Пухлина головного мозку — це звучить страшно. Дуже важливо розуміти симптоми хвороби, адже головний мозок — надто важливий орган, щоб відкладати лікування. Насправді, не так все страшно, якщо дізнатися вчасно!

Пухлина головного мозку

Зростання аномальних клітин мозку буває доброякісним (тобто нераковим), принаймні спочатку. Дуже важливо розуміти симптоми цієї хвороби, адже головний мозок — надто важливий орган, щоб відкладати лікування. Людський череп має обмежений простір, так як не може розширюватися. Тому будь-яка пухлина, велика чи мала, збільшить внутрішньочерепний тиск і буде тиснути на мозок. Симптоми, викликані пухлинами головного мозку, будуть виникати через цей тиск, або ж через те, що пухлина буде зачіпати певні частини мозку. Оскільки різні частини мозку контролюють різні органи і їх функції, симптоми пухлини головного мозку також сильно розрізняються. Але загальні симптоми все ж потрібно знати.

Симптоми пухлини головного мозку
1. Судоми

Судоми — найбільш поширений симптом пухлини головного мозку: близько 60% хворих страждають від них. Вони відбуваються тоді, коли пухлини розташовані в центральній частині мозку і мають повільний темп зростання і безліч відгалужень. Судоми виникають, коли пухлини порушують електричні імпульси між нервовими клітинами, перериваючи або посилюючи їх. В залежності від розташування пухлини, судоми можуть бути загальними, тобто впливати на все тіло, або частковими — проявляються спазмом в окремій групі м’язів.

2. Головний біль

Головний біль — загальний ознака пухлини головного мозку. Близько 50% всіх пацієнтів з пухлинами головного мозку скаржаться на головні болі, хоча навіть не підозрюють, що вони пов’язані з пухлиною. Біль виникає, тому що пухлина тисне на мозок або блокує дренаж спинномозкової рідини.

3. Нудота і блювання

Якщо ви відчуваєте нудоту і блювоту без травних розладів, вони можуть бути викликані головним болем і високим тиском. 40% пацієнтів скаржилися на блювоту і нудоту. Особливо слід звернути увагу на ранкову нудоту або блювотні позиви, які виникають, коли ви міняєте положення. Блювота часто є результатом підвищеного внутрішньочерепного тиску.

4. Порушення зору

Якщо ви бачите нечітко, контури предметів розпливаються, двояться або трояться — це теж може бути ознакою пухлини мозку. Також при пухлинах мозку іноді виникають плаваючі точки перед очима або посмикування століття. В деяких випадках пухлина може тиснути на хиазму (перехрест зорових нервів) викликаючи втрату периферичного зору, що в медицині називається «тунельним зором».

5. Зміни особистості

Пухлина в лобовій частці, яка контролює особистість, може змусити вас вести себе дивно певної соціальної ситуації: наприклад, лаятися або стати агресивним. Зазвичай близькі зазначають, що характер хворого різко або поступово змінюється. Причиною таких змін, крім пухлини фронтальної частки мозку, може бути також пухлина гіпофіза, який впливає на гормони. В таких випадках людина може відчувати себе пригніченою, проявляти невластиву їй плаксивість або, навпаки, впадати в напади люті.

6. Порушення мови і слуху

Заїкання, забування слів і безглузда мова — все це ознаки дисфазії і афазії, які можуть бути викликані пухлинами в лобній, скроневій і тім’яній частках. Раптова втрата навичок спілкування може вказувати на пухлину головного мозку. Хворі можуть лаятися, говорити загальмовано, довго підбирати підходящі слова, плутати їх, забувати назви побутових предметів і з важкістю складати зв’язні пропозиції.

Іноді мова людини здається вільною, але в ній повно неіснуючих слів. Хворі можуть писати, але не можуть прочитати того, що написали. Також їм важко повторювати за іншими і розуміти чужу мову.

7. Порушення пам’яті

Якщо хворі забувають предмети, людей, місця або події, які знали до того, як у них розвинулася пухлина, — це свідчить про порушення довгостроковій пам’яті. Якщо ж вони забувають більшу частину того, що відбувалося нещодавно, то, швидше за все, проблема в короткостроковій пам’яті.

Хоча проблеми з пам’яттю можуть виникати при пухлинах мозку, варто пам’ятати, що набагато частіше вони бувають ознакою інших патологій (наприклад, деменції).

8. Слабкість і підвищена стомлюваність

Слабкість і виснаження — характерні ознаки пухлин незалежно від локалізації. Ви можете відчувати сильну фізичну втому.

Це почуття втоми часто не виліковується сном або відпочинком, хоча по мірі росту пухлини ви можете спати більше звичайного або навіть засипати серед дня. Втома часто супроводжується апатією, дратівливістю, депресією або негативними почуттями до себе і іншим.

9. Порушення координації рухів

Якщо вам важко підтримувати рівновагу під час ходьби, або ускладнена координація рук і ніг, це може бути симптомом пухлини головного мозку. Причиною може бути пухлина в мозочку, первинної моторної кори або тім’яній частці, які відповідають за координацію рухів. Пухлина стовбура головного мозку також може сприяти втраті балансу.

Незграбність може бути пов’язана з онімінням або слабкістю на одній стороні тіла; це може бути наслідком пухлини в тім’яній частці.

10. Інші зміни в організмі

Пухлина гіпофіза може призвести до нерегулярних менструацій, надмірному виробленню грудного молока, появи грудей у чоловіків і надмірного росту волосся на тілі у жінок. Також пухлина може викликати зростання рук і ніг, ожиріння або перепади артеріального тиску.

Майте на увазі, що багато зі згаданих тут симптомів також можуть бути викликані і іншими причинами. Тому немає жодних підстав для паніки! Тим не менш завжди рекомендується пройти обстеження, якщо у вас проявляються симптоми, які можуть вказувати на пухлину головного мозку. Поділіться цією статтею з друзями і близькими, адже це важливо!

Джерело: HeadInsider