Напевно кожній дівчині доводилося стикатися з непереборним жором і тягою до солодкого під час ПМС. Чому так відбувається і як справлятися з такою еволюційною звичкою — дізналися у дієтолога-ендокринолога Марини Максимової і акушера-гінеколога Ольги Клековкіної.

Чому під час ПМС хочеться їсти

Апетит і, відповідно, кількість їжі, що з’їдається варіюється в залежності від фази циклу, так як статеві гормони безпосередньо беруть участь в обміні речовин і регулюють почуття голоду або ситості. Голод, який виникає напередодні менструального циклу, фактично зводиться до первородного інстинкту. Під час овуляції організм починає готуватися до потенційної вагітності. Він повинен мати запаси поживних речовин, і часто нам хочеться з’їсти висококалорійну їжу (хоча висока калорійність далеко не завжди передбачає наявність великої кількості поживних елементів).

Їсти

Марина Максимова
дієтолог-ендокринолог, головний лікар клініки по корекції ваги і фігури HB Clinic

— В жіночому організмі гормони працюють циклічно: після критичних днів починає активно працювати гіпофіз, активуючи яєчники для дозрівання яйцеклітин, і до середини циклу активно виробляються естрогени — основні жіночі гормони. Це найяскравіший час для жінки — пік сексуальної активності та привабливості. Але в другій фазі циклу з’являється домінантний фолікул, що виробляє прогестерон, гормон материнства, а це спокій, деяка повільність обміну з пастозністю, вологістю тканин, що готуються, можливо, до виношування дитини. Пік змін напередодні менструального циклу — практично як відчай про не наставшу вагітність та відсутності помічника жінці у вигляді плаценти з додатковим джерелом гормонів. І цей час саме критичне для емоційного фону: перепади настрою, смакових пристрастей, плаксивість, дратівливість, застій рідини в організмі з набряком, удаваним набором ваги і погіршенням швидкості обміну. Тому з’являється тяга до солодкого як до джерела легкозасвоюваних енергетичних джерел. Час дефіциту гормонів в організмі і тривалість, тяжкість і різноманітність симптомів залежить від своєчасної реакції інших систем: надниркових залоз, щитовидної залози і правильної регуляції центральних відділів гормональної системи — гіпофіза і гіпоталамуса. Якщо початково у жінки є дефіцит та інших систем, то ПМС протікає з вираженими перепадами настрою.

Ольга Клековкіна
лікар, акушер-гінеколог Клініки Німецьких Медичних Технологій GMTClinic

— Протягом фаз менструального циклу рівень гормонів міняється. У процесі першої фази (вироблення гормону естрогену посилюється) жінка відчуває себе відмінно, з настанням другої фази, в процесі якої рівень естрогенів знижується, погіршується настрій і самопочуття, а також підвищується апетит. Такий стан можна пояснити декількома причинами:

  • підвищення рівня прогестерону в крові провокує збільшення вироблення адреналіну і норадреналіну. Вони, в свою чергу, посилюють виділення шлункового соку. Їжа, яка потрапляє в травний тракт, перетравлюється за більш короткий проміжок;
  • у другій фазі менструального циклу за рахунок впливу гормонів і зокрема прогестерону речовина, що регулює рівень цукру в крові (інсулін), виробляється в меншій кількості. Відчуваючи потребу в цукрі, наш організм компенсує його нестачу шоколадом, цукерками, булочками і тістечками, тобто продуктами, що містять вуглеводи;
  • бажання постійно їсти всілякі солодощі — можливість вагітності. Організм отримує сигнал про необхідність накопичення поживних речовин, тому дівчата відчувають підвищений апетит перед менструальним циклом.

Піца

Що робити
  1. Додайте в раціон багаті залізом продукти. Червоне м’ясо, риба або зелень заповнять залізо, яке ви втратили напередодні критичних днів. Це створить якийсь «зворотний зв’язок» з організмом: ви даєте йому те, що він вимагає в цей момент.
  2. Якщо ви зіткнулися з нестерпним, як вам здається, голодом, але їли годину тому, почекайте ще хвилин 20. Можливо, відчуття голоду зникне. Якщо ні, то не мучте себе, головне — перекушуйте здоровою їжею.
  3. Повністю не обмежуйте себе в їжі. Хочете ви того чи ні, але це природна потреба організму в більшій кількості енергії. І щоб не довести себе до зривів, трохи збільште споживання калорій в період ПМС.
  4. Тягу до солодкого спробуйте замінити чимось більш корисним, наприклад фруктами. При виборі молочного та чорного шоколаду віддайте перевагу останньому.
  5. Солону їжу в період ПМС краще звести до мінімуму, так як вона тільки посилить набряклість, затримуючи воду в організмі.

Джерело: The challenger