Ми любимо ділитися з нашими читачами позитивними знахідками. В нашій улюбленій книзі «Кардіо або силова» є глава про те, що підняття тягарів полегшує хронічні болі в попереку. Публікуємо з дозволу видавництва «Альпіна Паблішер».

Ну просто класичний випадок: ви переїжджаєте на нову квартиру, піднімаєте шафу або беретеся за один кінець дивана і — бац! — так потягнули спину, що потім цілий тиждень не можете розпрямитися.

Чим більше піднімаєте — тим краще для спини

Тому ви, мабуть, здивуєтеся, дізнавшись, що після серії недавніх експериментів вчені з Альбертського університету прийшли до досить обнадійливих висновків: підняття важких предметів може стати досить ефективним вирішенням проблеми хронічного болю в попереку. Для тих, кого місяцями мучить ниючий біль, профілактичні силові вправи набагато краще аеробних. А найдивніше тут, мабуть, те, що, згідно з новітніми дослідженнями, чим більшу вагу ви піднімаєте, тим краще для спини.

Якщо вірити статистиці, дві третини дорослого населення Землі хоч раз в житті відчувають біль у попереку. При цьому медики нерідко діагностують так званий неспецифічний біль у спині: це означає, що лікар не зміг ідентифікувати конкретну фізіологічну причину проблеми (наприклад, зсув хребетних дисків або м’язовий дисбаланс).

Уникання важких речей не допомагає позбавитися від болю в спині

А як же, цікаво, тоді лікувати? Ну, припустимо, в рецептах та рекомендаціях недоліку не спостерігається. Чого тільки доктора сьогодні не пропонують і не наказують пацієнтам: постільний режим і голковколювання, остеопатії і радіочастотну денервацію. Але, на жаль, жоден з цих способів не зарекомендував себе в якості надійного засобу від подібного роду болю.

Читайте також:  Ходьба покращує здоров'я, навіть якщо займає хвилини

Дослідники вже давно з’ясували, що, якщо навіть ретельно уникати підняття важких речей, це аж ніяк не є панацеєю проти болю в попереку, ні засобом уникнути його в майбутньому. «Насправді виникає таке собі зачароване коло: відсутність фізичної активності ослаблює людину, це лише посилює біль, в результаті чого вона стає ще менш активною — і так далі, — говорить Роберт Келл, професор Альбертського університету. — Людям, які страждають від болю в попереку, важко прожити день, тому що вони швидко втомлюються і вже не здатні утримувати хребет у рівновазі. Однак, збільшивши власну силу і витривалість, вони зможуть виконувати звичайні дії без неприємних відчуттів в спині до кінця дня».

Розірвати зачароване коло силовими вправами

Оскільки неспецифічний біль у спині може бути викликаний різними причинами, Келл практикує універсальну 16-тижневу програму, яка спрямована на оздоровлення груп м’язів всього тіла. Провівши 2 дослідження, результати яких були опубліковані в Journal of Strength and Conditioning Research, він виявив у своїх пацієнтів поліпшення більш ніж на 25% (порівняно з контрольною групою і з тими піддослідними, які займалися тільки аеробними вправами) таких параметрів, як больові відчуття, утруднення в русі і якість життя.

Читайте також:  Чому небезпечно пити каву натщесерце

Келл також здійснив ще один експеримент, результати якого були вперше оприлюднені в 2009 році на щорічній конференції, що проводиться Американським коледжем спортивної медицини.

З 240 пацієнтів-добровольців були сформовані групи, учасники яких піднімали тяжкості від 0 до 4 разів на тиждень. Підняття тягарів 4 рази в тиждень знизило больові відчуття на 28%, три рази в тиждень — на 18%, а два рази в тиждень — на 14%. (При цьому члени контрольної групи, не виконувала силові вправи, відчули поліпшення самопочуття лише на 2%.)

«Я рекомендую такі тренування абсолютно всім, — говорить Келлс. — Якщо у вас знайдеться хоч трохи вільного часу, щоб займатися за 20 хвилин два рази на тиждень, це обов’язково вам допоможе. Ну а якщо ви будете тренуватися більше, то і користі буде більше».

Альтернативна думка

А ось канадський професор Стюарт з Університету Макгілл Вотерлу, фахівець з біомеханіки хребта, навпаки, вважає, що не можна стригти всіх під одну гребінку.

Читайте також:  У яких випадках липовий чай стає небезпечним для здоров'я

«Взагалі-то такого явища, як неспецифічний біль у спині, насправді не існує, — говорить він. — Це просто означає, що медики не змогли адекватно оцінити стан пацієнта». Професор вважає, що ті люди, у кого біль у спині обумовлена слабкістю якийсь з м’язів, яким Келлс приділяє у своїй програмі найбільше уваги, дійсно відчують поліпшення.

Але згаданий діагноз занадто розпливчасті, і серед тих, кого йому поставили, знайдеться чимало таких, у кого біль викликаний зовсім іншими причинами. І, якщо такі пацієнти почнуть піднімати тяжкості, їх стан може тільки погіршитися. Макгілл переконаний, що спочатку слід знайти хорошого фахівця, який зможе правильно встановити причину болю, і вже тільки після встановлення точного діагнозу можна призначати відповідне лікування.

Звичайно, ні в якому разі не можна продовжувати виконувати вправу, яка заподіює вам біль або викликає дискомфорт. Якщо дотримувати це правило, яке Келлс ввів під час своїх експериментів, то ризик не так вже й великий. Чому б і не спробувати його програму силових вправ для м’язів всього тіла? Вона вилікує вашу спину чи ні, але в результаті ви все одно станете більш здоровим.

Джерело: книга «Кардіо або силова»