Якщо ви багато працюєте сидячи і любите каву, швидше за все, цього болю вам не уникнути.

Що таке головний біль напруги

Головний біль напруги – це найпоширеніший тип головного болю. За американською статистикою, ним регулярно страждають двоє з кожних трьох дорослих жителів США.

Він проявляє себе ниючим відчуттям в області чола і за очима, іноді зачіпаючи скроню, потилицю і навіть віддаючись в плечі. Лікарі описують його так: ніби на голову наділи широкий і занадто тугий обруч. Намагаючись позбутися від дискомфорту, люди часто несвідомо масажують лоб, скроню або нижню частину шиї.

У цього відчуття немає додаткових симптомів на зразок підвищення температури, запаморочення. Не схожий головний біль напруги і на мігрень: відсутні нудота, блювота, порушення зору. Крім того, біль не посилюється при фізичній активності, а підвищена чутливість до світла або звуку зустрічається рідко.

Чи небезпечний головний біль напруги

З точки зору медиків-ні. Цей біль неприємний, оскільки триває від 30 хвилин до декількох днів, а то і місяців. Однак, як правило, він не викликає проблем зі здоров’ям.

Але є нюанс. Іноді головний біль напруги може супроводжувати будь-яке захворювання. Наприклад, так можуть проявляти себе збої в роботі щитовидної залози, хронічна мігрень, пухлини. Тому, якщо давить біль в голові виникає регулярно і тим більше якщо ви вперше зіткнулися з нею у віці за 50, варто проконсультуватися з лікарем — терапевтом або невропатологом.

Коли треба негайно звертатися за допомогою

Терміново набирайте або 112, якщо спостерігаєте такі симптоми:

 • найсильніший різкий головний біль;
 • головний біль супроводжується температурою вище 38 °С, почуттям скам’яніння в м’язах потилиці, сплутаністю свідомості, судомами, двоїнням в очах, різкою слабкістю і онімінням тіла, проблемами з промовою;
 • біль, з’явився після травми голови.

Ці ознаки говорять про небезпечне для життя стані — інсульті, запаленні мозку або внутрішньому крововиливі в мозок.

Який буває головний біль напруги

Медики виділяють два його типи:

 1. Епізодичний. Так називають головний біль напруги, якщо він трапляється рідше 15 разів на місяць. Симптоми зазвичай повільно проявляються в середині дня і не тривають довше тижня.
 2. Хронічний. Його діагностують, якщо голова болить частіше 15 разів на місяць протягом трьох місяців поспіль. У людей, схильних до таких проявів, симптоми можуть бути присутніми місяцями, без поліпшень протягом декількох днів.

Хронічні головні болі напруги зустрічаються набагато рідше епізодичних. За американською статистикою, про них повідомляють не більше 3% дорослих.

Через що може з’явитися головний біль напруги

Довгий час вважалося, що біль виникає через спазм, сильного напруження м’язів обличчя, шиї і голови. Власне, ця передбачувана причина і дала назву стану.

Тригерами м’язової напруги можуть виступати:

 • Будь-яка діяльність, при якій голова довго залишається нерухомою. Таке трапляється, наприклад, коли ви багато пишете, працюєте з мікросхемами або мікроскопом, напружено вдивляєтеся в монітор.
 • Сон в холодній кімнаті або в незручному становищі.
 • Фізичний або емоційний стрес.
 • Вживання алкоголю.
 • Надмірне захоплення кофеїном або, навпаки, різка відмова від нього (синдром відміни).
 • ГРВІ, грип, гайморит та інші запалення носових пазух.
 • Напруга очей.
 • Стоматологічні проблеми, наприклад звичка стискувати зуби.
 • Надмірне куріння.

Сьогодні медики все частіше схиляються до думки, що якоїсь єдиної причини у головного болю напруги немає. Свою роль можуть грати спадковість, а також підвищена чутливість больових рецепторів, властива деяким людям. Ну і в ряді випадків основні захворювання, перераховані вище.

Як полегшити головний біль напруги

Якщо біль легка або помірна, а дискомфорт триває не більше декількох годин, звертатися до лікаря не потрібно. Як правило, допомагають прості домашні методи:

 • Покладіть на лоб холодний або гарячий компрес, орієнтуючись на власні відчуття.
 • Постарайтеся глибоко дихати-це допоможе розслабитися.
 • Відпочиньте. Найкраще – в прохолодній темній кімнаті. Можна включити розслаблюючу музику.
 • Прийміть безрецептурне знеболююче. Припустимо, на основі ібупрофену, напроксену натрію або ацетилсаліцилової кислоти.

Врахуйте, що приймати знеболюючі потрібно строго по інструкції. Не перевищуйте дозу і не частіть (дайте лікам подіяти), інакше можливі побічні ефекти. Наприклад, у вас може розвинутися інший вид головного болю — пов’язаний з прийомом медикаментів. Або ваш організм просто звикне до анальгетиків і перестане на них реагувати.

Коли варто звернутися до лікаря

Якщо ви приймаєте знеболюючі регулярно і частіше двох разів на тиждень, а також якщо дискомфорт явно набуває хронічного характеру, потрібно проконсультуватися з лікарем. Для початку – C терапевтом. Або відразу йдіть до невролога.

Медик розпитає вас про симптоми, проведе неврологічний огляд — перевірить, як працюють рефлекси, чи немає проблем з рухом очей і кінцівок. Можливо, запропонує пройти додаткове обстеження-МРТ або КТ мозку. Такі тести потрібні, щоб виключити найнебезпечніші причини болю — ту ж пухлину.

Потім в залежності від результатів обстеження вам запропонують варіанти лікування. Це можуть бути нові анальгетики – як безрецептурні в будь-якої комбінації, так і рецептурні, на основі триптанів або опіоїдів. В якості профілактики головних болів лікар може призначити антидепресанти, протисудомні препарати і міорелаксанти (ці засоби допомагають розслабити м’язи).

Масаж, голковколювання і поведінкова психотерапія теж здатні надати ефект. Поговоріть про них з спостерігає вас фахівцем.

Що робити, щоб головний біль напруги не з’являвся

Убезпечити себе на 100% не можна, проте є способи знизити ризики.

 • Вчіться контролювати рівень стресу. Один з найпростіших способів зменшити емоційні переживання – заздалегідь планувати свій день і діяти за графіком. У складні моменти спробуйте глибоко подихати і заспокоїтися: це теж знижує рівень стресу.
 • Не працюйте нон-стоп. У Вашому житті має бути місце відпочинку. Відволікайтеся від роботи вечорами і на вихідних.
 • Висипайтеся, але не спіть занадто багато. Дорослій людині необхідно близько 8 годин нічного сну щодня.
 • Коли виконуєте довгу сидячу роботу, наприклад за комп’ютером, регулярно, раз на годину або півтори, розминайте шию і плечі.
 • Слідкуйте за поставою. Правильна допомагає уникнути зайвої напруги м’язів.
 • Пийте достатньо рідини: наприклад, по чашці кожні 2 години.
 • Відмовтеся від куріння.
 • Обмежте вживання алкоголю, кофеїну, цукру.
 • Якщо головний біль напруги з’являється вранці, спробуйте змінити подушку або пошукати більш зручну позу для сну.
 • Ведіть активний спосіб життя: більше рухайтеся кожен день і тренуйтеся хоча б три рази на тиждень.

Наукові джерела:

Tension Headache / MedlinePlus, source
Tension‑Type Headaches / Cleveland Clinic, source
Tension headache / Mayo Clinic, source
Medication overuse headaches / Mayo Clinic, source