Сучасна реанімація розвіяла багато уявлень про смерть. Ще не так давно було природним стверджувати, що наша свідомість вмирає одночасно з тілом. Що ж вважає з цього приводу сьогоднішня наука?

Чим і як живе мозок після смерті

В останні роки вчені неодноразово отримували докази того, що після настання смерті (відсутність кровообігу, дихання та мозкової активності) клітинам мозку потрібно більше часу для досягнення того стану, коли повернути їх до життя вже неможливо. Це не означає, що людина жива, вона мертва. Але клітини її головного мозку ще не загинули.

Доктор Sam Parnia, директор дослідницької програми інтенсивної терапії і реанімації Langone Medical Center при Нью-Йоркському університеті з цього приводу говорить, що це не означає, що мозок або який-небудь інший орган функціонує. Але клітини мозку помирають не миттєво. Насправді, клітини головного мозку набагато життєздатніші при зупинці серця, ніж ми звикли вважати.

Читайте також:  Ці 5 продуктів стимулюють травлення

Згідно з даними досліджень вчених Вашингтонського університету, виявлено 1063 гена, які залишаються живими протягом 4 днів після настання смерті. Їх активність при цьому не тільки не зникала, вона різко зростала. Це було дивно, зазначив професор мікробіології Peter Noble.

Серед них досить багато генів, контролюючих процес розвитку. Тим самим, роблячи можливим і одночасно дивним і тривожним неймовірний факт. А саме те, що в період безпосередньо після смерті організм починає повертатися до того стану, яке було характерно для нього, коли він був ембріоном.

Професор Peter Noble навіть встановив, що клітини деяких тварин після розтину залишаються активними протягом декількох тижнів. В результаті цього було зроблено припущення, що припинення життєдіяльності відбувається поетапно — організм, його окремі органи вмирають поступово, з різною швидкістю, а не миттєво. Пояснити причину такого феномену поки неможливо.

Читайте також:  Чого не можна робити при болях у спині після тренування

У 2016 році в Canadian Journal of Biological Sciences повідомлялося про один випадок, коли 4-х смертельно хворих пацієнтів відключили від систем життєзабезпечення. При цьому в одного з них протягом 10 хвилин після настання смерті продовжували фіксуватися дельта-хвилі, які характерні для стану глибокого сну. Але були відсутні розширені зіниці, пульс, серцебиття. Вчені не змогли знайти цьому факту природничонаукове пояснення.

Також відсутні пояснення і тих випадків, коли пацієнти, які пережили клінічну смерть, розповідають у всіх подробицях про те, як їх рятували лікарі. Але тепер вчені, грунтуючись на отриманих даних, припускають, що коли помирає мозок і тіло, свідомість не вмирає, принаймні, не відразу. Як довго триває цей стан після смерті тіла, сказати поки неможливо.

Читайте також:  5 порад лікаря запобігання остеопорозу

Але рано чи пізно наука дасть відповідь і на це питання. І може тоді ми нарешті дізнаємося, навіщо приходимо в цей світ!

Джерело: HeadInsider