Ви тільки що з’їли великий, смачний і ситний обід, але все одно відчуваєте, що хочете з’їсти що-небудь ще? І це не друга порція м’яса або овочів, а десерт? Лікар-психотерапевт, кандидат медичних наук Михайло Гаврилов розповідає, чому після щільного прийому їжі так часто нестерпно хочеться солодкого.

З вашим раціоном щось не так

Може бути, їжа надто солона і організм намагається прийти до балансу з допомогою солодкого смаку. Або ви п’єте мало води — теж питання балансу, адже прості вуглеводи утримують воду в організмі. Чи їсте недостатньо жирів, білків і клітковини. Зверніть увагу на своє самопочуття після повноцінного прийому їжі: якщо ви замовляєте десерт тому, що не відчуваєте себе ситим, можливо, ваше меню незбалансоване.

— Відчуття голоду безпосередньо залежить від рівня глюкози в крові — воно з’являється, коли концентрація цукру в крові знижується. Якщо ви повноцінно поїли, рівень цукру підвищується поступово, і бажання отримати енергію швидко, тобто з допомогою простих вуглеводів, турбувати не повинно. Якщо людина дотримується жорсткої дієти або якогось особливого плану харчування з етичних чи релігійних міркувань, цілком можливо, що правильного балансу білків, жирів і вуглеводів у його раціоні немає. В ідеалі мінімум три прийоми їжі в день повинні містити білки, жири і вуглеводи. Наприклад: сніданок — омлет з салатом з овочів з оливковою олією, обід — жирна морська риба з бурим рисом, вечеря — овочеве рагу з кунжутом і куркою. На один прийом їжі має в середньому приходиться 300-350 калорій. Якщо продумати своє меню, то цілком можна вкластися по калорійності в цей інтервал і встати з-за столу ситим. Таблиці калорійності готових страв можуть вам в цьому допомогти.

Читайте також:  Зовнішній вигляд нігтів іноді вказує на хвору на щитовидну залозу
У вас залежність від солодкого

Шоколад

Залежність від солодкого часто порівнюють з пристрастю до наркотиків, оскільки механізм впливу такий же: чим більше їси, тим більше хочеться. За даними лікарів, залежність від солодкого розвивається у вісім разів швидше, ніж від кокаїну. Щоб вийти з цього кола, фахівці рекомендують шукати задоволення не в їжі, а, наприклад, у спорті, творчості або вивчення чогось нового.

— Коли ми їмо солодке, нервові клітини смакового апарату дають сигнал про вироблення опіоїдів і ендорфінів — хімічних сполук, які виробляються в головному мозку і приносять задоволення. До того ж вони здатні на час зменшити біль і стрес. Ця їжа збуджує апетит, людина переїдає і помічає появу зайвих кілограмів. Залежність від солодкого часто проявляється у тих, для кого їжа стає єдиним задоволенням — емоції або їх відсутність вони заїдають чимось солодким. Щоб позбутися цієї проблеми, варто скорегувати режим харчування, навчитися знімати стрес іншими способами і опрацювати свій коло задоволень.

Читайте також:  Денна сонливість може вимагати звернення до лікаря
Вам не вистачає мікроелементів

Вітаміни

Постійна тяга до солодкого може бути сигналом, що організму не вистачає вітамінів і мікроелементів. Наприклад, хрому, магнію і ванадію. Вони відповідають за доставку глюкози в клітини — інакше вона залишається в крові і змушує вас піти за шоколадкою. Якщо бажання є солодке після ситного прийому їжі вас турбує регулярно, варто здати аналіз крові. У разі порушень лікар призначить відповідні комплекси.

У вас захворювання кишечника

Лікар

Стан кишечника впливає на апетит і харчової вибір. Тому якщо ви помітили неконтрольовану тягу до солодощів, варто звернутися до фахівця і перевірити здоров’я органів травної системи.

— Порушення мікробіоти, зокрема нестримне розмноження в кишечнику грибків роду Кандіда, підвищує тягу до солодкого, після їди у тому числі. Пов’язано це з тим, що основу раціону таких умовно патогенних мікроорганізмів складають прості цукру. Ці грибки будуть «вимагати» солодкої їжі, виділяючи особливі речовини, які й провокують тягу до простих вуглеводів. Слід здати аналізи і слідувати рекомендаціям лікаря.

Ваші смакові рецептори втратили чутливість

Їжа

Таке можливо, якщо у вашому раціоні багато продуктів з великою кількістю консервантів, підсилювачів смаку та аромату. Хороші новини в тому, що вирішити цю проблему можна всього за 21 день.

Читайте також:  Дієтолог назвала необхідні зміни у раціоні людей після 40 років

— Природний солодкий смак характерний для багатьох продуктів: фруктів, овочів, молочних продуктів і навіть м’яса. Задовольнити свою потребу в солодкому з натуральної їжі ви не зможете — ви просто не відчуєте її смак. Щоб відновити чутливість рецепторів, потрібно повністю прибрати «хімічні» продукти з раціону і мінімізувати споживання цукру на три тижні — за цей час клітини епітелію оновляться.

Що можна зробити

Солодке

Якщо тяга до солодкого не пов’язана зі станом вашого здоров’я, а скоріше це просто звичка, спробуйте задавати собі три питання кожен раз, коли рука тягнеться до шоколадки:

  • що я робив перед тим?
  • що я відчував перед цим?
  • що відбувалося навколо мене перед цим?

Цей спосіб допоможе зробити споживання солодкого більш усвідомленим. Скажімо, ви йдете повз кав’ярні. Якщо зазвичай ви п’єте каву разом з десертом, один запах кави викличе бажання з’їсти щось солодке, хоча хвилину тому ви про це навіть не думали. Напевно ви згадайте кілька подібних асоціацій, на які ніколи не звертали уваги. Запахи, звуки або повсякденна рутина можуть впливати на ваші харчові звички.

Джерело: The challenger