16 вересня 30-річної матері-одиначці Людмилі Філяренко імплантували друге механічне серце в Україні. Але як воно працює, і скільки зможе підтримувати життя пацієнтки? Про принципи роботи складного пристрою розповів проводивший операцію кардіохірург, директор Київського міського центру серця Борис Тодуров.

Без підзарядки серце працює 10 годин

Механічне серце Berlin Heart – це турбіна, укладена в титановий корпус. Прилад забезпечує циркуляцію крові в організмі пацієнта. Усередині корпусу в магнітному полі обертається маленький «ніж від м’ясорубки». Гвинт не торкається стінок корпусу, щоб не травмувати клітини крові.

Швидкість обертання гвинта – до 10 тисяч обертів на хвилину; кількість крові, яке він може прогнати через корпус – до 5 літрів за хвилину. Це цілком відповідає обсягу циркуляції крові у дорослої людини. Залежно від швидкості припливу крові і опору на виході, турбіна регулює себе сама.

Акумулятори і блок управління знаходяться в п’ятикілограмовій сумці, яку пацієнт повинен носити з собою. Прилад приймає показники датчиків усередині корпусу і самостійно регулює швидкість руху турбіни. Механічне серце потрібно регулярно заряджати: в автономному режимі воно працює 10 годин.

Якщо в крові утворюються дрібні тромби, які гальмують роботу механізму, запускається режим очищення турбіни. Також у пацієнта є можливість регулювати швидкість турбіни вручну, забезпечуючи необхідний кровотік в залежності від ваги, фізичного навантаження і енерговитрат.

Прилад не замінить серце повністю

Насправді цей прилад не замінює серце повністю – він лише асистує лівому шлуночку. Лівий шлуночок при цьому нікуди не прибирається. Він залишається на місці, але одна частина турбіни приєднується до його верхівки, а друга через силіконовий коннектор підключається до аорти і робить лівошлуночковий обхід. При цьому правий шлуночок працює сам по собі, як і раніше.

При належному догляді і контролі згортання крові прилад може працювати кілька років. Рекордсмен з механічним серцем Berlin Heart живе в Німеччині вже 9 років.

Серед хворих з механічним серцем є навіть атлети

Люди з механічним серцем повинні уникати інтенсивних фізичних навантажень. Також не можна плавати в озері або річці, бо з організму через шкіру виходить кабель живлення і управління. Це місце – ворота для інфекції, і його потрібно постійно обробляти антисептиком.
 
При цьому пацієнти можуть водити машину і займатися спортом. Серед володарів приладу є навіть атлети, які займають призові місця. Таким чином, обмеження досить умовні, і залежать від загального стану організму.

У Німеччині (батьківщині Berlin Heart) штучне серце носять 1,5-2 роки. Саме стільки реципієнту потрібно для того, щоб підібрати донора. Механічне серце – це міст для трансплантації тим людям, які ще не дочекалися донорського серця, але вже не можуть жити зі своїм власним.

Нагадаємо, що обидва українські пацієнта (Павло Дорошко і Людмила Філяренко) отримали механічні серця Berlin Heart «в кредит», під чесне слово волонтерів та фахівців Інституту серця МОЗ України. Вартість одного такого пристрою – 118 тисяч євро. Борг за серця ще не виплачений. Він становить 40 і 80 тисяч євро відповідно. Збором коштів займається благодійний фонд «Серце на долоні».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРЕСАДКА НИРОК