Людське око – одне з найскладніших і найцікавіших пристроїв з точки зору анатомії, фізіології і власне фізики.

По суті, воно являє собою досконалий оптичний прилад, а всі відомі медицині порушення зору – слідства «поломки» різних складових частин цього приладу. Вперше око з точки зору фізики (оптики) розглянув Йоганн Кеплер, пояснивши, як формується зображення на сітківці ока. Відповідно, розглянувши функцію кожної складової частини цього найважливішого оптичного приладу, можна легко зрозуміти, хто «винуватець» тих чи інших проблем із зором і діагнозів, що виставляються офтальмологом.

Рогівка – прозора оболонка передньої частини ока – виконує роль збірної лінзи, що фокусує світлові промені. Разом з непрозорою оболонкою – склерою, рогівка забезпечує захисну роль, оберігаючи очі від шкідливих впливів. В оптичному сенсі рогівка є сильною збірною лінзою, яка фокусує світлові промені, які розходяться в різні боки. 

Запалення рогівки (кератити), провоковані інфекцією (вірусною або бактеріальною), травмою, іноді навіть трапляється внаслідок невмілого поводження з лінзами, супроводжуються почервонінням очей, сльозотечею, світлобоязню, іноді різкими болями, що відбивається не тільки на якості зору, але і на якості життя пацієнта в цілому. Запалення склери (склерити) не менш неприємні, ніж запалення рогівки, і як правило, супроводжують цілий ряд певних інфекційних захворювань (туберкульоз, сифіліс тощо). Помутніння рогівки також істотно погіршує якість зору. 

Другою складовою частиною ока є кришталик – лінза, від чистоти якої залежить якість зору. Завдяки чіткому і моментальному наведенню ним фокуса, у людини і існує здатність бачити добре як зблизька, так і далеко. Коли вона втрачає прозорість, розвивається катаракта – одна з найгрізніших «бичів» людства, що є основною причиною сліпоти в світі. 

Третя складова очі – зіниця, яка разом з райдужкою ока виконує роль діафрагми, якщо зіставити очі з фотоапаратом. Зміни кольору та інші патології зіниці, які виявляються офтальмологом при огляді – супутня ознака деяких захворювань ока, включаючи катаракту. 

Наступна складова – кон’юнктива – слизова (гладка, блискуча, блідо-рожева) оболонка, що вистилає всю задню поверхню повік, перехідних складок і передню поверхню ока до рогівки. Кровопостачання кон’юнктиви забезпечується за рахунок широкої мережі кровоносних судин. Захворювання кон’юнктиви (кон’юнктивіти), мабуть, є одними з найбільш відомих широкому колу населення офтальмологічних діагнозів, з якими хоча б раз у житті стикалася практично кожна людина. Кон’юнктивітів існує безліч – вірусні, бактеріальні, травматичні, первинні та вторинні – точний діагноз виставляє окуліст. Деякі кон’юнктивіти аж ніяк не невинні – наприклад, трахома, якою страждають 80 мільйонів чоловік в світі, дуже швидко призводить до сліпоти і саме тому «отримала» особливу ​​увагу ВООЗ, що займається впритул її профілактикою і лікуванням. 

Нарешті, основною складовою очей – по важливості виконуваної функції і по складності будівлі – є сітківка.

Сітківка служить свого роду кулястим екраном, на який в перевернутому вигляді проектується зображення навколишнього світу (принцип отримання зображення за допомогою збиральної лінзи). У сітківці перебувають два різних типи клітин: палички, що сприймають світле і темне, і колбочки, що сприймають кольори. Гострота зору забезпечується центральною частиною сітківки – макулою, оскільки тільки в макуле створені всі умови для сприйняття дрібних деталей предметів. 

Захворювання сітківки являють собою кілька окремих груп: 

  • рефракційні аномалії (короткозорість, далекозорість, астигматизм);
  •  

  • захворювання, пов’язані з метаболічними (обмінними) процесами в організмі – вікові розвиваються як ускладнення деяких серйозних захворювань (діабет, гіпертонія, атеросклероз) – діабетична ретинопатія, макулодистрофія, дегенерація жовтої плями, синдром «сухого ока»;
  •  

  • вроджені захворювання у дітей – вроджена катаракта, ретинопатія недоношених.

Пройшовши через всі ці етапи, світловий сигнал передається в головний мозок для остаточної обробки і свідомого сприйняття інформації за допомогою зору. І завдяки цьому, ми маємо здатність бачити. 

Очне яблуко при цьому зберігає унікальні властивості системи, в якій діють закони оптики, спостерігається стабільний внутрішній тиск і яке надійно захищене від зовнішніх впливів. При порушенні балансу в цій системі розвивається одне із самих грізних захворювань нашого часу – глаукома, яка, починаючись з підвищення внутрішньоочного тиску, поступово призводить до атрофії зорового нерва і повної сліпоти. Та й при пошкодженні будь-якої складової частини ока здатність бачити швидко деградує, а іноді і легко втрачається. Хвороби ока підступні і тим, що багато з них можуть не проявляти себе роками.

Як же все-таки зберегти повноцінний зір – на що звертати увагу? І які симптоми, що свідчать про проблеми із зором, найбільш важливі?

Найскладнішою і тонкою структурою очі є сітківка. Тому переважна більшість проблем із зором, які призводять до тяжких його порушень і сліпоти, за винятком, мабуть, катаракти (кришталик), і помутніння рогівки, – це захворювання сітківки. За даними ВООЗ, 85% випадків порушення зору в світі попереджуванними! Головне – вчасно звернути увагу на симптоми грізних захворювань. Особливо це важливо робити у віці після 40 років – «пік» початку дуже багатьох захворювань очей, не пов’язаних з рефракційними аномаліями, припадає на цей вік. Тому всім людям старше 40 років рекомендується навіть без явних проблем із зором показуватися офтальмологу кожні півроку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗДОРОВА ДІЄТА ДЛЯ ЗОРУ

ПОЛІПШЕННЯ ЗОРУ БЕЗ ОКУЛЯРІВ