Це природний процес. Але відмова від шкідливих звичок і досягнення сучасної стоматології здатні створити чудеса.

Чому з віком зуби змінюються

Основна причина – вікова стертість зубів, яка проявляється у людей після 35-40 років. Суть процесу проста: протягом усього нашого життя зуби не знають спокою: трудяться, пережовуючи їжу, труться об щоки і мову при розмові, першими зустрічають несприятливі фактори (куріння, алкоголь, надлишок цукру в їжі та інші). Все це призводить до поступового стирання шару емалі. Від цього зуби виглядають темніше, так як крізь стоншену емаль сильніше просвічує дентин, і нижче, тому що стирання емалі призводить до зменшення висоти прикусу. Тому, як правило, у молодих людей зуби світліші і крупніші, ніж у літніх.

Також величезну роль відіграє спосіб життя, наявність хронічних захворювань (цукровий діабет, гастрити, коліти, інші хвороби ШКТ), багато з яких негативно позначаються на здоров’ї зубів, рівень догляду за ротовою порожниною, надмірне вживання фарбувальної їжі і напоїв, деякі професійні умови (інтоксикація важкими металами), нестача мінеральних речовин.

При правильному догляді і регулярному відвідуванні стоматолога зміни емалі можуть сповільнюватися, але вони ніколи не припиняться зовсім. Навіть найсучасніша медична техніка не в силах зупинити природні процеси старіння.

Як зберегти красу і здоров’я зубів якомога довше

1. Змінити спосіб життя

Хоча стоматологи – кращі друзі зубів, не варто забувати, що і ми самі можемо істотно продовжити красу і молодість посмішки. Ось що допоможе загальмувати процеси старіння зубів:

  • Відмова від куріння і випивки. Спиртне викликає фарбування зубів і руйнує їх за рахунок кислот, котрі містяться в алкоголі.
  • Скорочення вживання цукру.
  • Відмова від продуктів і напоїв з високим вмістом фарбувальних речовин: кави, чаю, шоколаду, червоних і темних фруктів, овочів і ягід.
  • Якісний домашній догляд за порожниною рота — чищення зубів два рази в день після їжі, використання ополіскувачів, зубної нитки, іригатора.
  • Повноцінне харчування з необхідним набором білків, жирів, вуглеводів, макро – і мікроелементів, вітамінів.

Також обов’язкові огляди у стоматолога два рази на рік. Чим раніше лікар виявить проблему, тим швидше і простіше буде її усунути.

2. Не нехтувати професійним чищенням

Наліт на зубах, неминуче утворюється кожен день, не тільки псує їх колір, але і шкодить здоров’ю посмішки. Він є відмінним живильним середовищем для бактерій, що викликають карієс: в процесі життєдіяльності вони виділяють кислоту, яка руйнує зуби.

Повністю позбутися від нальоту не допоможе навіть сама ретельна домашня чистка, а тому потрібно два рази на рік звертатися до стоматолога‑гігієніста за професійним чищенням спеціальними апаратами.

Первинна ультразвукова чистка допомагає зняти наліт за допомогою ультразвукових хвиль, провести санацію порожнини рота. Апаратна чистка зубів виконується за допомогою тонкої цівки води і дрібного абразиву. Вони під тиском подаються на поверхню зубів і в проміжки між ними, видаляючи наліт і зубний камінь. Таким чином можна навіть освітлити зуби на 1-3 тони за рахунок позбавлення від нальоту, темних плям і зубного каменю.

3. Провести відбілювання

Хоча чистка і оздоровлює порожнину рота, вона не в силах перемогти вікове потемніння зубів, яке пов’язане не з утворенням нальоту, а з витонченням емалі. Для освітлення посмішки більш ніж на 1-3 тони краще звернутися за відбілюванням зубів. Воно проводиться тільки після гігієнічної чистки.

Зараз найбільш популярні два варіанти відбілювання, в обох використовуються склади на основі перекису водню. У першому варіанті для активації складу застосовується ультрафіолетова або LED-лампа. Вона нагріває емаль з нанесеним на неї гелем, з перекису водню виділяється кисень, який проникає в структуру зуба і розщеплює пігмент.

У другому випадку ефект відбілювання досягається завдяки лазеру. Це найбільш сучасний, ефективний і корисний вид процедури. Освітлити зуби можна на 10-12 тонів, а результат зберігається назавжди — досить гігієнічної чистки два рази на рік для підтримки ефекту. Лазер також ущільнює емаль, скорочуючи відстані між складовими її мікропризмами.

Однак у відбілювання є і протипоказання:

  • Вік до 18 років. Це період формування зубощелепної системи, і емаль у дітей і підлітків більш тендітна.
  • Вагітність і лактація. Немає досліджень, однозначно підтверджують, що процедура нешкідлива для жінок в положенні і годуючих мам.
  • Карієс, хвороби ясен, велике число пломб.
  • Алергія на склад для відбілювання.

4. Розглянути установку вінірів

Відбілювання не допоможе виправити зниження висоти прикусу, стирання емалі, що з’являються з віком тріщини, відколи, дефекти форми зубів. У цих випадках поліпшити стан посмішки допомагають вініри або люмініри. І те, і інше — це тонкі керамічні накладки, які фіксуються на передній поверхні зуба, іноді заходячи за його край. Різниця – в товщині і методі закріплення. Вінір товстіший (до 0,5 мм), а тому під нього зуб потрібно обточити. Люмінір тонше (не більше 0,3 мм), а значить, можна або зовсім обійтися без обточування, або обмежитися мінімальним пришліфуванням зуба.

За допомогою вінірів і люмінірів можна, зрозуміло, відкоригувати і колір зубів, але головне їх гідність — поліпшення форми і відновлення висоти зубів. Накладки приховають пломби і наслідки травм.

Однак процедура установки накладок довша і складніша, ніж чистка або відбілювання. Спочатку потрібно вилікувати всі наявні захворювання зубів і ясен, провести професійну чистку. Потім лікар створює індивідуальні моделі вінірів (люмінірів). Потрібно почекати як мінімум 2-3 тижні, поки накладки будуть готові, і лише після цього доктор призначить новий прийом, щоб ви їх приміряли. Якщо вас щось не влаштовує, вініри (люмініри) відправлять на корекцію, якщо все в порядку, то зафіксують на спеціальний стоматологічний цемент.