’язах.

Самомасаж литкового м’яза дивитися онлайн

Покращує сон

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

У сучасному світі з його напруженим графіком роботи, постійним стресом, багато людей відчувають нестачу сну. Лікарі рекомендують спати 7-8 годин на добу, проте, більшість з нас не дотримуються цієї поради. При проблемах зі сном може допомогти масаж, і це вже незаперечний факт.

Підвищує імунітет

У 2010 році в журналі Alternative and Complementary Medicine була опублікована стаття, в якій повідомлялося, що лікувальний масаж збільшує кількість білих кров’яних клітин лейкоцитів (вони відіграють важливу роль у захисті організму від хвороб) і покращує імунну функцію у людей з ВІЛ-інфекцією.

Рефлекторний масаж стоп дивитися онлайн

Знижує головний біль

Наступного разу, коли вас довго мучитиме головний біль, спробуйте скористатися масажем. Іспанські вчені з Університету Гранади впевнені, що всього один сеанс такої терапії значно покращує самопочуття людей з хронічним болем.

Хронічний біль в попереку

Американські вчені з інституту Group Health Research Institute, у своїй статті, опублікованій в журналі Annals of Internal Medicine, стверджують, що масаж може бути корисний при хронічній болю в попереку. Вчені проаналізували користь двох видів масажу (структурний масаж і «шведська» масаж) для 400 осіб з хронічним болем в попереку. Експеримент тривав 10 тижнів. У результаті з’ясувалося, що обидва види масажу надали позитивний вплив на самопочуття добровольців – болі в спині знизилися або взагалі зникли. Крім того, завдяки масажної терапії люди стали довше спати і вести більш активний спосіб життя.

Масаж спини дивитися онлайн

Можлива шкода масажу

У багатьох випадках після лікувального масажу людина відчуває дискомфорт, легке нездужання, запаморочення. Це невеликий побічний ефект. Він швидко проходить. У будь-якому разі, про це потрібно сказати масажисту.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Тромби

Американська асоціація масажної терапії (AMTA) попереджає, що потрібно бути обережними при масажі людей з високим кров’яним тиском. Через високий тиск в артеріях утворюються бляшки. Під час масажу вони можуть пошкодитися, в результаті чого в кров потрапить тромб. Іноді він може досягти серця або мозку, що збільшує ризик смерті. Звичайно, такі випадки дуже рідкісні. Тим не менш, людям з високим артеріальним тиском, а таких насправді дуже багато, перш ніж почати відвідувати масажиста слід проконсультуватися у лікаря.

Особливу увагу на можливі небезпечні наслідки масажу слід звернути людям з тромбозом глибоких вен (ТГВ), так як ризик переміщення тромбів у них особливо великий. До речі, за даними лікарів американської Клініки Мейо, більшість людей з ТГВ навіть не знають про свою хворобу.

Пошкодження нерва

При деяких видах масажу (наприклад, при масажі глибоких тканин) масажист, для того щоб маніпулювати м’язами і сполучною тканиною, чинить тиск на шкіру. Іноді такий тиск буває занадто сильним, і у клієнта тимчасово пошкоджується нерв. Найчастіше це відбувається тоді, коли у масажиста мало досвіду. Нерв приходить в порядок зазвичай самостійно через невеликий проміжок часу.

Шкірна інфекція

Деякі види шкірної інфекції (герпес простий, стригучий лишай та ін) можуть передаватися масажистом при терапії, якщо він не знає про цих захворюваннях. Взагалі, при більшості шкірних захворюваннях масаж не рекомендується. Причин багато. Наприклад, при масажі шкірне захворювання може перейти на інші ділянки тіла.

Больові відчуття

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

При інтенсивному масажі людина може відчувати біль. На відчуття болю впливають багато факторів, в тому числі емоційні і психологічні. Є люди з дуже низьким «больовим порогом». Тому іноді масаж може призвести до неприємних відчуттів. В цьому випадку слід вдатися до більш легкого виду цієї терапії.

Отруєння масажем

Реальність така, що через масаж іноді відбувається отруєння організму. Дуже рідко, але відбувається. Парадокс, чи не так? Справа в тому, що при масажній терапії ушкоджуються м’язи і настає в легкій формі синдром рабдоміолізу, який представляє собою міопатію і характеризується руйнуванням клітин м’язової тканини, різким підвищенням рівня креатинкінази і міоглобіну, міоглобінурією. В результаті у людини розвивається гостра ниркова недостатність.

Масаж і просто інтенсивні фізичні вправи можуть викликати легку форму рабдоміолізу, яка не вимагає втручання лікаря.

масло для масажу

Алергія на масажні масла

Терапевти при масажі часто використовують спеціальні масла, завдяки яким досягається кращий ефект від терапії. Однак у деяких людей може бути алергія на них. У цьому випадку варто попросити масажиста взяти інший вид масла або взагалі її не використовувати.

В яких випадках не рекумендується масаж?

При раку, зламаних кістках, тромбах, опіках, деяких формах артриту і остеопорозу, шкірній висипці, шкірних інфекціях робити масаж не можна. Якщо у вас є ці або якісь інші серйозні захворювання, але ви все-таки хочете отримати кілька сеансів масажу, то в цьому випадку спочатку зверніться за консультацією до лікаря.

Багато масажистів, практикуючі лікувальний масаж, спеціально навчені тому, як потрібно надавати допомогу людям з онкологічними та іншими серйозними захворюваннями.