Лікування демодекозу – процес важкий, оскільки захисна кутикула підшкірного кліща непроникна для багатьох лікарських препаратів.

У міру корисний кліщ

У нашій шкірі мешкає безліч різних мікроорганізмів і найпростіших, які в нормі не завдають нам ніяких незручностей, а багато з них навпроти – захищають нашу шкіру від зараження іншими більш небезпечними інфекціями. Однак за певних умов мікроорганізми починають інтенсивно розмножуватися, чим заподіюють шкоду.

Одними з постійних мешканців шкірних покривів людини є підшкірні кліщі (Demodexfolliculorum і Demodexbrevis), відомі під назвою демодекс.

Обидва різновиди підшкірного кліща є важливими учасниками метаболічних процесів на шкірі. Зокрема, підшкірний кліщ вносить свій внесок у підтримання оптимального кислотного балансу шкіри, що захищає шкіру від різних шкідливих впливів, наприклад чужорідних мікроорганізмів.

При деяких станах організму, наприклад при гормональних порушеннях, тривалому прийомі деяких препаратів, хронічних захворюваннях, імунодефіцитах та інших несприятливих процесах, підшкірний кліщ починає активно розмножуватися. У підсумку шкіра швидко засмічується продуктами життєдіяльності кліщів, що в кінцевому підсумку призводить до розвитку запальних процесів.

Симптоми демодекозу

Найяскравішим проявом хвороби є почервоніння і висипання на обличчі. У деяких випадках можлива поява гнійників і лущення шкіри, яке переважно відзначається в зоні волосяних фолікулів.

Демодекоз є хронічним захворюванням з періодами загострення в теплу пору року. Занадто запущені стадії захворювання часто супроводжуються потовщенням уражених шкірних покривів, а також утворенням серозних і кров’янистих гнійних корочок.

Діагностика

Діагностується захворювання на основі візуального огляду та лабораторних досліджень, в ході яких в зіскрібків ураженої шкіри виявляється велика кількість кліщів.

У деяких випадках доречно проведення гістологічного дослідження шматочка шкіри. При цьому в досліджуваному зразку видно розширення кровоносних судин, розростання сальних залоз і значне пошкодження клітин фолікулів.

Складнощі лікування

Лікування демодекозу не завжди буває успішним, навіть у разі застосування найефективніших препаратів. Основна причина невдач у лікуванні криється в особливостях будови кліща. Зовнішній покрив (кутикула) паразита часто є погано проникною для багатьох лікарських засобів, що змушує лікуючого лікаря часто підбирати інші схеми лікування.

Терапія при демодекозі, як правило, тривала і включає в себе застосування протизапальних, десенсибілізирующих, протипаразитарних та антибактеріальних препаратів.

Сірко містячі препарати

На сьогоднішній день самими ефективними препаратами від підшкірного кліща є лікарські засоби з вмістом сірки. На жаль, просту сірчану мазь в сучасних аптеках рідко де можна зустріти. Ефективна щодо демодекса сірчано-саліцілловая мазь, ветеринарна мазь «Ям», мазь Вількінсона та інші засоби для місцевої терапії.

Застосування бензилбензоату

У терапевтичних цілях при демодекозі використовується бензилбензоат, який останнім часом став випускатися у вигляді мазі і крему, що досить зручно при нанесенні засобу на шкіру обличчя.

Препарати з метронідазолом

У боротьбі з демодекозом активно використовуються препарати з вмістом метронідазолу і його аналогів. Метронідазол є ефективним протипаразитарним та протимікробним засобом, який широко застосовується в медичній практиці.

У деяких випадках доречно заміна метронідазолу на орнізадол, який відрізняється більш потужним ефектом, ніж метронідазол, і в той же час надає менше побічних реакцій на організм пацієнта.

Інші методи лікування

У терапевтичних цілях при демодекозі також застосовуються препарати на основі натуральних рослинних компонентів, наприклад настої календули і евкаліпта.

Для зняття запального процесу з шкірного покриву практикується кріотерапія. Також при комплексному лікуванні демодекозу активно використовується озонотерапія, фототерапія і мезотерапія.

Важливо!

При підозрі на демодекоз обов’язково потрібно пройти обстеження у офтальмолога, оскільки демодекозний кліщ мешкає у волосяних фолікулах вік і вій. У деяких випадках запальний процес при демодекозі може знизити якість зору.