ГоловнаНовини Здоров'яЗмова лікарів: українців змушують купувати препарати конкретної торгової марки

Змова лікарів: українців змушують купувати препарати конкретної торгової марки

На жаль, далеко не всі представники фармацевтичного бізнесу правильно розуміють, що заробіток на хворобах людей – глибоко неетично.

Змова

За інсайдерською інформацією, деякі фармкомпанії намагаються відкрито “купувати” лікарів. Укладаючи домовленості з докторами про призначення конкретних кількостей певних ліків, вони збільшують продажі своїх препаратів! Суть домовленостей проста: лікар виписує начебто потрібний, але із зазначенням конкретної назви, препарат пацієнтові і отримує за це винагороду. Іноді – готівкою або, все частіше, переказом на картку. Але буває, такому доктору компанія оплачує недешевий відпочинок. В обмін на виписку потрібної кількості ліків. Напрошується питання: а звідки беруться гроші на ці оплати? Невже фармкомпанії готові ділитися своїм прибутком?

Збирають і підраховують ампули

Часом подібний “бізнес” поставлений на широку ногу. У ньому беруть участь лікарі цілими відділеннями лікарні, не без схвалення або при потуранні керівників відділень.

Нам розповіли такий випадок. Літню жінку поклали в лікарню – стало боліти серце, іноді паморочилася голова, долати слабкість. Прийнявши пенсіонерку в стаціонар, лікар її оглянув, призначив аналізи. А при виписці ліків підкреслив, що пацієнтці вкрай потрібно купити саме цей препарат (“Нейротропін”) в аптеці за такою-то адресою. Зі слів доктора тільки “Нейротропін” допоможе усунути всі симптоми і поверне здоров’я.

Недовго думаючи, пенсіонерка послала онука купити саме ці ампули і саме в аптеці, яку вказав лікар. Кілька днів їй робили уколи і все йшло добре. Правда, в перший же день жінка звернула увагу, що медсестра всі використані ампули після її уколів не викидає, а збирає в окрему коробочку. Одного разу при ній в сестринську зайшла лікар відділення, забрала коробочку з порожніми ампулами, уточнивши у медсестри, скільки їх зібралося.

Читайте також:  Доктор Комаровський назвав гірші сценарії розвитку пандемії коронавірусу

Як пояснив нам експерт фармринку, таким чином лікарі звітують перед фармпредставником компанії, скільки цих ліків було куплено пацієнтами. І отримує за це винагороду.

А що ж завідувач відділення, куди він дивиться? Як нам повідомило наше джерело: “Він може бути не в курсі, а може, знає, але нічого вдіяти не може. Або не хоче”.

Виписавшись з лікарні пенсіонерка розповіла про все своїй доньці. За допомогою інтернету дочка швидко з’ясувала, що у “Нейротропіну”

існує аналог, “Мексикор”.

мексикор

Проаналізувавши ціни в різних аптеках міста, з’ясувала, що 10 ампул цього препарату коштують на 60-160 грн дешевше!

Заохочують поїздкою за кордон

Але не тільки обіцянкою грошових винагород заманюють лікарів.Часто їх заохочують і закордонними поїздками. Є навіть спеціальні програми під назвою “Тревелклаб”. За словами нашого джерела, одна з компаній, яка просуває ліки в Україні, “RostGroup” використовує подібну програму для стимулювання лікарів.

Її схема проста – за кожну виписану пацієнту упаковку потрібного їм препарату лікар отримує бонуси. Потім він може їх обміняти на поїздку до Відня, Туреччини, навіть в Дубай або Лондон. Причому, вартість таких турпоїздок від 400 євро до 2000 євро. Можна тільки уявити, які доходи мають лікарі від таких ось “потрібних” рецептів.

Читайте також:  Названий найбільш уразливий до коронавірусу вік
Лікарям не заважають обманювати пацієнтів

Серед фармкомпаній існує таке поняття як етична і неетична промоція ліків. Етична, це коли медпредставник надає інформацію про свої ліки, а лікар вже сам приймає рішення – призначати його пацієнтові чи ні. А неетична відрізняється тим, що існує змова між представником фармкомпанії і лікарем. Коли лікар за певну кількість виписаних пацієнтам упаковок ліки отримує винагороду.

У всіх цивілізованих країнах прийнятий кодекс під назвою “етичні критерії просування лікарських засобів”. Так ось там йдеться про те, що пацієнти отримують ліки згідно з показаннями, в потрібних дозах і за найнижчою вартістю для них. Також там вказується на недопущення фінансового стимулювання лікаря! Тому що будь-який лікар, який отримує дохід від продажу препарату, зацікавлений в тому, щоб виписати якомога більше дорогих і не завжди потрібних ліків.

В Україні також прийнятий цей кодекс. Але це не заважає деяким фармкомпаніям, і лікарям, які перебувають у змові з цими компаніями, обманювати пацієнтів, змушуючи їх купувати більш дорогі препарати.

Читайте також:  7 способів захиститися від грипу, якщо ви не отримали вакцину
Лікарі шантажують представників фармкомпаній

Справедливості заради потрібно відзначити, що далеко не всі фармвиробники і компанії грішать незаконним стимулюванням лікарів. Багато фармкомпаній намагаються чесно вести бізнес. Але, найчастіше, представники цих компаній стикаються з неприкритими запереченнями на межі шантажу з боку лікарів:

“Я якось прийшов до сімейного лікаря, щоб розповісти про наш новий препарат, який ми зараз рекламуємо. Я їй довго розповідав, чим хороший цей препарат, чим він відрізняється від інших, які у нього переваги. Доктор мене уважно слухала, а потім сказала, мовляв, а ваш колега з іншої компанії за те, що я випишу рецепт з назвою аналогічних ліків, пообіцяв мені заплатити 100 гривень. А скільки ви можете мені запропонувати? Я навіть розгубився. Тоді вона сказала – спасибі, я тепер буду знати про існування ваших ліків. На цьому ми і закінчили”, – розповідає один з фармпредставників.

Проблема полягає в тому, що можливість призначення пацієнту ліків “за винагороду” зміщує пріоритети лікаря: замість турботи про користь для пацієнта на перший план виходить особиста вигода. Сьогодні жоден пацієнт не може бути впевнений у тому, що виконуючи призначення лікаря він не є черговою жертвою схеми і приймає дійсно потрібні йому ліки.

Джерело: Обозреватель

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News