Ніхто поки не придумав супертаблетку, яка зробить вас красивим і здоровим. Не ведіться на ці виверти.

Закрийте очі і уявіть вітаміни. Що ви бачите? Якщо уява намалювала перед вами вазу зі свіжими фруктами і овочами, то ця стаття, швидше за все, не для вас. Але ми живемо в часи, коли слово «вітаміни» у більшості асоціюється тільки з пачкою таблеток. Під них в аптеках виділені цілі стелажі, рекламні ролики кричать про необхідність покупки вітамінного комплексу. «Ну а що тут поганого?» – скажете ви. А ось що.

Що потрібно знати про вітаміни: теоретична довідка

Вітаміни — група речовин, необхідних для правильного функціонування організму. Більшість вітамінів людина має отримувати з їжею. Але є і винятки: вітамін D виробляється під дією ультрафіолету, вітамін А синтезується в організмі з попередників, а вітаміни К і В3 виділяються мікробіотою кишечника.

Жиророзчинні вітаміни (A, D, E, K) здатні накопичуватися в організмі, при цьому водорозчинні (C і група B) досить швидко виводяться з водою.

Для чого ж нам потрібні вітаміни? Ми не отримуємо від них енергії, вони не входять в структуру клітин і тканин. Насправді вітаміни є своєрідними помічниками нашого організму. Вони сприяють правильній роботі ферментів або іноді виступають в якості гормонів, тобто виконують регуляторні функції.

Не варто забувати і про мінеральних іонах — це неорганічні сполуки, необхідні для підтримки правильного осмотичного тиску, деякі з них входять до складу білків і нуклеїнових кислот.

Звідки людина може отримувати вітаміни і мінеральні іони

Їх джерела є скрізь. Ось правда. Все, що ви їсте, містить в собі вітаміни і мінерали. Навіть чіпси містять у собі вітаміни C, B6 і калій. Вітаміни додають в молоко, борошно, готові сніданки, сосиски і льодяники. Але найбільш багатими джерелами вітамінів і мінералів є фрукти, овочі, м’ясо, риба, крупи, хліб і молоко. Причому найчастіше заморожені продукти нічим не поступаються свіжим по вітамінному профілю.

Що не так з мультивітамінами

Здавалося б, можна просто взяти всі необхідні нам вітаміни і запхати в одну таблетку. Але все не так просто.

Сумісність

Пам’ятайте про те, що вітаміни поділяються на жиророзчинні і водорозчинні? Водорозчинні потрібно запивати водою, а жиророзчинні заїдати жирною їжею. Водорозчинні не накопичуються і швидко виводяться, тому їх потрібно приймати кілька разів в день, а жиророзчинні можна приймати один раз на добу. Більш того, для правильного зберігання вони повинні знаходитися в різних частинах таблетки. Проте не всі виробники це враховують або просто не вказують в інструкції, як правильно прийняти таблетку.

Навіть правильне розчинення вітамінів не гарантує нам їх правильну роботу.

Існує цілі таблиці сумісності вітамінів і мінералів. Наприклад, вітаміни А і Е краще приймати разом, а кальцій, магній і цинк — роздільно. Тим не менше до сих пір на полицях можна зустріти вітамінні комплекси, що містять несумісні компоненти.

Невідповідність

Деякі виробники добавляють у БАДи небезпечні компоненти, що сприяють появі зазначеного на упаковці ефекту. Найчастіше цим грішать добавки для схуднення. І що найсумніше, ці інгредієнти не вказані в складі.

Іншою поширеною невідповідністю складу є дозування. На сайті виробника може бути вказана одна інформація, на упаковці — інша, а в таблетці виявиться взагалі щось інше. Співвідношення інгредієнтів змінюється не тільки від пачку до пачки, але і від таблетки до таблетці.

Вартість

Не будемо сперечатися, що на ринку існують мультивітаміни зі збалансованим і чесним складом. Не заперечуємо, що в країні існують люди з гіповітамінозом. Але хто вони? В більшості своїй — незаможні сім’ї та люди похилого віку. У перших не вистачає грошей на повноцінний раціон, а другі-в силу віку потребують інших кількостях вітамінів і мінералів.

А тепер спробуємо пригадати, скільки в середньому коштують вітамінні комплекси в аптеці. Парадокс полягає в тому, що люди, для яких були створені вітамінні добавки, не можуть їх собі дозволити.

Які добавки потрібно приймати

Все-таки не всі вітаміни марні. Дійсно, навіть у людини зі збалансованою дієтою може виникнути нестача певного вітаміну або мінералу (але не всіх, що нам пхають в мультивітамінних комплексів).

Вітамін D

Він бере участь у рості кісток і в засвоєнні кальцію. Вітамін D важко отримати з їжею, а міський спосіб життя не дозволяє довго ніжитися на сонечку, тому є сенс купити добавку в аптеці.

Цинк

На відміну від вітаміну С, цинк дійсно допомагає при боротьбі з застудою. Він перешкоджає поширенню риновируса і полегшує перебіг хвороби.

Фолієва кислота

Фолієва кислота буде корисна при вагітності. Вона допомагає уникнути захворювань нервової системи плода і сприяє росту клітин.

Підсумок

Незважаючи на те що ефективність більшості вітамінних комплексів не доведена, фармацевтичні компанії продовжують випускати величезні кількості дорогих і незбалансованих мультивітамінних комплексів. Люди вибирають пачки по красивій упаковці або за принципом «де більше компонентів», часом навіть не розуміючи, що таке вітаміни і як вони працюють. Звичайно, на ринку існують дійсно гарні вітамінні комплекси, але знає людина просто не зможе їх відрізнити у всьому цьому пестрящем різноманітності.

Перед тим як звалювати всі свої біди зі здоров’ям на нестача вітамінів, потрібно переосмислити свій спосіб життя і харчову поведінку.

Вітаміни не магічні таблетки. Вони не зможуть виправити недолік сну, неправильне харчування або шкідливі звички. І якщо вам все одно захочеться купити — зверніться до лікаря за консультацією. Тільки правильний підбір необхідних особисто вам добавок зможе привести до бажаного результату.