Боїться застуд та сильних переживань, а ще може битися навіть після смерті мозку.

1. Серце не розташовується у лівій частині грудей

Хоча багато хто «хапається за серце» з лівого боку, орган знаходиться не там. Серце розташовується в середині грудної клітки між правим і лівим легенями. Воно трохи нахилене вліво, через що і виникає оманливе відчуття. Втім, деякі люди народжуються з декстрокардією – у них орган зміщений праворуч. Найчастіше в цій аномалії немає виражених симптомів і людина веде звичайне життя.

Серцевий біль теж не обов’язково виникає у лівій частині грудей. Він може поширюватися на спину, шию, щелепу, плечі та руки. А іноді — схожий на біль, який люди відчувають під час нетравлення шлунка.

2. Серце здатне битися поза тілом

У органу є своя електрична система, яка змушує його скорочуватися та перекачувати кров. Імпульси генерує синоатріальний вузол – це особлива ділянка, яка знаходиться у правому передсерді. Він створює по 60-100 стимулів за хвилину і поширює їх по всій провідній системі. Завдяки цьому серце продовжує скорочуватися навіть після видалення з організму або смерті мозку, доки є кисень.

Фахівці навчилися підтримувати роботу органу годинами. Наприклад, кілька років тому 34-річному чоловікові пересадили серце, яке п’ять годин було поза тілом. Це стало можливим завдяки апарату “Серце в коробці”. Донорський орган поміщають у спеціальний бокс і кріплять до нього трубки, які подають кисень, кров та поживні речовини. До створення такого пристрою органи зберігали у холодильнику з льодом. Такий спосіб дозволяв серцю жити до чотирьох годин.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

3. Ви можете не помітити серцевий напад

Хоча симптоми ішемічної хвороби серця або серцевого нападу часто включають тяжкість у грудях та задишку, є багато інших нетипових проявів. Людина може відчувати втому, пітливість, нудоту, запаморочення, біль у шиї чи руках. У деяких людей взагалі відсутні симптоми або дуже слабкі. Дослідники з Гарварду вважають, що “німі” серцеві напади становить 45% від усіх випадків. Прояви можуть бути такими легкими та короткочасними, що ви просто спишете їх на інші причини. Наприклад, вирішіть, що втома та поганий сон викликані перевтомою.

«Німий» серцевий напад зовсім не безневинний. Він збільшує ризик повторного інфаркту, що може стати смертельним. Якщо ви відчуваєте постійну втому, задишку чи печію, краще поговорити з фахівцем. Дізнатися, напевно, чи був у вас серцевий напад, допоможе електрокардіограма або ехокардіограма.

4. Стрес і справді здатний розбити серце

Тяжкі переживання справді викликають синдром розбитого серця. Людина відчуває сильний біль у грудях і може думати, що має серцевий напад. Справа в тому, що під час стресу організм виробляє адреналіну. Надлишок гормону призводить до звуження дрібних артерій і приплив крові до серця тимчасово зменшується. Найбільше ризику синдрому розбитого серця схильні до жінок, людей старше 50 років і пацієнтів з психічними захворюваннями — наприклад, депресією або тривожним розладом.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Найчастіше справа обходиться без серйозних наслідків. Але бувають і ускладнення: набряк легень, низький кров’яний тиск або серцева недостатність. Іноді синдром розбитого серця призводить до смерті.

5. Людина може жити із двома серцями

У галіфрейця Лікаря Хто було два серця, завдяки чому він міг жити, навіть якщо один орган пошкоджений. Люди із двома серцями не народжуються. Але іноді пацієнти з кардіоміопатією можуть отримати додатковий орган у результаті операції. Замість того щоб пересадити донорське серце замість рідного, хірург залишає обоє, розділяючи їхню роботу. Справа в тому, що у людей з таким діагнозом дуже високий кров’яний тиск у легеневій артерії, через що тиск у легенях також підвищується. Тому просто замінити хворе серце не можна – нове може не витримати навантаження.

Операція рідкісна і найчастіше її проводять дітям. Відомі щасливі випадки, коли такі пацієнти виростають та ведуть активне життя.

6. Грип небезпечний для серця

Якщо людина має проблеми з серцем, їй слід бути особливо уважним до свого стану в сезон застуд. Симптоми респіраторного захворювання іноді важко від серцевої недостатності. А протягом тижня після діагностованого грипу ризик отримати серцевий напад збільшується у шість разів. Найбільше йому схильні люди похилого віку і ті, хто вже переніс інфаркт.

Для профілактики грипу фахівці радять щорічно вакцинуватися. Щеплення допоможе не захворіти. А якщо ви все-таки підхопите вірус, то зменшить ризик отримати ускладнення на серці.

Читайте також:  Влияние стресса на репродуктивное здоровье и способы управления им

7. Серце ніколи не відпочиває

Це «супернасос», який перекачує багату киснем кров кожного органу тіла кожну хвилину. Серцебиття у плода з’являється на 5-6 тижні після зачаття, і потім орган не зупиняється до смерті. Щодня він скорочується в середньому 100000 разів і перекачує близько 7500 літрів крові.

Органу не можна відпочивати. Якщо у людини трапляється зупинка серця, вона може померти. Цей стан викликають аритмію, інфаркт, серцеву недостатність, травми, пов’язані з великою крововтратою. Іноді з раптовим «відключенням» стикаються навіть люди, які не мали діагностованих серцево-судинних захворювань. При зупинці серця людина непритомніє, у нього не промацується пульс і відсутня дихання. Пацієнта можна врятувати лише тоді, коли він отримає негайне лікування.

Наукові джерела:

Heart Anatomy / Texas Heart Institute, source
Dextrocardia / National Library of Medicine, source
Anatomy and Function of the Heart’s Electrical System / Johns Hopkins Medicine, source
Heart attack / Mayo Clinic, source
The danger of “silent” heart attacks / Harvard Health Publishing, source
Silent heart attack: What are the risks? / Mayo Clinic, source
Broken Heart Syndrome / Johns Hopkins Medicine, source
Cardiomyopathy / Mayo Clinic, source
Heart Disease: Considering Cold Relief / University of Rochester Medical Center Rochester, source
What happens in the second month of pregnancy? / Planned Parenthood, source
Cardiac Arrest / Cleveland Clinic, source