Причиною сверблячки може бути як банальна застуда, так і більш тривожні хвороби.

Чому свербить ніс

Нав’язливе бажання почухати ніс може бути симптомом захворювання. Щоб зрозуміти, якого саме, потрібно прислухатися до себе.

1. Застуда

Сверблячка в носі аж до бажання чхнути — частий супутник простудних захворювань. Причому неприємні відчуття можуть виникнути ще до появи інших характерних симптомів ГРВІ. Справа в тому, що респіраторні віруси зазвичай проникають в організм через слизову оболонку носа. Щоб виштовхнути «вторгнення», імунітет включає такі захисні механізми, як нежить або чхання. Це і викликає свербіж в носі.

2. Алергія

Наприклад, сезонна, на пилок рослин. Втім, алергенами можуть бути і лусочки відмерлої шкіри, і слина тварин, і спори цвілі. Навіть звичайна домашній пил-точніше, що містяться в ній пилові кліщі і їх екскременти.

Алергени потрапляють на слизову оболонку носа, а організм реагує на них, вивільняючи великі дози гістаміну. Останній, в свою чергу, викликає набряклість і свербіж, через які руки так і тягнуться до обличчя.

3. Риніт

Подразнення слизової оболонки носа буває не тільки алергічним. Винуватцями можуть бути:

  • дим;
  • різкі запахи;
  • занадто низька або висока температура повітря, а також її сильні перепади;
  • дуже сухе повітря в приміщенні;
  • деякі ліки або назальні спреї.
Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?

Викликати риніт можуть навіть гормональні зміни — наприклад, пов’язані з місячним циклом у жінок.

4. Синусит

Тобто запалення носових пазух. Найпоширеніший варіант – гайморит. Втім, яка з пазух виявиться порушеною, не головне. Важливіше, що ніс буде хворіти, крутити, свербіти і взагалі всіляко привертати вашу увагу.

Неминучі й інші симптоми. Наприклад, розпирає біль в передній частині обличчя, особливо при нахилі вперед, постійний нежить і закладений ніс. Також можливе підвищення температури.

5. Поліпи

Це невеликі м’які утворення на слизовій оболонці носа. Зовні їх помітити неможливо: поліпи в основному проявляють себе тривалим нежиттю, закладеністю, хропінням уві сні і регулярними кровотечами. А також загальним дискомфортом, через що хочеться почухати і розім’яти ніс.

6. Роздратування шкіри на носі

Воно викликає дискомфорт, тому ніс хочеться потерти. Шкіра може стати сухою і роздратованою з різних причин, наприклад:

  • вітер;
  • морози;
  • сильне ультрафіолетове випромінювання;
  • невідповідні косметичні засоби.
Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?

7. Захворювання шкіри

Сухістю і дискомфортом, в тому числі в області носа, можуть проявляти себе розацеа або себорейний дерматит. При таких захворюваннях бажання почухати ніс далеко не єдиний і не найпомітніший симптом. На шкірі (і не тільки носа) виявляться почервоніння, ущільнення, шелушащиеся ділянки і горбки.

8. Мігрень

Іноді так називають сильний головний біль. Однак мігрень не завжди її викликає, а часом обмежується тільки аурою — незвичайними симптомами на зразок короткочасної слабкості м’язів і появи спалахів світла перед очима. Або, наприклад, дивним поколюванням шкіри на деяких ділянках обличчя, в тому числі на носі.

9. Розсіяний склероз

Він виникає, коли імунна система людини помилково атакує захисне покриття нервових клітин. Поколювання і оніміння, раз у раз з’являються на обличчі та інших ділянках тіла, — один з найбільш ранніх ознак цього аутоімунного збою.

10. Стрес

Лікарі далеко не завжди можуть точно визначити, з чим пов’язані поколювання або свербіж на обличчі, включаючи ніс. Експерти американського медичного ресурсу CalmClinic, наприклад, вважають, що на відчуття в області носа можуть вплинути психологічні фактори — в першу чергу тривога.

Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?

Коли треба звернутися до лікаря

Зазвичай бажання почухати ніс триває недовго і проходить само собою. Якщо це так, турбуватися нема про що.

А ось якщо свербіж або поколювання починають набридати або супроводжуються іншими симптомами — лущенням, болем в області носа, кровотечами, підвищеною температурою, варто проконсультуватися з лікарем. Для початку-терапевтом.

Медик проведе огляд, розпитає про самопочуття і спосіб життя. Можливо, запропонує здати аналізи крові або зробити зішкріб шкіри. Це потрібно, щоб поставити попередній діагноз.

Коли причина, чому свербить ніс, буде визначена, лікар порадить, як позбутися від неприємних відчуттів. Або дасть направлення до профільного фахівця-отоларинголога, дерматолога, невролога, алерголога або ревматолога.

Наукові джерела:

What’s Causing that Tickle in Your Nose? / Charleston ENT & Allergy, source
Allergic rhinitis, source
Rhinitis / Cedars Sinai, source
Here’s what’s behind that dry, flaky skin on the nose / Advanced dermatology & skin cancer associates, source
Migraine / Mayo Clinic, source
MS Signs & Symptoms / National Multiply Sclerosis Society, source
How Anxiety Affects Your Nose / CalmClinic, source