Багатьма вченими даються обнадійливі прогнози. Можливо, вже через 5-10 років ВІЛ буде повністю переможений.

Чума нового часу

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, що викликає захворювання, остання стадія якого відома як СНІД – синдром набутого імунодефіциту. На сьогоднішній день зареєстровано більше 35 мільйонів хворих на СНІД. З кожним роком кількість хворих збільшується. Вкрай важка ситуація склалася в країнах Африки. Так в південній частині материка проживає більше 65% всіх хворих на СНІД та реєструється понад 90% нових випадків зараження. В одній тільки Південноафриканській Республіці числиться близько 6 мільйонів інфікованих.

Якщо говорити про країни Європи, то, на жаль, сама сумна ситуація складається в Україні. За оцінками деяких експертів, у нашій країні проживає більше 1% ВІЛ-інфікованих людей. А в 2012 році невтішний діагноз щодня ставилося 56 українцям.

У середньому кожен рік від хвороб, наступаючих на тлі синдрому набутого імунодефіциту, помирає понад півтора мільйона людей.

Чи є надія?

З ВІЛ наукове співтовариство бореться з моменту виявлення вірусу в 1981 році. І ось, протягом більш ніж 30 років учені і медики всіма силами намагаються побороти хворобу. Лікування захворювання сучасними антиретровірусними медикаментами помітно ефективніше, ніж ліками 10-15-річної давності, однак таке лікування все рівно залишається досить витратним, і надає безліч побічних ефектів.

У надії повністю позбавитися від ВІЛ вчені різних країн намагаються створити вакцину. За допомогою щеплень людству вдалося викорінити ряд найнебезпечніших захворювань, і сьогодні вчені сподіваються, що в списку переможених вірусів виявиться і ВІЛ.

Прорив іспанських учених

Лікування ВІЛНещодавно багато засобів масової інформації порадували сенсаційною новиною з Іспанії. Групі іспанських дослідників вдалося створити ефективний засіб від ВІЛ – лікувальну вакцину. Щеплення дозволяє придушувати інфекційний процес протягом усього періоду захворювання. Співробітник клінічної лікарні Університету Барселони Філіпе Гарсіа відзначає, що дана вакцина направлена ​​на «навчання» імунної системи людини. – Ця вакцина дозволяє імунній системі хворих самостійно справлятися з ВІЛ. Однак повністю вірус поки не вдається.

За даними іспанських дослідників протягом перших 12 тижнів після застосування вакцини кількість вірусу в організмі хворих знижується на 90%.

Успішні випробування з розробки вакцини від ВІЛ також проходять у США, Канаді, Нідерландах, Таїланді, Японії та інших країнах. Потрібно відзначити, що дослідницькі групи вчених беруть за основу різні механізми боротьби з вірусом імунодефіциту. Так в деяких лабораторіях створюється вакцина, спрямована на отримання антитіл до специфічних вірусних білків – gp41 і gp120, за допомогою яких вірус кріпиться і проникає в клітину. Інший підхід до розв’язання проблеми полягає в стимуляції вироблення організмом клітин, здатних знищувати інфіковані клітини, тобто провокувати в організмі стійку клітинну імунну відповідь.

Нова стратегія боротьби

На 56 конференції біофізичної спільноти, яка щорічно проходить в Сан-Дієго (Каліфорнія), група вчених з Массачусетського технологічного інституту, Інституту Рагон і Університету Пьера і Марії Кюрі представили науковому співтовариству нову стратегію боротьби з ВІЛ.

Як відомо, вірус імунодефіциту схильний до частих мутацій, що в свою чергу суттєво ускладнює адаптацію до нього імунної системи людини. Також схильність до множинних мутацій ускладнює і пошук ефективної вакцини проти вірусу. У той же час вченим зрозуміло, що безмежно мутувати вірус не може. Іншими словами, у вірусу повинні бути консервативні ділянки геному, які забезпечують продукцію життєво важливих для вірусу білків. За допомогою комп’ютерного моделювання вчені намагаються знайти консервативні білкові фрагменти, мутації в яких будуть згубними для вірусу. Нова вакцина буде викликати мутації в геномі вірусу, який відповідальний за продукцію консервативних білків, тим самим провокуючи загибель вірусу.

Озброївшись таким способом боротьби з вірусами, вчені сподіваються, що такі вакцини здатні будуть вражати не тільки ВІЛ, але й багато інших вірусів.