Чому під час хвороби варто лежати вдома, навіть якщо ви звикли переносити її на ногах? І коли людина перестає бути заразною для оточуючих? Розбираємося разом з лікарем-терапевтом Дмитром Соловйовим.

Чому не можна працювати під час хвороби

Хвороба любить приходити в самий невідповідний час: під час сесії, напередодні здачі важливого проекту, в розпал сезону продажів. Тоді люди зазвичай збираються з силами, приймають жарознижувальні і мужньо йдуть на роботу або навчання. Лікарі впевнені: так люди шкодять насамперед собі. Так, дієвих засобів проти застуди все ще не винайшли, а лікування зводиться до рекомендації «лежати і пити багато рідини». Але це найкраще, що може зробити людина для свого організму. Перемогти вірус (а симптоми застуди і грипу викликаються вірусами, не бактеріями) вона іноді може і на ногах. Але якщо їй це не вдасться, наслідки можуть бути серйозними.

— Якщо віруси сильно послаблять ваш організм, з’являється ризик, що до них приєднається якась інша інфекція. Вона виявиться, швидше за все, бактеріальної природи, і хвороба буде протікати важче. Всілякі тонзиліт, синусит, бронхіт і навіть запалення легенів — все це нерідко накочує другою хвилею після звичайної застуди, триває більше тижня і вимагає призначення антибіотиків, а часом навіть лікування в лікарні. Особливо підступний в плані ускладнень грип — він здатний викликати важкі запалення легенів і ураження серця. Чим менше ви рухаєтеся, хвилюєтеся і взагалі чимось зайняті у період застуди, тим нижче ризик ускладнень. Даючи собі відпочинок, ви дозволяєте організму кинути всі сили на боротьбу з інфекцією.

Якщо необхідно вийти на роботу, то як убезпечити колег

Застуда

Якщо без вас зовсім не обійтися, ви хочете відвезти документи або передати всі справи, перш ніж залягти будинку, постарайтеся виконати нескладні правила, щоб не тягнути за собою на лікарняний половину офісу:

  • надіньте маску і міняйте її кожні дві години. Це не 100% метод захисту, але все ж набагато скорочує ймовірність зараження оточуючих;
  • частіше мийте руки. Так ви не розносить віруси по всіх поверхнях, до яких ви торкаєтеся. Намагайтеся при кашлі або чханні прикриватися не долонею, а згином ліктя, так ви довше зберегти чистоту рук;
  • не користуйтеся загальним посудом під час обіду. На час хвороби заведіть індивідуальний комплект.
Як зрозуміти, що можна повертатися до роботи

Застуда

В ідеалі вас повинен оглянути лікар і прийняти рішення про виписку з лікарняного. Якщо ж ви не зверталися в лікарню, а просто кілька днів відлежалися вдома, орієнтуйтеся на свій стан. Основний критерій одужання — зниження температури і загальне поліпшення самопочуття. Деякі симптоми можуть зберігатися, вже коли людина незаразен.

— Якщо звичайна застуда триває тиждень, людина заразна для оточуючих у перші три-чотири дні. Після цього, якщо температура в нормі, а кашель, горло і ніс турбують менше, можна починати виходити в люди. Перший час після хвороби ви можете відчувати підвищену стомлюваність і залишкові симптоми застуди (зразок періодичної закладеності носа), але протягом тижня ці прояви повинні зникнути. Якщо ж цього не відбувається або, навпаки, ви відчуваєте себе гірше, варто звернутися до лікаря, щоб він перевірив вас на відсутність ускладнень.

Джерело: The challenger