Холодні руки не тільки приносять дискомфорт людині і його оточенню, але і можуть говорити про проблеми зі здоров’ям або бути варіантом фізіологічної норми. Зібрали можливі причини, за якими ваші дотики змушують близьких кривитися.

Холод

Якщо ваші руки замерзають тільки коли на вулиці або в приміщенні об’єктивно холодно, а влітку ви забуваєте про цю проблему, це просто механізм терморегуляції. Організм зберігає тепло для внутрішніх органів і знижує кровообіг у кінцівках, які, як би жахливо це не звучало, менш важливі для виживання. Тому при обмороженні в першу чергу страждають пальці рук і ніг, а також вуха та ніс. І тому ж першими завжди замерзають саме руки і ноги. Коли температура повітря стає нормальною, кровотік відновлюється, руки відігріваються.

Холод

Гіпофункція щитовидної залози

Якщо ви стали помічати, що вам постійно холодно, навіть коли оточуючі скаржаться на спеку, і через це у вас холодні руки і до того ж уповільнене серцебиття, постійні втома і пригніченість, безпричинні набряки і надбавка у вазі, вам необхідно звернутися до лікаря, щоб він направив вас перевірити рівень гормонів щитовидної залози. Якщо вільний Т4 знижений, а ТТГ (гормон гіпофіза), навпаки, зашкалює, це вказує на гіпотиреоз, тобто ваша щитовидна залоза не працює в повну силу. Це призводить до уповільнення всіх метаболічних процесів. Звідси почуття постійного холоду. Після корекції рівня гормонів симптоми зникнуть.

Читайте також:  Кожен зайвий сантиметр талії підвищує ризик хвороб серця
Артеріальна гіпотензія (знижений тиск)

Якщо у вас постійно знижений тиск, ймовірно, ви вже про це знаєте. Часті запаморочення при різкій зміні положення тіла, шум у вухах і вічно холодні руки через недолік кровообігу — з цим комплектом симптомів ви нерозлучні. У цьому випадку потрібен регулярний контроль і заходи по поліпшенню самопочуття, які порадить лікар: фізичні вправи, правильне харчування, контрастний душ тощо. Якщо ж ви почали відчувати все це недавно, потрібно звернутися до лікаря і з’ясувати, в чому причина зниження тиску. Їх може бути безліч: від вагітності і того ж гіпотиреозу до проблем з печінкою і серцем.

Тиск

Анемія

Дефіцит заліза, вітаміну В12, фолієвої кислоти або інших мікроелементів і деякі захворювання ведуть до зниження рівня гемоглобіну. Як наслідок — внутрішні органи і тканини гірше забезпечуються киснем. В першу чергу недостатнє кровопостачання (знову ж таки через економію ресурсів) позначається на кінцівках, бо ваші долоні стають холодними. Інші симптоми: слабкість, запаморочення, прискорене серцебиття. Щоб виявити нестачу гемоглобіну, досить здати загальний аналіз крові, а от щоб з’ясувати причину анемії, доведеться пройти комплексне обстеження.

Читайте також:  7 проблем зі здоров'ям при дефіциті кальцію
Хвороба (синдром) Рейно

Якщо ваші долоні і стопи постійно холодні, а при замерзанні пальці набувають білий або синій колір, можливо, ви відноситесь до 3-5% населення Землі, у яких є хвороба Рейно. Від холоду судини звужуються, пальці біліють або синіють і дуже болять. Коли кінцівки відігріваються, вони стають яскраво-червоними. У цілому цей синдром безпечний, але він збільшує ризик обмороження. Тому пацієнтам з хворобою Рейно варто одягатися набагато тепліше, ніж іншим. Часом симптоми настільки яскраво виражені, що пацієнтам наказують довічно приймати ліки, які регулюють скорочення судин.

Руки

Діабет

Підвищений рівень цукру в крові руйнує нерви, в результаті кінцівки стають затерплими, блідими і постійно мерзнуть. Більшою мірою страждають ноги. Про ці симптоми варто сказати своєму лікуючому лікарю — при розвитку нейропатії (ураження нервів) можливе інфікування тканин, запалення і сильні болі.

Читайте також:  «Ведуть до ожиріння та діабету»: лікар назвав шкідливі вранці каші
Високий рівень естрогену

Це та причина, по якій у жінок холодні руки зустрічаються частіше, ніж у чоловіків. Підвищення рівня естрогену робить периферичні судини чутливіші до холоду. В результаті температура тіла жінки змінюється протягом менструального циклу, як і її відчуття тепла і холоду.

естроген

Вовчак

Вовчак — це аутоімунне захворювання (тобто імунітет людини починає атакувати його організм і руйнувати його). Під атаку імунітету можуть потрапити кровоносні судини. Їх руйнування призводить до розвитку синдрому Рейно, про який ми говорили вище. Від цього руки і ноги стають холодними. Діагноз смертельно небезпечний і, звичайно, не ставиться тільки на підставі скарг на холодні руки. Діагностикою та лікуванням зазвичай займається група лікарів — залежно від симптомів.

Куріння

Крім інших недоліків, куріння звужує судини і, як наслідок, порушує кровообіг. Тому курці часто жаліються на холодні руки та ноги.

куріння

Прийом деяких ліків

Якщо ви недавно почали приймати нові ліки і помітили, що руки стали мерзнути частіше, прочитайте інструкцію. Найчастіше такими побічними ефектами володіють бета-блокатори, препарати для зниження тиску і деякі ліки від мігрені.