На жаль, далеко не всі представники фармацевтичного бізнесу правильно розуміють, що заробіток на хворобах людей – глибоко неетично.

За інсайдерською інформацією, деякі фармкомпанії намагаються відкрито “купувати” лікарів. Укладаючи домовленості з докторами про призначення конкретних кількостей певних ліків, вони збільшують продажі своїх препаратів! Суть домовленостей проста: лікар виписує начебто потрібний, але із зазначенням конкретної назви, препарат пацієнтові і отримує за це винагороду. Іноді – готівкою або, все частіше, переказом на картку. Але буває, такому доктору компанія оплачує недешевий відпочинок. В обмін на виписку потрібної кількості ліків. Напрошується питання: а звідки беруться гроші на ці оплати? Невже фармкомпанії готові ділитися своїм прибутком?

Збирають і підраховують ампули

Часом подібний “бізнес” поставлений на широку ногу. У ньому беруть участь лікарі цілими відділеннями лікарні, не без схвалення або при потуранні керівників відділень.

Нам розповіли такий випадок. Літню жінку поклали в лікарню – стало боліти серце, іноді паморочилася голова, долати слабкість. Прийнявши пенсіонерку в стаціонар, лікар її оглянув, призначив аналізи. А при виписці ліків підкреслив, що пацієнтці вкрай потрібно купити саме цей препарат (“Нейротропін”) в аптеці за такою-то адресою. Зі слів доктора тільки “Нейротропін” допоможе усунути всі симптоми і поверне здоров’я.

Недовго думаючи, пенсіонерка послала онука купити саме ці ампули і саме в аптеці, яку вказав лікар. Кілька днів їй робили уколи і все йшло добре. Правда, в перший же день жінка звернула увагу, що медсестра всі використані ампули після її уколів не викидає, а збирає в окрему коробочку. Одного разу при ній в сестринську зайшла лікар відділення, забрала коробочку з порожніми ампулами, уточнивши у медсестри, скільки їх зібралося.

Як пояснив нам експерт фармринку, таким чином лікарі звітують перед фармпредставником компанії, скільки цих ліків було куплено пацієнтами. І отримує за це винагороду.

А що ж завідувач відділення, куди він дивиться? Як нам повідомило наше джерело: “Він може бути не в курсі, а може, знає, але нічого вдіяти не може. Або не хоче”.

Виписавшись з лікарні пенсіонерка розповіла про все своїй доньці. За допомогою інтернету дочка швидко з’ясувала, що у “Нейротропіну”

існує аналог, “Мексикор”.

мексикор

Проаналізувавши ціни в різних аптеках міста, з’ясувала, що 10 ампул цього препарату коштують на 60-160 грн дешевше!

Заохочують поїздкою за кордон

Але не тільки обіцянкою грошових винагород заманюють лікарів.Часто їх заохочують і закордонними поїздками. Є навіть спеціальні програми під назвою “Тревелклаб”. За словами нашого джерела, одна з компаній, яка просуває ліки в Україні, “RostGroup” використовує подібну програму для стимулювання лікарів.

Її схема проста – за кожну виписану пацієнту упаковку потрібного їм препарату лікар отримує бонуси. Потім він може їх обміняти на поїздку до Відня, Туреччини, навіть в Дубай або Лондон. Причому, вартість таких турпоїздок від 400 євро до 2000 євро. Можна тільки уявити, які доходи мають лікарі від таких ось “потрібних” рецептів.

Лікарям не заважають обманювати пацієнтів

Серед фармкомпаній існує таке поняття як етична і неетична промоція ліків. Етична, це коли медпредставник надає інформацію про свої ліки, а лікар вже сам приймає рішення – призначати його пацієнтові чи ні. А неетична відрізняється тим, що існує змова між представником фармкомпанії і лікарем. Коли лікар за певну кількість виписаних пацієнтам упаковок ліки отримує винагороду.

У всіх цивілізованих країнах прийнятий кодекс під назвою “етичні критерії просування лікарських засобів”. Так ось там йдеться про те, що пацієнти отримують ліки згідно з показаннями, в потрібних дозах і за найнижчою вартістю для них. Також там вказується на недопущення фінансового стимулювання лікаря! Тому що будь-який лікар, який отримує дохід від продажу препарату, зацікавлений в тому, щоб виписати якомога більше дорогих і не завжди потрібних ліків.

В Україні також прийнятий цей кодекс. Але це не заважає деяким фармкомпаніям, і лікарям, які перебувають у змові з цими компаніями, обманювати пацієнтів, змушуючи їх купувати більш дорогі препарати.

Лікарі шантажують представників фармкомпаній

Справедливості заради потрібно відзначити, що далеко не всі фармвиробники і компанії грішать незаконним стимулюванням лікарів. Багато фармкомпаній намагаються чесно вести бізнес. Але, найчастіше, представники цих компаній стикаються з неприкритими запереченнями на межі шантажу з боку лікарів:

“Я якось прийшов до сімейного лікаря, щоб розповісти про наш новий препарат, який ми зараз рекламуємо. Я їй довго розповідав, чим хороший цей препарат, чим він відрізняється від інших, які у нього переваги. Доктор мене уважно слухала, а потім сказала, мовляв, а ваш колега з іншої компанії за те, що я випишу рецепт з назвою аналогічних ліків, пообіцяв мені заплатити 100 гривень. А скільки ви можете мені запропонувати? Я навіть розгубився. Тоді вона сказала – спасибі, я тепер буду знати про існування ваших ліків. На цьому ми і закінчили”, – розповідає один з фармпредставників.

Проблема полягає в тому, що можливість призначення пацієнту ліків “за винагороду” зміщує пріоритети лікаря: замість турботи про користь для пацієнта на перший план виходить особиста вигода. Сьогодні жоден пацієнт не може бути впевнений у тому, що виконуючи призначення лікаря він не є черговою жертвою схеми і приймає дійсно потрібні йому ліки.

Джерело: Обозреватель