Жирний сир містить менше корисних речовин ніж нежирний. Алергія на сир не завжди супроводжує алергію на молоко. А для схуднення знежирений сир майже марний. І все-таки велика кількість легкозасвоюваного білка, амінокислот, вітамінів та мінеральних речовин, а також молочнокислі бактерії роблять сир одним із найкорисніших продуктів харчування. Його радять їсти і дорослим, і дітям. Юним сир важливий особливо, адже в ньому багато кальцію та фосфору, необхідних для міцних кісток.

Поширені міфи про сир

У жирнішому сирі більше і корисних речовин

Не зовсім. Наприклад, в знежиреному та нежирному сирі білка 18%, а в жирному – всього 14%, пояснює професор медичних наук, дієтолог Маріят Мухіна. Вона рекомендує приймати рішення про вибір препарату, виходячи з необхідної в раціоні кількості білка і жиру. Слід пам’ятати, що менш жирний сир містить більше кальцію, фосфору, вітамінів В12 і В3. Але в той же час у жирному більше провітаміну А та вітаміну D, який потрібен для гарного засвоєння кальцію.

Алергія на сир може виникнути лише при алергії на молочні продукти

Ні. За даними Американської академії алергії, астми та імунології, можлива алергія на сир і за відсутності алергії на молочні продукти. Потенційним алергеном можуть бути добавки, присутні у сирі або використовуються в процесі його приготування.

Наявність сироватки у сирі – свідчення його хорошої якості

Відносно сиру, що продається в упаковках, це міф. “Якщо ви бачите рідину в упаковці, то такий сир краще не купувати, – радить завлабораторією федеральної державної автономної наукової установи “Всеросійський науково-дослідний інститут молочної промисловості” Олена Юрова. – Найімовірніше, це результат порушення режиму зберігання”. Фахівець пояснює: у сирі могли запуститися негативні процеси, включаючи розвиток бактерій.

Для людей, які худнуть корисніший знежирений сир

Ще одна поширена помилка. По-перше, з більшою ймовірністю необхідні жири організм все одно захоче добрати з інших продуктів. Крім того, в знежирений сир часто додають крохмаль, ароматизатори та підсолоджувачі, щоб він був смачнішим.

Шкода сиру

Слід знати міру. “Денна норма для жінок – 200 г, для чоловіків – до 250 г. Якщо є сир у великій кількості, можуть виникнути проблеми зі стільцем”, – каже лікар-дієтолог Олена Соломатіна.

При алергії на якесь, наприклад оленя, молоко лікарі радять уникати сиру з цього виду молока. Слід пам’ятати, що надлишок білка в раціоні збільшує навантаження на нирки – при деяких захворюваннях цього органу може бути небезпечно.

Не слід забувати, що сир – продукт, який досить швидко псується. Якщо він зберігався занадто довго, у неправильних умовах або було порушено технологію виробництва, продукт стає сприятливим середовищем для розмноження мікробів.

Користь сиру

За даними Міністерства сільського господарства США, у 100 г сиру двовідсоткової жирності – 11 г білка, 103 мг кальцію, 148 мг фосфору, 120 мг калію, 14,6 мкг селену та низку інших мінеральних речовин. У ньому є вітаміни групи В та вітамін А, незамінні амінокислоти.

Кисломолочний сир – одне з найкращих джерел кальцію. Вітаміни групи В, які у великій кількості містяться в сирі, як показують дослідження вчених, допомагають поліпшити метаболізм і роботу мозку. А згідно з дослідженням вчених з Університету Чилі, достатня кількість молочного білка в раціоні покращує ефект від дієт і допомагає схуднути тим, хто стежить за вагою.

Кисломолочний сир – хороше джерело триптофану. Ця незамінна амінокислота, як пояснюють вчені, перетворюється на біологічно активні метаболіти, включаючи серотонін (нейромедіатор, що грає ключову роль у регуляції настрою, циклів сну та неспання людини) та мелатонін (основний гормон епіфіза, регулятор циркадного ритму). Тому сир особливо корисно їсти ближче до вечора. Але не перед сном, а години за дві-три до того, як лягти в ліжко.

Який сир краще вибрати

Важливо правильно вибирати сир. Якщо на упаковці написано “сирок” або “сирний продукт” , це несправжній сир, у складі подібних продуктів є рослинні жири.

Хороший сир має бути білого кольору. Виняток – сир 18-відсоткової жирності, що іноді має жовтуватий відтінок. В інших випадках якісь колірні відхилення, швидше за все, свідчать про фальшування продукту. Так, сірий відтінок може надавати соєвий білок. А якщо молочний жир замінювався рослинним, сир стане жовтуватим.

Особливо багато поживних речовин у пластовому сирі. Він має бути м’яким, ніжним, без крупинок.

Якісний сир має однорідну консистенцію. Само собою, у нього не повинно бути затхлого, кислуватого смаку. Наявність сирного пилу в упаковці свідчить про порушення технології виробництва. На суміш сиру, крім жирності молока, сильно впливає температура, при якій його роблять. Продукт, приготований при сильному нагріванні, стає твердішим, щільнішим, у нього часто з’являється більш “гумовий” смак. Відповідно, в такому сирі після сильного нагрівання зберігається і менше корисних речовин.

Ще зверніть увагу на те, що написано на упаковці. Якщо сир зроблений із сухого молока, він буде більш прісним та сухим. Крім того, важливо, щоб сир не містив доданих цукрів.