Існує думка, що найкращий барометр – це хворі суглоби. Переконання, що посилення болю при захворюваннях суглобів пов’язано зі зміною погоди, йде в давні часи. Чи варто пов’язувати больові відчуття з погодними умовами? Давайте розберемося!

Як погода впливає на хворі суглоби: версія від вчених

Багато людей, хворі на артрит, говорять про те, що погода впливає на їх самопочуття. Деякі вважають, що такі симптоми артриту, як біль у суглобах і скутість, особливо залежні від погодних змін. Чи дійсно артрит і погода взаємопов’язані між собою?

Якщо так, то чому цей ефект спостерігається тільки по відношенню до деяких хворим артритом, а не до всіх? І, нарешті, якщо цей зв’язок існує, який клімат самий підходящий для хворих на артрит? Чи слід пакувати валізи і як можна швидше переїжджати?

Ось що думає з цього приводу ревматолог, доктор медицини Scott J. Zashin. На його думку, для хворих артритом досить характерно погіршення самопочуття при певних погодних умовах. Наприклад, деякі з його пацієнтів можуть передбачати ймовірність дощу, грунтуючись на своєму самопочутті. Інші хворі погано себе почувають при високому атмосферному тиску, але коли атмосферний тиск низький, у них посилюється біль.

Доктор Zashin розповідає далі, що один з його пацієнтів відчуває себе добре, коли проводить свою відпустку в місті Дестин, штат Флорида. Тому пацієнт вирішив сконструювати маленьку камеру, в якій він створює такий же тиск, як і в Дестині. Перебування в ній за 30 хвилин два рази на день дозволяє йому відмовитися від прийому ліків.

Читайте також:  Вчені: У хворих на гіпертонію ризик розвитку епілепсії вищий у 2 рази

Доктор Zashin провів невеликий експеримент, щоб перевірити на практиці твердження свого пацієнта. На першому етапі пацієнти спочатку помістилися на 30 хвилин в камеру плацебо (тобто муляж). Через 12 годин — в так звану відновлюючу камеру, в якій підтримувався високий атмосферний тиск. Другий етап передбачав 30-хвилинний плацебо-сеанс і 2 сеанси по 30 хвилин у відновлювальній камері. Тривалість другого етапу становила 3 дні.

Більшість пацієнтів відзначали поліпшення свого стану після перебування у камері з високим атмосферним тиском. При цьому спостерігалися такі побічні ефекти, як закладеність у вухах і носа. Ґрунтуючись на попередніх результатах, було рекомендовано продовжити експеримент з метою вивчення переваг і ризиків даного методу лікування.

Результати експерименту опубліковані в журналі Proceedings of the Western Pharmacology Society (2004). Зокрема, було встановлено, що пацієнти з остеоартритом відчували посилення болю при низькому атмосферному тиску. А група хворих з ревматоїдним артритом при низькій температурі повітря скаржилася на посилення болю в суглобах.

Інше дослідження, опубліковане в Journal of Rheumatology (2004), виявило, що висока вологість – несприятливий фактор для хворих на артрит. Ґрунтуючись на цих двох незалежних дослідженнях, можна припустити, що місцевість з високим атмосферним тиском та низькою вологістю найбільш сприятлива для хворих на артрит.

Ось ще одне дослідження, результати якого представлені в Journal of Rheumatology (2004). В 6 європейських країнах досліджувався вплив погодних умов на ступінь хворобливості суглобів у людей старшого віку хворих остеоартритом. Встановлено, що зв’язок між інтенсивністю болю у суглобах та зміною погоди існує, однак добові зміни погоди не впливають на інтенсивність болю.

Читайте також:  Експерт назвала фактори, які наближають появу сивини

Ось результати ще одного дуже цікавого дослідження. У ньому брали участь 151 хворий остеоартритом, ревматоїдним артритом і фіброміалгією, а також 32 людини, у яких артрит не виявлено. Всі учасники жили в теплій Аргентині і вели протягом одного року щоденник. Учасники трьох груп з артритом відчували посилення болю у дні, коли температура повітря була низькою.

При цьому низька температура ніяк не позначалася на самопочутті здорових людей. У хворих на ревматоїдний артрит самопочуття погіршувалося при високій вологості і високому атмосферному тиску. Хворі остеоартритом погано переносять високу вологість. Високий тиск негативно позначалося на хворих фіброміалгією. Але взаємозв’язок не був таким значущим, щоб по інтенсивності болю можна було передбачати погоду.

Слід згадати ще одне дослідження, в якому брали участь хворі остеоартритом з ураженням декількох суглобів. Протягом 2-х років учасники експерименту повідомляли про інтенсивності суглобових болів. При цьому щодня фіксувалися погодні характеристики. Значущого зв’язку між проявами симптомів остеоартита і погодними умовами виявлено не було, за одним винятком – при підвищенні атмосферного тиску злегка посилювався біль у суглобах рук у жінок.

Де краще жити, щоб не страждати від артриту

Доктор Zashin на це запитання хворих артритом відповідає, що краще жити там, де вони відчувають себе найбільш щасливими. Звичайно, якщо приймається рішення щодо переїзду через артрит, він рекомендує своїм пацієнтам протягом тривалого часу і в різний час року переконатися в тому, що це саме та місцевість — підходяще місце для переїзду.

Читайте також:  6 потенційно небезпечних симптомів, які обов'язково повинні перевірятися лікарем

У 90-ті роки минулого століття в одній із статей газети New York Times обговорювалася теорія доктора Amos Tversky, в той час психолога Стенфордського університету, згідно з якою біль при артриті ніяк не пов’язаний з атмосферним тиском, вологістю і будь-якими іншими погодними умовами. Amos Tversky з цього приводу писав, що стійка віра пацієнтів у те, що їхній біль має взаємозв’язок з погодою, викликана внутрішньою схильністю людини у всьому бачити якісь закономірності.

Отже, хоча питання взаємозв’язку артриту і погоди досліджувалося протягом багатьох років, все-таки важко прийти до якихось конкретних однозначних висновків.

А ось що можна визнати як факт:

  • Погода не впливає на перебіг артриту. Однак у деяких людей вона може незначно впливати на інтенсивність симптомів артриту.
  • Теплий сухий клімат дозволяє деяким людям відчувати себе краще. Але немає такої кліматичної зони, де люди не хворіли б артритом.
  • Деякі хворі на артрит можуть мати підвищену чутливість до змін температури, атмосферного тиску і вологості.

Напрошується висновок: найвірогідніше, що все дуже індивідуально. Так як на погоду вплинути неможливо, необхідно зосередитися на лікуванні хвороби і попередження її загострень.

Джерело: HeadInsider

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News