Напередодні та в перші дні місячних жінки страждають від мігрені частіше, ніж в інші дні циклу. Як пов’язані головний біль і гормони?

Голова може хворіти з багатьох причин. Це буває при високій температурі, при перевтомі, на тлі підвищення артеріального тиску, при напрузі м’язів шиї або плечей та ін. Але є ще один вид головного болю, властивий тільки жінкам.

Вплив гормонів на головний біль у жінок

Головні болі турбують представниць прекрасної статі частіше, ніж чоловіків. При цьому більше половини випадків нападів жінки пов’язують з менструальним циклом. Між головним болем і гормонами дійсно існує зв’язок.
Кількість гормонів естрогену і прогестерону в жіночому організмі міняється протягом циклу. Приблизно за тиждень до менструацій їх рівень починає різко падати. Такі гормональні коливання викликають у жінок головні болі. Це пояснюється впливом гормонального фону на судини головного мозку.

Якщо головний біль зберігається і після початку місячних, його називають менструальною мігренню. Головні болі, пов’язані з гормональним фоном, можуть супроводжуватися ломотою в попереку, високою стомлюваністю, дратівливістю, хворобливістю молочних залоз, болями внизу живота.

Перші скарги на періодичні головні болі з’являються у дівчат в період статевого дозрівання. У цей час виробництво естрогену зростає. У більшості випадків напади головного болю не турбують жінку під час вагітності, в період перименопаузи або менопаузи. Адже при цих станах немає різких коливань гормонального фону.

У деяких випадках головні болі можуть бути спровоковані прийомом протизаплідних таблеток з високим вмістом естрогену і гормональною терапією під час менопаузи.

Норма або патологія?

Помірні головні болі перед місячними – нормальне явище. У одних жінок такі больові відчуття з’являються регулярно, в інших – зрідка. Це пояснюється індивідуальною реакцією на коливання гормонів, зміною клімату і загальним станом здоров’я. Але якщо болі сильні, супроводжуються нудотою або блювотою, болями в м’язах і суглобах, то це може бути ознакою якого-небудь захворювання. У цьому випадку необхідно звернутися до гінеколога і невролога для проходження обстеження.

Медикаментозне лікування

Лікування менструальної мігрені починається з уточнення діагнозу і зв’язку між головним болем і гомонами протягом менструального циклу.

Для купірування болю можна використовувати препарати напроксен, нурофен, ібупрофен, диклофенак. Рекомендується приймати їх напередодні тих днів, коли починають турбувати неприємні відчуття.

Якщо ці препарати не допомагають, лікар може призначити прийом мігренолу, белергалу, блокаторів бета-адреноцепторів (пропранолол), протисудомних засобів (вальпроат, депакот), блокаторів кальцієвих каналів (верапаміл). Дані препарати можна використовувати тільки за призначенням лікаря.

Менструальна мігрень буває тісно пов’язана з синдромом передменструального напруження. У цьому випадку лікар може призначити пацієнтці антидепресанти. В окремих випадках показаний прийом гормональних препаратів, які стабілізують роботу залоз в період ПМС.

Якщо почастішання і посилення нападів головних болів викликано прийомом гормональних засобів для контрацепції або замісної гормональної терапії, то лікарський препарат відміняють і замінюють іншим з більш низьким вмістом естрадіолу.

Профілактика

Важливий вплив на гормональні головні болі надає спосіб життя жінки. Для профілактики їх виникнення лікарі рекомендують дотримуватися наступних правил:

  • За кілька днів до початку циклу зменшити споживання кількості солі. У цей період змінюється водно-сольовий баланс, який пов’язаний з появою мігреней.
  • Напередодні та в період місячних відмовтеся від шоколаду, кави, червоного вина, солоних і копчених продуктів – це провокатори болю.
  • Намагайтеся правильно харчуватися. Головні болі перед місячними можуть бути спровоковані недостачею поживних речовин і вітамінів.
  • Менше нервуйте, уникайте стресів.
  • Проводьте більше часу на свіжому повітрі.
  • Висипайтеся.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПРИ ЗМІНІ ПОГОДИ

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ ПІД ЧАС СЕКСУ: ЩО РОБИТИ?