Затія не марна, але є нюанси.

Носіння медичної маски чітко асоціюється з профілактикою грипу та ГРВІ. Ці респіраторні (що вражають органи дихання) інфекції передаються повітряно-крапельним шляхом. Здавалося б, маска в цьому випадку стає бар’єром і допомагає не захворіти. Але не все так просто.

Кого насправді захищає медична маска

Лікарі і медсестри носять маску, щоб захистити пацієнта від бактерій і вірусів, які можуть жити у медпрацівників, як і у всіх людей, у дихальних шляхах та в роті. Це стандартна міра при огляді, якщо лікар-хворий, а також під час операції або процедури — коли потрібно забезпечити стерильні умови.

При розмові, під час кашлю або чхання, просто на видиху слиз, що містить мікроорганізми, вилітає назовні. Якщо у складі маски (наприклад, хірургічної) є водовідштовхувальний матеріал, вона також може захистити персонал від попадання біологічних рідин пацієнта на шкіру і слизові рота і носа.

Маска мало захищає органи дихання того, на кого вона надіта, тому її не вважають засобом індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД). Чому? Тому що маска нещільно прилягає до обличчя і через вільні ділянки забруднене повітря при вдиху потрапляє всередину, минаючи фільтруючий матеріал.

Вчені експериментально визначили, що проникнення аерозолів зовні через медичну маску становить понад 34%, тоді як для самого слабкого ЗІЗОД цей показник не повинен перевищувати 22%.

Щоб забезпечувати максимальний захист, маска повина повністю закривати обличчя. Медична маска ж є напівмаскою (захищає рот, закриває ніс і підборіддя) або четверть маскою — закриває тільки рот і ніс. Таким чином, основна її функція — зменшити виділення інфекції дихальної системи людини в навколишнє середовище і запобігти зараженню інших.

Коли маска марна

Якщо очі людини в масці залишаються незахищеними, то це не зупинить деякі інфекції. Доведено, що вірус грипу при попаданні на слизову оболонку (кон’юнктиву) очі, а потім — через носослізні канали (два анатомічних ходи з боків носа, які з’єднують очі і ніс) на слизову носа може викликати типову картину захворювання.

Частина збудників передається наступним чином: під час того, як хворий говорить, чхає або кашляє, він забруднює оточуючі його предмети. Обсіменіння також відбувається, коли пацієнт спочатку торкається свого носа або рота (поправляє маску), а потім — до чогось навколо. Далі вже здорова людина контактує з інфікованим предметом, а потім чіпає власні очі, рот чи ніс. Часте миття рук з милом чи обробка їх антисептиком здатна знизити захворюваність.

Коли маска працює

Тоді, коли вона є частиною комплексу профілактичних заходів. Центр з контролю і профілактики захворювань США (CDC) рекомендує медпрацівнику надіти хірургічну маску на людину одразу, як тільки у неї виявили перші ознаки інфекції, і ізолювати в окремому приміщенні. Медичні працівники, які доглядають за хворими, повинні носити рукавички, халат і захисний щиток з маскою, або маску в поєднанні із захисними окулярами для своєї безпеки.

В інструкції до конкретного типу маски зазначено час її використання (зазвичай не більше двох годин). Не варто носити її довше. Також не можна палити, їсти або пити, зсунувши маску в бік: це зведе всі спроби захиститися.

Якщо маска намокла, її потрібно негайно змінити. Після зміни маски руки потрібно ретельно вимити з милом чи обробити антисептичним гелем на спиртовій основі.

Висновок

CDC рекомендує медичну маску як засіб захисту від зараження грипом. Носіння маски не повинно бути єдиним способом профілактики захворювання. Вона не забезпечує вашу безпеку на 100%, хоча і знижує ризик зараження. Тільки у поєднанні з вакцинацією, ретельною гігієною рук і карантинними заходами маска здатна суттєво стримати поширення інфекції.