Цієї напасті більшою чи меншою мірою схильні більшість малюків. Але при дорослішанні фактори ризику знижуються.

Багато систем організму дитини «дозрівають» протягом першого року життя, крім того імунна система малюка ще кілька років буде формуватися і міцніти – тому дитячий організм часто «неадекватно» реагує на деякі продукти, ліки, пил, тварин та інші можливі алергени. Частково це заспокоює, адже у міру дорослішання дитини захворювання відступає, а список «заборонених» продуктів помітно скорочується, а з часом для більшості сходить нанівець.

Також причини появи алергії часто пов’язують з переїданням. Тому варто задуматися тим батькам, діти яких набирають вагу, що перевищує вікові норми – причина появи алергії може бути викликана саме цим.

Тобто, щоб виявити причину, потрібно провести «слідство», завдання якого встановити, що і скільки їла дитина в ті дні, що передували появі захворювання. Найчастіше алергія у маленьких дітей може приймати такі форми:

Алергічний дерматит

Це захворювання супроводжується висипаннями на шкірі, свербінням, почервонінням. Так діти реагують на деякі нові види їжі, які з’являються в їх раціоні. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то мамі потрібно дотримуватися певної дієти, наприклад, виключити з раціону продукти, що містять барвники та ароматизатори, соління, копченості, деякі фрукти.

Але не варто відмовлятися від тих чи інших продуктів без попереднього аналізу. Поспостерігайте, якщо у малюка з’явилася алергія, то завдання мами проаналізувати, що вона їла напередодні. Досить швидко ви зрозумієте, на що саме реагує організм малюка.

Крім продуктів викликати алергічний дерматит може побутова хімія, пилок рослин, ліки і навіть щеплення. Тому якщо ви не виявили, що джерелом алергії стали продукти, аналізуйте далі: що або навіть хто винен у стражданнях малюка? Улюблені квіти, кішка Мурка, а може, ви забули змести пил?

Дитячий діатез

Ставлячи діагноз «діатез», лікарі обумовлюються – це не захворювання, а аномалія конституції. Тобто – це особливий стан дитячого організму, яке викликається спадковим чинником і характеризується схильністю до виникнення певних захворювань, таких як алергічні реакції, судомний синдром, респіраторні інфекції. Може з’явитися в 3-6 місяців і, протримавшись кілька років, з часом зникнути.

Атопічний дерматит

Це хронічне захворювання також пов’язують з спадковим фактором. Як правило, у дітей з’являються почервоніння, сухість, лущення на лобі, ручках, ніжках, щоках, можуть бути лусочки в області брів і волосистої частини голови.

Причини появи діатезу та атопічного дерматиту схожі з алергічним дерматитом, тому перш ніж звертатися до фахівця, обов’язково проаналізуйте склад раціону малюка (якщо малюк штучник), власний (якщо грудничок) і навколишнє середовище на предмет можливих факторів ризику.

Чи можна уникнути алергічних проявів?

Алергія у дітейМінімум в 50 відсотках випадків цілком.

Перше. Контролюйте раціон дитини. Не поспішайте вводити нові продукти. Якщо на дитячому сирку вказано, що він рекомендований з 6 місяців, не пропонуйте дитині його раніше – дитячий організм просто не готовий до такого навантаження і, відповідно, може відреагувати алергічною реакцією. Те ж саме відноситься і до інших продуктів.

Якщо новий продукт викликав реакцію, незважаючи на те, що дитина «доросла» до нього – негайно відмовтеся. Всі діти розвиваються індивідуально, може бути ваш малюк на відміну від сусідського ще не готовий.

Друге. Часто алергія може бути викликана пральним порошком та іншими миючими засобами. Стіраючи дитячу білизну, використовуйте тільки дитячий порошок без біосистем (а ще краще перевірене досвідом поколінь господарське мило радянського зразка). Мийте ніжну шкіру малюка тільки дитячим милом не частіше одного разу на добу, шампунь дітям до року не рекомендований. Креми, масла тільки найвищої якості. Користуйтеся ними помірно – один раз на два-три дні безпосередньо після купання.

Третє. Не забувайте проводити вологе прибирання не рідше, ніж один раз на тиждень, а пил в кімнаті, де живе малюк, витирайте кожні два дні. Якщо ви прийшли до висновку, що причина алергії – кімнатні рослини, краще віддайте їх кому-небудь. Ваше завдання – повністю виключити контакт дитини з джерелом алергії.

Іноді алергічні реакції у дитини і дорослої людини викликає не основний продукт, а різні харчові добавки – барвники, ароматизатори, емульгатори

Якщо ви не 50 відсотках

У разі, коли вищевказані заходи виявилися недієвими, вам належить звернутися до фахівця: педіатра, алерголога або імунолога. Дитині буде призначена специфічна імунотерапія, суть якої зводиться до того, то хворому поступово вводяться дози антигену. Дана процедура спрямована на те, щоб зменшити тяжкість захворювання, а в ідеалі повністю вилікувати маленького пацієнта.

Сьогодні в аптеках продається безліч гістамінних та інших препаратів, спрямованих на лікування даних захворювань. І хоча часто вони відпускаються в аптеках без призначення лікаря – не варто проявляти самодіяльність і ризикувати здоров’ям малюка. Всі препарати тільки після консультації з фахівцем! Пам’ятайте, що неправильно обраний препарат може посилити проблему.