Зачекайте хапатися за таблетки. Можливо, вам потрібна швидка або чашка чаю.

Головний біль рідко буває небезпечним. Найчастіше у нього проста причина. Якщо лінь розбиратися, досить випити будь безрецептурне знеболююче (аспірин, ібупрофен, парацетамол) – і дискомфорт відступить.

Втім, бувають і інші варіанти: коли таблетки недостатньо або, навпаки, без неї обійтися.

Коли викликати швидку

Іноді головний біль може бути ознакою серйозних захворювань. Наприклад, пухлини, яка повільно розвивається або стрімкого інсульту.

Негайно звертайтеся до лікаря або викличте швидку, якщо біль раптовий і дуже сильний, майже нестерпний, а також якщо він супроводжується одним з наступних симптомів:

 • оніміння або слабкість одного боку обличчя або тіла;
 • невиразна мова;
 • сплутана свідомість;
 • раптові проблеми із зором: ви бачите все як в тумані або у вас двоїться в очах;
 • нудота і блювота;
 • запаморочення, втрата рівноваги.

Прийнявши знеболююче, ви змастите симптоми і дозволите хворобі прогресувати. Результат може бути непоправним.

Якщо підозрілих ознак ви не спостерігаєте і справа обмежується тільки головним болем, можна розслабитися і пошукати причини дискомфорту в списку нижче.

Чому болить голова і що робити в кожному випадку
1. У вас розвивається далекозорість

В такому випадку головний біль виникає, коли ви намагаєтеся зосередитися на предметах, що перебувають поруч: зошити на робочому столі, екрані ноутбука, речі, які перебираються. Деякі люди народжуються далекозорими, але до багатьох це порушення зору приходить після 40 років. Тому і головні болі можуть виникнути на перший погляд абсолютно невмотивовано і раптово.

Що робити

В першу чергу відпочиньте, дайте очам відпочити. Якщо не допоможе, випийте знеболююче.

Коли голова пройде, проведіть невеликий тест. Якщо при погляді на щось близьке вас так і тягне примружитися, відвідайте офтальмолога. Далекозорість успішно коригується окулярами або лінзами.

2. Ви не виспалися або, навпаки, переспали

Норма сну для дорослої людини — 7-8 годин. Якщо ви спите менше або більше, ризикуєте прокинутися з головним болем.

Що робити

На цей раз прийміть знеболююче. На майбутнє — постарайтеся не виходити за рамки.

3. Ви занадто напружені, але не помічаєте цього

Багато працюють за комп’ютером по багато годин поспіль. Або люблять базікати по телефону, плечем притискаючи трубку до вуха. Або просто нервують, зляться, несвідомо стискаючи щелепи. Будь-яка з цих ситуацій здатна викликати так звані головні болі напруги (ГБН).

Головні болі напруги в сучасному світі зустрічаються найчастіше.

Розпізнати їх нескладно: біль має здавлюючий, стискаючий характер, ніби у вас на лобі занадто туга пов’язка. Часто одночасно ви відчуваєте дискомфорт в шиї і плечах, хочеться випрямитися, розім’ятися.

Що робити

Випряміться і розімніться. Походіть, максимально розслабивши плечі. Зробіть кілька простих вправ: нахиліть голову вперед, потім назад, проведіть від плеча до плеча, повторіть. Якщо є можливість, прийміть теплий душ або ванну.

Щоб швидко позбутися від дискомфорту, випийте аспірин або препарат на основі ібупрофену або напроксену (природно, суворо дотримуючись інструкції).

Якщо головні болі напруги переслідують вас постійно, шукайте способи розслабляти м’язи шийно-плечового пояса і голови. Добре зарекомендували себе плавання, йога, масажі.

4. Ви перенервували або переживаєте хронічний стрес

Стрес також може спровокувати головний біль напруги.

Що робити

Рекомендації ті ж, що і в пункті вище. Важливо не стільки зняти стрес, скільки розблокувати м’язи.

5. Ви перебрали з болезаспокійливими

Навіть відносно безпечні безрецептурні препарати — аспірин, ібупрофен, парацетамол — можуть викликати головні болі, якщо ви використовуєте їх більш 15 днів в місяць. Рецептурним засобам – наприклад, на основі опіоїдів або з вмістом кофеїну – досить і 10 днів.

Що робити

Зверніться до терапевта. При необхідності він призначить вам інші препарати або порекомендує, як впоратися з больовими відчуттями без ліків.

6. Ви реагуєте на погоду

Різка зміна атмосферного тиску (в будь-яку зі сторін), похолодання, вітер, що піднявся – все це може спровокувати головний біль.

Що робити

Якщо є можливість, приляжте і відпочиньте, щоб дозволити організму легше впоратися зі змінами навколишнього середовища. Якщо ні-прийміть болезаспокійливе. Ну і, звичайно ж, починайте боротися з метеозалежністю.

7. Ви голодні

Зниження рівня цукру в крові здатне викликати головний біль. Такий стан нерідко переживають ті, хто забув вчасно поїсти, сидить на жорсткій дієті або занадто активно займається спортом, обмежуючи себе в харчуванні.

Що робити

З’їжте або випийте щось, що містить легкозасвоювані вуглеводи: солодкий чай, фруктовий сік, молоко або какао, печиво, цукерку, шматочок хліба. Це допоможе швидко підняти рівень глюкози до нормального і втихомирити головний біль.

У майбутньому намагайтеся не голодувати.

Перейдіть на 5-6 невеликих прийомів їжі замість звичного сніданку, обіду і вечері. Завжди тримайте під рукою здоровий перекус на зразок горішків або овочів.

8. Ви з’їли або випили занадто багато солодкого

Надлишок цукру в крові провокує головний біль так само часто, як і його недолік. Глюкоза впливає на рівень гормонів, зокрема адреналіну і норадреналіну. Вони, в свою чергу, можуть різко звузити кровоносні судини в мозку, і у вас заболить голова.

Що робити

Прийняти знеболююче. Переглянути своє ставлення до солодкого і обмежити вживання цукру.

9. У вас похмілля

Похмілля — це, по суті, отруєння організму продуктами розпаду етанолу. Крім того, алкоголь викликає зневоднення, і першим органом, що страждає від цього, стає мозок.

Ну а мозку не хочеться страждати поодинці, тому отримаєте і розпишіться: головний біль, запаморочення, нудота та інші похмільні радості.

Що робити

Якщо болить зовсім вже нестерпно, не мучтеся — прийміть таблетку. Але постарайтеся все ж обійтися без неї, щоб не перевантажувати ліками печінку, яка і без того страждає. Випийте води, прийміть сорбент, поспіть, прогуляйтеся. Загалом, спробуйте різні способи позбавлення від похмілля.

10. Ви пропустили ранкову каву

Залежність від кави — це не міф. На щастя, кофеїн впливає на наш організм не так потужно, як інші дозволені наркотики на зразок сигарет або алкоголю. Однак організм до нього все ж звикає. І різко залишившись без звичної дози, може видати неприємні симптоми: втома, дратівливість, відсутність концентрації і той самий головний біль.

Що робити

Банальна порада: випийте кави. Підійде навіть доза в півтора-два рази менше звичної. Якщо кави під рукою немає, заваріть зелений або чорний чай. Або з’їжте шматочок чорного шоколаду.

На майбутнє: якщо хочете поборотися з кофеїновою залежністю, не робіть цього відразу. Скорочуйте звичні дози кави приблизно на 25% на тиждень. Тоді відмова від напою пройде без неприємних симптомів.

11. У вас тільки що був секс

Правда? І тепер ви відчуваєте тупий або пульсуючий біль в голові і частково шиї? Швидше за все, це він — головний біль, викликаний сексуальною активністю. Як правило, такий дискомфорт проходить за кілька хвилин, але в деяких випадках розтягується на години.

Що робити

Найчастіше нетривалі головні болі, пов’язані з сексуальною активністю, не дуже яскраво виражені і не небезпечні. Але якщо вони вас турбують, проконсультуйтеся з лікарем.

І не відкладайте візит до медика, якщо біль цього типу виник у вас раптово і вперше.

12. Ви простигли

Холод може викликати набряк і запалення синусів — порожнин в кістках черепа, які з’єднуються з носом. Це не завжди небезпечно. Часто легкий набряк швидко проходить сам собою, а симптоми обмежуються почуттям закладеності носа і головним болем, який давить, коли ви нахиляєте голову вниз.

Що робити

Якщо дискомфорт заважає жити і працювати, прийміть безрецептурне знеболююче — той же ібупрофен. Звертатися до терапевта треба лише в тому випадку, якщо у вас підвищена температура, після закінчення дії ліків вам стає гірше, а закладеність носа і біль наростають.

Тоді, можливо, мова йде про гаймориті, фронтите або інших запаленнях синусів, які зажадають застосування рецептурних засобів, аж до антибіотиків.

13. Ви тільки що з’їли морозиво або випили щось холодне

Цей вид болю так і називається — ice cream headache. Медики не до кінця розібралися з механізмом виникнення болю, викликаного холодом, але припускають, що справа в наступному. Коли ви кусаєте морозиво або п’єте крижаний напій великими ковтками, кровоносні судини у вас в роті, носоглотці і стравоході різко звужуються. Спазм викликає напад головного болю.

Що робити

Нічого. Як правило, головний біль від морозива зменшується через 5 хвилин після піку. Якщо ви схильні до мігреней, дискомфорт може тривати трохи довше, але проходить, коли ваш організм пристосується до різкого перепаду температур.

14. У вас була травма голови

Можливо, ви спостерігалися у лікаря. А може, просто стукнулися, пережили кілька неприємних хвилин і благополучно про це забули, вирішивши, що інцидент залишився без наслідків. На жаль, поліпшення стану після травми не завжди гарантує, що голова не постраждала серйозно.

Болі можуть з’явитися навіть через кілька місяців після удару.

Що робити

Якщо ви пам’ятаєте, що колись вдарилися головою, зверніться до терапевта і розкажіть йому про травму. Лікар запропонує вам дослідження, а за результатами призначить лікування. До тих пір біль можна зменшувати безрецептурними знеболюючими, наприклад ібупрофеном.

15. У вас розвивається вушна інфекція

Про неї можна говорити, якщо головний біль, який давить або пульсуючий супроводжується погіршенням слуху, дзвоном або неприємними відчуттями у вухах.

Що робити

Якщо, крім перерахованих вище симптомів, інших проявів хвороби немає, можна не робити нічого: більшість подібних запалень легень проходять за тиждень-два. З головним болем в такому випадку впорається будь-яке безрецептурне знеболююче.

Якщо ж до симптомів приєднуються підвищення температури, сильний біль у вусі і запаморочення, обов’язково зверніться до терапевта, щоб не пропустити отит.

16. Ви з’їли один з продуктів, здатних викликати головний біль

До продуктів-тригерів відносять:

 • витриманий сир (пармезан, сири з цвіллю), а також фету і моцарелу;
 • деякі фрукти і ягоди: стиглі банани, цитрусові, ківі, ананас, авокадо, малина.
 • горіхи, в першу чергу мигдаль і арахіс;
 • сухофрукти: родзинки, курага, фініки;
 • мариновані продукти: огірки, оливки, капуста;
 • продукти з консервантами: ковбаса, бекон, шинка, хот-доги;
 • алкоголь…

Насправді список таких продуктів можна продовжувати довго і встановити, на який з них реагує ваша голова, можна тільки шляхом спостережень.

Що робити

Тактично – прийняти будь-яке безрецептурне знеболююче, якщо біль заважає. Стратегічно — почати вести щоденник спостережень. Записуйте туди, що ви їли перед тим, як у вас заболіла голова. Після декількох подібних записів вам, швидше за все, вдасться без проблем вичислити свій особистий продукт-тригер.

17. Ви тільки що як слід потренувалися

Фізичне навантаження – той ще провокатор головного болю. Особливо часто неприємні відчуття дають про себе знати після:

 • бігу;
 • веслування;
 • тенісу;
 • плавання;
 • важкої атлетики.

Що робити

У більшості випадків тренувальні головні болі не є небезпечними. Вони проходять протягом години-двох. Можна прискорити процес, прийнявши знеболююче.

Наукові джерела:

 1. Why Does My Head Ache?, source
 2. Tension headache, source
 3. Sex headaches, source
 4. Headaches and Food, source