Ви навряд чи стежите за тим, скільки магнію отримуєте з їжею, на відміну, скажімо, від цукру, жирів або того ж вітаміну D. Ось тільки, згідно з дослідженнями, 48% американців відчувають у ньому недолік. Магнію в раціоні багато не потрібно, але це не означає, що його можна скинути з рахунків.

Магній бере участь у більше 300 хімічних процесах організму, які необхідні нам для нормального функціонування, однак «помітити дефіцит в цій речовині досить складно, оскільки на початкових стадіях нестачі магнію симптоми здаються занадто узагальнюючими», — говорить професор Пол Коатс, глава Національного інституту охорони здоров’я і харчових добавок. Такі симптоми, як нудота, втома або втрата апетиту можуть ознаменувати брак найрізноманітніших речовин або наявність цілого ряду захворювань. «Кращий спосіб переконатися, що вашому організму не вистачає магнію — включати в раціон різноманіття продуктів: злаки, бобові, горіхи, насіння і листові овочі», додає професор Коатс.

Що стосується природних джерел цієї речовини, переживати про «передозуванні» магнієм не варто. А ось приймаючи добавки для досягнення рекомендованої добової норми — 320 мг на день для жінок старше 31 і 420 мг для чоловіків того ж віку — можна перейти заборонений кордон і зіткнутися з неприємними наслідками: діареєю, нудотою і спазмах у животі.

Деякі захворювання здатні впливати на засвоєння магнію. Наприклад, люди, які страждають від хвороби Крона, засвоюють магній з їжі гірше, а хворі на діабет 2 типу більше за інших втрачають його з сечею. Всмоктування магнію також слабшає з віком.

Виявити дефіцит магнію — завдання непросте. «Більша частина магнію перебуває в клітинах і кістках, тому аналіз крові не дасть точної інформації про його рівень», — говорить Коатс. З цієї причини лікарі визначають (у дуже грубому наближенні) рівень магнію через аналіз слини, крові та сечі, так і призначають діагностику лише в найгірших випадках нестачі магнію.

Короткочасний дефіцит магнію, швидше за все, взагалі ніяк не проявить себе, оскільки в нирок є здатність утримувати запаси магнію замість того, щоб виводити їх з сечею, якщо вони помічають нашу брак у ньому. А ось за тривалим і регулярним дефіцитом магнію можуть наслідувати ці неприємні побічні ефекти:

Кров’яний тиск може підвищитися

Харчування з низьким вмістом магнію може сприяти підвищеного тиску, але добавки з цим елементом не завжди дають зворотний ефект. Магній відіграє роль у численних процесах в організмі, одна з його «обов’язків» — підтримувати правильний рівень калію і кальцію — ключових мінералів для регулювання кров’яного тиску.

У тілі можуть з’явитися відчуття поколювання

Гостра нестача магнію може призвести до появи оніміння, поколювання і навіть до м’язових спазмів, оскільки магній бере участь у функції м’язів і нервів.

Ризик остеопорозу підвищується

Як правило, достатній обсяг магнію в їжі дозволяє підтримувати більш високу щільність кісткової тканини — добра ознака того, що вам переломи і остеопороз загрожують меншою мірою, що логічно, адже близько 60% магнію «зберігається» в кістках. Дослідження показують, що у піддослідних щурів, що відчували гострий дефіцит магнію, спостерігалася підвищена ламкість кісток та їх уповільнений ріст, помірний недолік магнію (схожий з тим, що відчувають люди) також приводив до погіршення стану кісток.

Головні болі частішають

Є дані про те, що люди, які страждають від мігрені, досить часто відчувають нестачу магнію. Можна припустити, що дефіцит цього елементу позначається на інших речовинах у мозку, а також активізує області мозку, відповідальні за виникнення аури при мігрені. Досвідчені дані, варто відзначити, різняться в питанні, чи варто приймати при мігрені добавки з магнієм.