Тривалий нежить може сильно зіпсувати ваше життя.

Що таке хронічний риніт

Як і будь-яка частина тіла, слизова оболонка носа може запалюватися. Це запалення прийнято називати ринітом. Соплі, закладений ніс, постійне бажання чхнути — з симптомами звичайного гострого риніту, більш відомого під назвою нежить, знайомі всі.

Найчастіше причини нежитю цілком очевидні. Ними можуть бути:

 • Віруси або бактерії. Такий риніт називають інфекційним. Цей вид нежиті є одним з поширених симптомів ГРВІ.
 • Алерген. Такий риніт називають алергічним. Він супроводжує, наприклад, сезонної алергії — полінозу.

«Принадність» цих двох типів риніту полягає в тому, що вони легко лікуються. Як тільки організм позбавляється від інфекції або виходить з контакту зі шкідливим пилком, нежить припиняється.

Але є і ще один вид риніту. Його називають неінфекційним або неалергічним. На відміну від інших видів, позбутися від нього не так просто. Перш за все тому, що причини виникнення такого виду нежиті не завжди зрозумілі.

Але навіть коли медикам вдається розібратися з причинами, буває трохи пізно. Тривале запалення слизової оболонки носа з гострої форми переростає в хронічну. Так виникає риніт, який триває тиждень за тижнем, лише іноді, ненадовго зникаючи, щоб незабаром проявитися знову. Вилікувати його куди складніше, ніж звичайний нежить.

Як показують дослідження, хронічним ринітом страждають близько 20% населення.

Чому виникає хронічний риніт

Ось кілька поширених причин, які здатні привести до розвитку хронічного нежитю.

Ендокринні, аутоімунні, генетичні порушення

Через збої в роботі організму слизова оболонка носа стоншується. Виникають тверді скоринки, через які здається, ніби ніс постійно закладений і «не дихає». Зникає нюх, кровотечі з носа стають звичною справою. Такий вид хронічного нежитю називають атрофічним ринітом.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Важлива ремарка для буквоїдів: причини нерідко доповнюють один одного, а види ринітів перетинаються між собою. Наприклад, атрофічний може бути приватним випадком медикаментозного, а гормональний — атрофічного. Назви наведені, скоріше, в довідкових цілях.

Пил, смог, сильні запахи, хімічні подразники в повітрі

Якщо ви регулярно дихаєте повітрям з різними суспензіями – наприклад, працюєте в столярному або малярському цеху, запорошеному приміщенні і так далі — – слизова оболонка носа відчуває постійне навантаження. Щоб впоратися з великою кількістю “сміття” в повітрі, слизова потовщується. Так виникає гіпертрофічний риніт.

Зловживання судинозвужувальними засобами

Судинозвужувальні краплі і спреї полегшують стан при звичайному нежиті. Але в інструкції до цих препаратів не дарма написано: “використовувати не довше 3-5 днів”. Зловживання судинозвужувальними засобами — вірний спосіб заробити медикаментозний риніт.

Гормональні зміни в організмі

Коливання гормонального фону, пов’язані із статевим дозріванням, вагітністю, використанням оральних контрацептивів, порушеннями в роботі щитовидної залози та іншими причинами, можуть спричинити хронічний набряк слизової носа. Таку ситуацію називають гормональним ринітом.

Прийом деяких ліків

Хронічний нежить може розвиватися як побічний ефект від регулярного вживання:

 • бета-блокаторів (ці засоби застосовуються, зокрема, при гіпертонії);
 • деяких заспокійливих;
 • антидепресантів;
 • засобів для лікування еректильної дисфункції;
 • популярних знеболюючих-препаратів на основі аспірину і ібупрофену.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Зміни погоди

Занадто холодне повітря може спровокувати розвиток так званого холодового риніту, коли слизова оболонка носа починає занадто різко реагувати на будь-які температурні коливання.

Деякі захворювання

Хронічний нежить іноді стає побічним «продуктом» гіпотиреозу або синдрому хронічної втоми.

Деякі продукти і алкоголь

Гаряча і гостра їжа, а також алкоголь нерідко викликають набряк слизової носа. Якщо вживати такі продукти регулярно, набряк ризикує стати хронічним.

Стрес

Емоційне або фізичне перенапруження теж підвищує ризик розвитку затяжного риніту.

Чим небезпечний хронічний риніт

Не так страшний власне тривалий нежить, як ті ускладнення, які він здатний викликати.

Носові поліпи

Так називають м’які нарости (доброякісні утворення), які розвиваються на слизовій оболонці носа або носових пазух з-за хронічного запалення. Невеликі поліпи, як правило, не доставляють проблем. А ось великі можуть блокувати потік повітря через ніс, утруднюючи дихання і створюючи відчуття постійної закладеності.

Синусит

Тривала закладеність носа через хронічний риніт збільшує ризик запалення слизової оболонки придаткових пазух носа. Найвідоміший різновид синуситу – дуже болючий гайморит. Однак і інші види – фронтит, етмоїдит, сфеноїдит – нічим не краще.

Інфекції середнього вуха

Середнє вухо безпосередньо пов’язане з носоглоткою через євстахієву трубу. Тому тривале запалення слизової носа може привести до середнього отиту, який буде повторюватися знову і знову.

Погіршення працездатності

Довгограюча закладеність носа нерідко стає причиною головного болю, неуважності, відчуття загального нездужання. Це означає, що людині, яка страждає хронічним ринітом, складніше концентруватися на роботі чи навчанні. А результати вкладеної праці виявляються нижче, ніж могли б.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Як лікувати хронічний риніт

Це залежить від того, наскільки сильно він вас турбує. У легких випадках можна обійтися домашніми способами.

 1. По можливості уникайте ситуацій, які спровокували і можуть посилити хронічний нежить. Частіше провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте, а при роботі в забруднених просторах використовуйте захисні маски. Менше нервуйте. Не зловживайте судинозвужувальними назальними засобами. Відмовтеся від алкоголю. Намагайтеся не допускати значного перепаду температур.
 2. Регулярно промивайте ніс. Експерти Mayo Clinic стверджують, що щоденні промивання — один з найефективніших способів боротьби з хронічним ринітом.
 3. Слідкуйте за вологістю повітря в приміщенні. Її рівень не повинен опускатися нижче 40-60%.
 4. Регулярно сморкайтесь. Це допоможе прибрати зайвий слиз і подразники. Тільки робіть це обережно і за правилами.
 5. Пийте більше рідини. Це зробить слиз в носі менш густим, а його шар — більш тонким. Нежить і закладеність носа відступлять.

У більш складних випадках лікувати хронічний риніт треба тільки разом з лікарем. Терапевт розпитає про ваш спосіб життя, уточнить, в яких ситуаціях нежить проявляється особливо сильно, поцікавиться ліками, які ви приймаєте, запропонує здати аналізи. За результатами фахівець з’ясує ключову причину тривалого риніту і запропонує відповідне вам лікування.

Наукові джерела: