Якщо вас турбує пітливість в нічний час, перестаньте бентежитися і розберіться в можливих причинах. Тільки так можна позбутися від мокрих простирадл і подушок назавжди.

Якщо у вашій спальні душно або ви любите спати в теплій піжамі, в цьому випадку нічний піт — нормальна реакція організму. Якщо ж з умовами сну все в порядку, але тим не менш вранці ви прокидаєтеся в поту, це сигнал — слід звернутися до фахівця. Лікар вивчить вашу історію хвороби і ознайомиться з результатами аналізів, щоб знайти справжню причину надмірного потовиділення. Ось лише деякі з можливих.

Прийом лікарських препаратів

Найпоширеніші ліки, які можуть призвести до нічного потіння, — антидепресанти. Зазначається, що від 8 до 22% людей, що приймають антидепресанти, надмірно потіють вночі. Як правило, після закінчення курсу прийому потовиділення приходить в норму. Ви можете зіткнутися з нічним потовиділенням при прийомі жарознижуючих засобів, наприклад аспірину, ацетамінофену, ібупрофену і так далі.

Менопауза

Гормональна перебудова, що зниження рівня естрогену в крові призводять до припливам, які можуть виникати не тільки вдень, але і вночі. Це найпоширеніша причина нічного поту у жінок.

Спека

— Скажімо, жінці 50 років і в неї почалася нічна пітливість. Часто протягом дня її кидає в жар. Тут гадати не треба, починається менопауза. Треба йти до гінеколога-ендокринолога для отримання відповідної терапії. До речі, рання менопауза може початися і в 35 років. А прийом гормональних контрацептивів її замаскує. При скасуванні таких препаратів симптоматика і з’явиться.

Читайте також:  4 продукти, які містять багато вітаміну D
Гіпоглікемія

ДІабет

Гіпоглікемія — патологічний стан організму, при якому рівень цукру в крові знижений. У денний час людина приймає інсулін або ж інші пероральні протидіабетичні препарати, але регулювати рівень глюкози крові в стані сну неможливо. На допомогу приходить організм, який на зниження концентрації цукру в крові реагує викидом адреналіну, що супроводжується потовиділенням. Найчастіше такі прояви гіпоглікемії будять людину.

Гормональні розлади

Правильний баланс гормонів в організмі і відповідає за підтримання функціонування потовидільної системи. Збої в роботі однієї або декількох залоз внутрішньої секреції часто приводять до збільшення обсягів поту навіть у нічний час, коли обмінні процеси сповільнюються, а температура тіла знижується.

— У мого контингенту пацієнтів підвищена нічна пітливість зазвичай пов’язана з гормональним дисбалансом — коли я його нормалізую, пітливість проходить. Всім, хто страждає такою проблемою, рекомендував би звернутися до лікаря. Лікар повинен виключити найбільш очевидні причини.

Наприклад, чоловіка років 45. У цьому віці відбувається падіння чоловічих статевих гормонів. Треба йти до уролога-андролога, він вас досить швидко вилікує.

Рак

Нічна пітливість може бути сигналом до того, щоб пройти обстеження у онколога. У деяких видів раку, наприклад лімфоми, нічний піт — один з ранніх симптомів. Однак найчастіше у людей з недіагностованим раком спостерігається також різке зменшення ваги і лихоманка.

Пітливість

— Пітливість часто супроводжує підвищення температури тіла при пухлинах, також вона може бути пов’язана з пухлинною інтоксикацією (загальною слабкістю, млявістю, зниженням апетиту, сухістю у роті), але іноді буває окремим проявом захворювання. Найбільш часто при злоякісних пухлинах посилене потовиділення виникає ночами. Воно може бути виражено настільки, що пацієнти змушені міняти білизну після кожного пробудження.

Читайте також:  Це найгірше, що ви можете зробити, якщо у вас гіпертонія

Пухлини, при яких підвищена пітливість (гіпергідроз) — один з типових проявів:

Лімфома Ходжкіна

У цьому випадку характерний генералізований гіпергідроз на тлі хвилеподібного зростання температури. Пухлинний процес вражає лімфатичні освіти, тому при такому захворюванні виявляються збільшені лімфатичні вузли на шиї, пахвової, пахової та інших областях.

Нейроендокринні пухлини

Новоутворення з ентерохромафінних клітин можуть розташовуватися в різних відділах травної системи — в області кишечника, шлунка, підшлункової залози, а також у бронхах. Клітини пухлини виробляють серотонін і різні гормони, тому одним з основних проявів хвороби служать припливи, що супроводжуються почервонінням шкіри, профузним потовиділенням, діареєю або бронхоспазмом.

Феохромоцитома

Нейроендокринна пухлина хромаффінних клітин наднирників. При викиді адреналіну в кров різко підвищується артеріальний тиск, виділяється велика кількість поту і прискорюється серцевий ритм.

Пухлини нервової системи

У ряді випадків такі новоутворення також можуть приводити до виділення в кров вазоактивних речовин, зокрема адреналіну, що веде до підвищення потовиділення.

Інфекції

Найчастіше нічне потовиділення асоціюється з класичним туберкульозом. Але варто ознайомитися зі списком інших інфекційних захворювань, які можуть призвести, особливо в хронічній стадії, до нічної пітливості. Пневмонія, хронічний тонзиліт у період загострення, грибкове ураження внутрішніх органів, інфекційний мононуклеоз і навіть ВІЛ-інфекції.

— Раніше підвищена нічна пітливість була маркером туберкульозу, але не думаю, що варто проводити такі кореляції, все ж у нас досить часто проходять обстеження для його виключення. Пітливість носить куди більший масштаб.

Читайте також:  Стрункі зовні люди фактично можуть страждати на ожиріння

Пітливість

Неврологічні захворювання

Пітливість посилюється при стимулюванні симпатичних нервів. Тому найчастіше неврологічні захворювання, такі як вегетативна дисрефлексія або посттравматична сирингомієлія, можуть викликати посилення пітливості ночами. Але не поспішайте лякатися, подібні діагнози ставлять при серйозних патологій, наприклад при ушкодженні спинного мозку внаслідок травм хребта.

— Неврологічна патологія варто, мабуть, на одному з останніх місць за причини виникнення нічної пітливості. У таких випадках її часто списують на ВСД, а те, що називається в нашій країні вегетосудинною дистонією, це всеосяжний і нічого не значущий термін, за яким найчастіше прихована неповна оцінка стану здоров’я пацієнта. Нічна пітливість, як правило, симптом ендокринної або інфекційної патології. Тому перш ніж піти до невролога і отримати діагноз «вегето-судинна дистонія», потрібно повністю виключити всі можливі причини в інших органах і системах.

Нічна пітливість

  1. Якщо немає певної причини надмірного потовиділення, скористайтеся наступними порадами, щоб поліпшити якість сну.
  2. Спіть в добре провітрюваному приміщенні.
  3. Використовуйте дихаючу несинтетичну постільну білизну, відмовтеся від важкої ковдри.
  4. Використовуйте клінічно перевірений антиперспірант для тих частин тіла, які потіють найбільше.
  5. Відмовтеся від прийому алкоголю, кофеїну, пряних продуктів за 2-3 години до сну.
  6. Практикуйте вправи на дихання перед сном і після пробудження.
  7. Підтримуйте нормальну вагу, регулярно займайтеся спортом.
  8. Пийте достатню кількість води протягом дня.
  9. Антихолінергічні препарати можуть зменшити потовиділення, але їх слід застосовувати тільки за призначенням лікаря.