Напевно, немає необхідності доводити користь бігу підтюпцем. Це прекрасна зарядка для організму, яка дозволить тобі постійно бути в прекрасній формі. Але що ж відбувається з твоїм організмом під час пробіжки?

Перші секунди бігу

Ти бадьорий і сповнений сил. Твій пульс і тиск в нормі, і у тебе відчуття, що ти зможеш бігати нескінченно.

Вже з перших секунд бігу організм починає активно витрачати енергію. В якості основного палива м’язи починають «спалювати» АТФ (аденозинтрифосфат). У м’язах є деяких запас АТФ, але вистачає його лише на кілька секунд бігу. Інші порції палива організм бере з вуглеводів, при розщепленні яких і утворюється АТФ.

Перші 90 секунд бігу

Відчуття «всесильності» зникає, і ти починаєш відчувати навантаження. Пульс і тиск трохи збільшуються, можливо, з’являється невелика задишка (якщо у тебе зайва вага, погане фізичне навантаження або ти куриш).

Читайте також:  Догляд за шкірою під час стресу - на що звернути увагу

Організм починає «кричати» – давай АТФ! Починається атака на глікоген – запас глюкози в печінці і м’язах. Глікоген руйнується, вивільняючи глюкозу в кров, яка потім підхоплюється клітинами для подальшого перетворення в АТФ.

Біг

2-9 хвилин бігу

Навантаження наростає, але ти ще тримаєшся молодцем. Пульс прискорений, тиск злегка збільшена.

Твоє тіло продовжує жадібно поглинати глюкозу, а разом з нею і кисень, який також необхідний для забезпечення вироблення АТФ. Тому твоє дихання частішає, а серцебиття прискорюється. Поступово виснажуються запаси глікогену, але твоєму організму потрібно звідкись брати енергію. Ось тут-то організм і переходить на інший вид палива – жири. При спалюванні жирів і вуглеводів вивільняється велика кількість енергії, яка перетворюється в теплову. Ти починаєш відчувати жар, з’являється рум’янець. Це означає, що організм активно намагається охолонути, вивільняючи енергію назовні.

Читайте також:  Які існують сучасні способи підтяжки грудей
10-25 хвилин бігу

Та ти просто герой! Тобі, звичайно, важко, але ти не здаєшся, рухаючись до наміченої мети. Твоє дихання сильно прискорене, а пульс помітно завищений.

Якщо ти протримався 25 хвилин бігу, то можеш відчути, як твої ноги починають «важчати», а кисню тобі катастрофічно не вистачає. Чому так? А все тому, що при інтенсифікації фізичних навантажень твій кровотік починає сповільнюватися, а разом з цим зменшується і надходження кисню. У м’язах виробляється велика кількість молочної кислоти і ти відчуваєш сильну втому.

30 хвилин бігу

Вистачить! Якщо ти не марафонець і не професійний спортсмен, то бігати довше 30 хвилин не потрібно. Закінчуй пробіжку.

Читайте також:  Догляд за шкірою під час стресу - на що звернути увагу

Тобі було дуже складно, але ти зробив це! І в нагороду за твій подвиг ти отримуєш «шалену» дозу дофаміну – гормону щастя. Ти будеш почувати себе чудово. Тебе буде тягнути на нові подвиги і звершення. І все це завдяки «його величності» СПОРТУ!

Важливо!

Дійти до позначки 30 хвилин з першого разу в тебе не вийде. Не маючи фізичної підготовки, вже на перших 5-10 хвилинах тебе будуть долати такі неприємності, як задишка, сильна втома і, можливо, біль у правому боці. Не впадай у відчай, і пам’ятай про стратегію маленьких кроків. Починай з малого, поступово удосконалюючи своє тіло. У тебе обов’язково все вийде!

Успіхів!

Автор: Аркадій Галанін