Симптоми цієї хвороби дуже нагадують ознаки ГРЗ та грипу. Але у ангіни є свої особливості, про них треба знати.

Коли дитина скаржиться на те, що болить горлечко, батьки в першу чергу думають про простудні захворювання або грип. А якщо до того ж ці хворобливі прояви супроводжуються високою температурою, нежиттю, кашлем, м’язовими і суглобовими болями, тобто, ознаками, властивими ГРВІ і грипу, багато хто, не чекають розпоряджень лікаря і щоб не втрачати час даремно, починають лікувати дитину самостійно.

Однак перш ніж лікар не поставить вірний діагноз, цього не можна робити в будь-якому випадку, а у випадку з ангіною особливо – прогрівання горла, інгаляції та компреси можуть призвести до збільшення крові до запалених миндалин, що призведе до поширення інфекції по всьому організму.

Що за хвороба така «ангіна»

Ангіна – інфекційне захворювання (основні збудники – стафілококи, стрептококи), при якому запалюються мигдалини. Проте неправильно вважати, що зона локалізації ангіни – тільки лише мигдалини; немає – весь організм. Крім того, ангіна при неправильному лікуванні, або його відсутності може викликати серйозні ускладнення, такі як менінгіти, міокардіни, енцефаліти, ревматизм, хронічний тонзиліт, гломерунефріт.

Саме тому «відкрутитися» від ангіни за допомогою народних засобів (полоскати горло травами, пити тепле пиття) не вийде. Швидше за все, лікар призначить відповідні антибіотики, які потрібно буде пропити курсом – 7-10 днів не менше. І хоча запалення мигдалин – це основна ознака захворювання – розпізнати ангіну на початковій стадії не завжди може навіть лікар, оскільки запалення на мигдалинах може з’явитися пізніше, а на старті захворювання може бути висока температура, кашель і боліти горло.

Різновиди ангіни

Найчастіше у дітей зустрічається катаральна ангіна. Її основні ознаки такі: загальне нездужання, субфебрильна температура (37,0-37,5 градусів), біль у горлі під час ковтання, в деяких випадках помітно збільшуються лімфатичні вузли, поверхня мигдалин червона, може бути покрита слизисто-гнійними виділеннями.

Фолікулярна ангіна також характеризується труднощами при ковтанні, піднімається температура (однак вона вище, ніж при катаральній – до 39-40 градусів), збільшуються підщелепні лімфатичні вузли, даний стан супроводжується загальною слабкістю, ознобом, інтоксикація організму висловлюється м’язовими і суглобовими болями. Відмітна особливість цього виду ангіни – поверхня збільшених і почервонілих мигдалин покрита жовтувато-білими крапками.

Ті ж симптоми характерні і для лакунарної ангіни, за тим винятком, що жовтувато-білий наліт розташовується більш розлито і зовні нагадує форму лакун.

При правильному підході в лікуванні гострий період може триматися близько 5-7 днів, після чого поступово настає поліпшення.

Лікування ангіни

При постановці діагнозу «ангіна» лікар порекомендує здати деякі аналізи: мазки з носа і ротової порожнини, загальні аналізи крові і сечі. Не варто цим нехтувати – це потрібно для того, щоб виключити більш небезпечні інфекції.

Як було сказано, лікувати ангіну потрібно антибіотиками, інакше можуть бути наслідки для печінки, нирок і навіть серця. Для дітей існують спеціальні «смачні» сиропи, свічки (перед тим як їх ставити, обов’язково потрібно зробити очисну клізму), при більш важких формах лікар випише уколи і настійно порекомендує лягти в стаціонар. Оскільки лікування ангіни має здійснюватися під контролем лікаря, краще на його раду: полікуватися і поспостерігати в стаціонарі.

Одночасно з прийомом антибіотиків потрібно приймати препарати, що нівелюють негативну сторону їх впливу (вони порушують мікрофлору кишечника) і препарати, спрямовані на виключення алергічної реакції.

При ангіні дуже важливо робити часті полоскання, наприклад, розчином фурациліну, калію перманганату або різними травами, що володіють антибактеріальними властивостями: шавлія, ромашка, евкаліпт.

Якщо дитина ще зовсім мала і вмовити його полоскати горло не представляється можливим, полоскання можна замінити зрошенням горла спеціальними спреями (який саме підійде вашій дитині – потрібно вирішувати з лікарем індивідуально, так як вибір залежить від віку дитини і схильності до алергічних реакцій).

Полоскання горла ефективні і навіть обов’язкові, щоб грип не ускладнився ангіною, від якої рукою подати до запальних процесів в нирках і ревматизму

Дуже важливо під час ангіни пити багато теплого, але не гарячого пиття. Його можна готувати у відповідності зі смаковими пристрастями малюка. Дуже добре, якщо він любить молоко. Тоді для приготування лікувального пиття додайте в кип’ячене молоко по пів-ложки вершкового масла, меду і соди. Підійдуть також відвари шипшини, калини, морси з багатих вітамінами групи В і С чорної або червоної смородини, чорноплідної горобини. І, звичайно, всі знають про користь малинового чаю і чаю з медом та лимоном. Оскільки в період хвороби (особливо в гострий період, а він триває 5-7 днів) діти практично нічого не їдять, ці напої є не тільки лікувальними, але і замінюють малюкові їжу, тому пиття має бути різноманітним і його має бути багато.

Постільний режим – дуже важлива умова для того, щоб хвороба протікала легше і відступила якомога швидше, тому постарайтеся хоча б кілька днів утримувати спритного малюка в ліжку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФОЛІКУЛЯРНА АНГІНА: СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ, УСКЛАДНЕННЯ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО БОЛИТЬ ГОРЛО