Скажений ритм життя сучасної людини, як правило, не залишається непоміченим на його здоров’я. Велика частина навантаження припадає на спину. Люди можуть навіть не помічати проблем зі здоров’ям, які утворюються практично непомітно, мають накопичувальний ефект. А призводять до цього найрізноманітніші фактори. Про шість неочевидних причин, які провокують біль в спині, розповімо в даному матеріалі.

Причини болю в спині

По-перше, до хворобливих відчуттів в спині призводить куріння. Як показало одне з останніх досліджень, курці набагато частіше скаржаться на тривалі болі в спині. За словами вчених, ця закономірність може бути пов’язана з тим, що нікотин сприяє звуженню кровоносних судин, зменшуючи таким чином надходження поживних речовин і кисню до хребетних дисків. Якщо любитель подиміти буде ще й неправильно харчуватися, то негативний ефект посилиться — прискориться дегенерація міжхребцевих дисків, що і спровокує сильні болі.

Зрозуміло, ніякого лікування (за умови, що у вас не знайдені серйозні захворювання спини) в даному випадку не потрібно. Єдине, що ви зможете зробити для полегшення свого стану — кинути курити. Для цього можуть знадобитися додаткові кошти, наприклад, нікотинові пластирі, жувальна гумка, спреї в ніс, таблетки.

По-друге, м’язова слабкість здатна викликати біль. При недостатньо натренованих м’язах спини і преса хребту буде не вистачати м’язової підтримки. З цієї причини він стає більш травмованим, що і викликає хворобливість.

Справитися з цим допоможе грамотна фізичне навантаження. В ідеалі потрібно регулярно ходити пішки, кататися на велосипеді. Навіть велотренажер буде вкрай ефективний в даному випадку. Подібні вправи повинні увійти в звичку, щоб хворобливість в м’язах спини пішла.

По-третє, у вас на ліжку може бути поганий матрац. На продавленій поверхні хребет буде згинатися у формі букви С, що абсолютно не природно для цієї частини тіла. М’язи спину будуть скручуватися і неправильно розтягуватися. Причому це трапляється абсолютно в різних позах під час сну — як на спині, так на боці або животі.

Щоб позбутися від такого виду болю, потрібно як слід оглянути свій матрац. Потрібно ставитися до нього критично. Якщо у нього протерті кути, зношена тканина або не дай бог взагалі порвана, в середині видніється продавленість, негайно позбавляйтеся від “вбивці” вашої спини. Вибираючи новий матрац, дивіться щільний, який буде мати м’який верхній шар, що дозволить йому приємно охопити контури тіла, підтримуючи його природну форму. Правильний матрац не повинен бути занадто жорстким, занадто м’яким.

По-четверте, м’язи спини всерйоз напружуються з-за надмірної ваги. Центр ваги людини знаходиться в районі попереку, тому при зайвих кілограмах спині буде непросто справлятися з тим навантаженням, яка на неї лягає. При цьому можлива деформація хребта і дисків через надмірну вагу.

Тому людям, які зіткнулися з такою проблемою, повинні задуматися про схуднення. Це необхідно не стільки для естетичної сторони питання, скільки для вашого ж здоров’я. Схуднення буде непростим, але воно того варте, адже подарує вам відмінне самопочуття і гарний настрій. Для того, щоб ефективно позбавлятися від зайвої ваги, потрібно дотримуватися правильне харчування, урізавши щоденну калорійність приблизно на 15-20%, а також виконувати фізичні вправи. В ідеалі потрібно більше ходити пішки, замінивши поїздку на машині і в громадському транспорті на похід до магазину або роботи. Також допоможе відмова від алкоголю та інших шкідливих звичок.

По-п’яте, ви, як і більшість незнаючих людей, піднімаєте тяжкості неправильно. Як правило, люди нагибаются вниз, щоб підняти з підлоги щось важке — будь то пакет, гантелі або дитина. Але насправді потрібно присісти, щоб знизити навантаження на спину. Також мамам маленьких дітей варто пам’ятати: носіння малюків в рюкзаку-кенгуру, який кріпиться на животі, також викликає біль у спині. Адже в такому випадку хребет згинається неправильно. Тому слід носити дитину на спині, щоб знизити навантаження. Але робити це варто тільки тоді, коли малюк трохи підросте.

І нарешті, у жінок причиною болю в спині можуть бути занадто високі підбори. Особливо шкідливі підбори, висота яких перевищує п’ять сантиметрів. Шпильки ж змушують тіло подаватися вперед, хребет приймає неприродну форму, вигинаючись, що збільшує навантаження на зв’язки, поперек і хребетні диски.

У зв’язку з цим представницям прекрасної статі рекомендують носити туфлі на широкому каблуці не вище п’яти сантиметрів. Висота каблука повинна бути такою, щоб вам не доводилося подаватися вперед, неприродно вигинаючись. Ноги не повинні тремтіти, підйом стопи повинен бути природним, не вигинатися. І якщо вам потрібно буде ввечері піти на світський захід, куди потрібно одягнути підбори, краще зробити це безпосередньо перед торжеством, а не ходити в них цілий день.

Як полегшити біль у спині

Зрозуміло, біль в спині може бути викликана різними причинами, в тому числі численними захворюваннями. Тому не варто терпіти і відкладати похід до лікаря, який призначить необхідні аналізи та обстеження, після чого розповість про грамотному лікуванні. Але якщо ваш біль викликана перерахованими вище причинами, а хвороби у вас не діагностовані, слід скористатися методами, які допоможуть полегшити неприємні відчуття.

Так, при травмах спини допомагає жар і холод. В перші 48 годин слід зробити холодний компрес, що зніме спазми і зменшить запалення. Потім накладати розігріваючий компрес на 15 хвилин з перервою в кілька годин.

Можна використовувати масаж. Для цього бажано записатися до масажиста, який з допомогою грамотних дій зніме біль, м’язові спазми і стимулює вивільнення ендорфінів, що полегшують стан пацієнта.

Також є різні нестероїдні протизапальні медикаменти, наприклад, ібупрофен. Навіть багато неврологи призначають цей препарат для лікування болю в спині і шиї. Він же зменшує запалення. Правда, не варто займатися самолікуванням. Перш ніж приймати будь-які ліки, зверніться до фахівця, який зможе призначити правильне знеболююче.

До речі, відкладати візит до лікаря не варто в тому випадку, якщо біль в спині супроводжується наступними симптомами:

  • Лихоманка або гінекологічні симптоми, наприклад кровотеча в середині циклу;
  • Оніміння, поколювання або слабкість в ногах;
  • Проблеми з кишечником або сечовим міхуром — печіння, кровотеча, нетримання;
  • Пронизує біль в попереку, що поширюється через область сідниць в ногу.

Біль, який переслідує протягом декількох тижнів, а також біль, отриманий в результаті травми, теж повинний бути обстежений лікарем.