Іноді таке порушення можна не помічати роками.

Що таке порок серця

Порок серця – це вроджене або набуте стан, при якому в органі виникають анатомічні, структурні дефекти. Наприклад, змінюється будова або порушується працездатність клапанів, перегородок, що відходять від серця кровоносних судин, серцевих отворів.

Через це серце не в змозі нормально перекачувати кров в легені і назад, а також відправляти її, насичену киснем, до інших органів і тканин тіла.

Якими бувають пороки серця

Отримати загальне уявлення про пороки серця допоможе ілюстрація кровотоку в нормально працюючому органі.

Вади серця: схема циркуляції крові в серці

Вади серця: схема циркуляції крові в серці
Ілюстрація: Depositphotos

Венозна кров, що віддала кисень органам і тканинам і забрала у них вуглекислий газ, по порожнистих венах надходить в праве передсердя. Серцевий м’яз, скорочуючись, перекачує її в правий шлуночок, а звідти в легені. Там кров насичується киснем і заодно віддає вуглекислий газ, щоб легені вивели його з видихом. Потім вже насичена киснем кров знову повертається в серце – в ліве передсердя. Це мале коло кровообігу. Він відповідає за перетворення венозної крові в артеріальну.

З лівого передсердя кров надходить в лівий шлуночок, а звідти в аорту — найбільшу артерію в людському тілі. Далі артеріальна кров несе кисень всім органам і тканинам. І після вже у вигляді венозної знову повертається в праве передсердя. Це велике коло кровообігу. Цикл замкнувся.

Виходячи з того, на якому етапі і яким чином порушується нормальний кровотік, тільки вроджені вади серця ділять на десятки видів. В цілому існує безліч класифікацій вад серця. Найпростіше позначати їх за місцем розташування.

Пороки серця, пов’язані з клапанами

Серцеві клапани потрібні, щоб кров рухалася по правильному маршруту. Вони відкриваються тільки в одному напрямку і закриваються, якщо кров раптом поверне назад. Коли клапани працюють неправильно і починають пропускати трохи крові по невірному шляху, говорять про клапанних дефектах.

В якості простого, багатьом знайомого прикладу порушеної роботи клапанів можна привести варикозне розширення вен.

Аномалії перегородок

Ліві і праві шлуночки серця, як і передсердя, відокремлюються один від одного перегородками. Їх завдання – не давати змішуватися венозної і артеріальної крові. Але іноді в перегородках можуть бути отвори, і тоді збагачена киснем артеріальна кров розбавляється венозної. В такому випадку мова йде про дефекти перегородок.

Аномалії судин

Це може бути стеноз (звуження) основних судин, через що серце не здатне прокачувати достатню кількість крові, або, наприклад, відкрита артеріальна протока.

Артеріальна протока – це посудина, що з’єднує аорту і легеневу артерію. Він необхідний для внутрішньоутробного розвитку і у здорових дітей закривається в перші кілька днів після народження. Якщо протока залишається відкритим, це призводить до змішування артеріальної і венозної крові, через що органи і тканини дитини відчувають постійний дефіцит кисню.

Звідки беруться пороки серця

У вроджених і набутих з часом дефектів свої причини.

Причини вроджених вад серця

Вроджена вада серця (ВВС) – найпоширеніша вроджена аномалія, яка фіксується у маленьких дітей.

Це порушення в тому чи іншому вигляді зустрічається у кожного сотого новонародженого.

Вроджені вади можуть варіюватися від легких, наприклад крихітного отвору в одній з перегородок, до важких, пов’язаних з відсутністю тієї чи іншої частини серця.

Точні причини ВПС невідомі. У деяких випадках серце погано розвивається через поломки генів або хромосомних порушень. Вади серця часто зустрічаються у дітей з синдромом Дауна. Але генетичний зв’язок простежується не завжди.

Медики припускають, що найчастіше до розвитку вродженої вади серця призводить складний коктейль зі спадковості, звичок і стану здоров’я матері, а також факторів навколишнього середовища. Ось що підвищує ризик ВПС у немовляти:

 • Деякі захворювання матері-ожиріння, цукровий діабет, краснуха, системний червоний вовчак.
 • Можливо, вік батьків – чим старше мати і батько, тим вище ризики.
 • Прийом матір’ю деяких ліків з тератогенним (порушує ембріональний розвиток) ефектом. До них відносяться препарати на основі літію і ізотретиноїну, протисудомні засоби, а також інгібітори АПФ (їх часто призначають при гіпертонії), статини (ними знижують холестерин), окремі препарати проти ВІЛ.
 • Куріння під час вагітності.

Причини набутих вад серця

Навіть у здорових людей з віком може розвинутися вада серця. Найчастіше мова про порушення в роботі клапанів:

 • Аортального – це найпоширеніший варіант набутого пороку серця.
 • Мітрального.
 • Трикуспідального.
 • Легеневого.

Хворі клапани стають негерметичними, тобто не закриваються повністю, дозволяючи крові текти в неправильному напрямку. Цей стан називається пролапс. Інший варіант – клапан “заїдає” і не може повністю відкритися, ускладнюючи потік крові.

За американською статистикою, набутий порок серця, або хвороба клапанів серця, є у 2,5% дорослих, тобто у одного з кожних 40.

Причин розвитку хвороби клапанів серця безліч. Це можуть бути бактеріальні інфекції, підвищений тиск, атеросклероз, аутоімунні захворювання, перенесений інфаркт, супутня аневризма аорти або природне старіння.

Як розпізнати пороки серця

Це не завжди можливо. При легких порушеннях симптоми можуть бути відсутніми зовсім або наростати поступово, рік за роком — настільки повільно, що людина не усвідомлює, що в організмі відбувається щось не те.

Коли порок серця все ж дає про себе знати, виглядає це як недолік кисню.

Симптоми пороку серця у немовлят

Припустити вроджені проблеми з серцем можна за такими регулярно виявляють себе ознаками.

 • Блідість.
 • Постійна синюшність нігтів, губ, шкіри.
 • Сонливість: малюк багато спить.
 • Занепокоєння, примхливість при неспанні.
 • Тахікардія (прискорене серцебиття).
 • Задишка при годуванні. Дитина швидко відмовляється від грудей або суміші, хоча очевидно, що з’їв він недостатньо.
 • Відставання в рості і фізичному розвитку.

Симптоми пороку серця у дорослих

Якщо порок серця не дав про себе знати в дитинстві і почав проявлятися або виник тільки в дорослому віці, його першими ознаками будуть такі.

 • Невмотивована задишка, яка виникає навіть при мінімальних фізичних навантаженнях.
 • Стискає біль в грудях.
 • Слабкість, швидка стомлюваність.
 • Часті запаморочення, потемніння в очах, непритомність.
 • Аритмія.
 • Набір ваги без очевидних причин.

Як лікувати пороки серця

Для початку треба поставити точний діагноз і переконатися, що ймовірний недолік кисню не викликаний іншими захворюваннями, наприклад хворобами легенів.

Вроджені вади серця іноді виявляються ще під час вагітності на планових УЗД. Але деякі ВВС не вдається розпізнати, поки дитина не народиться або навіть не стане дорослим. Тому так важливо проходити регулярні профілактичні огляди у терапевта і кардіолога.

Якщо лікар запідозрить ваду серця, він запропонує пройти додаткові обстеження. Наприклад, такі:

 • Електрокардіограму (ЕКГ).
 • Пульсоксиметрію – процедуру, яка дозволяє визначити, наскільки кров насичена киснем.
 • Рентген органів грудної клітини.
 • КТ або МРТ серця.
 • Ехокардіографію – дослідження за допомогою звукових хвиль, під час якого перевіряють, як працюють серцеві клапани.
 • Катетеризацію серця.
 • Генетичне обстеження.

Лікування призначать в залежності від того, який вид пороку серця буде виявлений і наскільки він важкий.

При вроджених вадах нерідко потрібна хірургічна операція, щоб “зашити” зайвий отвір або судину або, навпаки, розширити протоки. Операція знадобиться і при важкій хворобі клапанів, яка серйозно порушує роботу серця.

Якщо стан не надто важкий і не загрожує життю, лікар може призначити ліки, які поліпшать кровотік, знизять тиск і допоможуть зменшити навантаження на серце.

Наукові джерела:

Types of heart disease, source
The Impact of Congenital Heart Defects, source
What are Congenital Heart Defects?, source
Facts about Ventricular Septal Defect, source
Patent Ductus Arteriosus, source
Congenital Heart Defects, source
Valvular Heart Disease, source
Problem: Mitral Valve Prolapse | American Heart Association, source
Congenital Heart Defects, source