Дотримання дієти при гастриті – головна умова для одужання. Хвороба буває двох видів – з підвищеною і зниженою кислотністю – і рекомендації по харчуванню не універсальні. При першому типі гастриту дієта виключає всі продукти, здатні викликати підвищення рівня шлункового соку. При другому – шлунок повинен отримувати ферменти, які допомагають процесу травлення. Однак є продукти, які підуть на користь при будь-якому типі захворювання, також, як і є ті, що однозначно тільки нашкодять.

Можна: каші

Каші – кращий варіант сніданку для тих, у кого є які-небудь проблеми зі шлунком. Але тільки не швидкого приготування – в них немає ніякої користі. Найкраще варити звичайну вівсянку на молоці, розбавленому водою. У стадії ремісії також корисні перлова, пшоняна і кукурудзяна каші.

Не можна: гострі приправи

Гострі приправи ще більше дратують стінки шлунка.

Можна: супи

Рідкі страви легко перетравлюються і засвоюються, не дратуючи хворий шлунок. При гастриті перші страви подаються в теплому вигляді, вони не повинні бути гарячими або холодними, їх не можна перчити або солити. Рецепти супів підбираються індивідуально в залежності від типу хвороби.

Не можна: свіжий дріжджовий хліб

Хліб

Хліб утворює великі грудки, які шлунок не може перетравити. Здавалося б, звичний і нешкідливий продукт може створити при гастриті чимало неприємних симптомів – біль, здуття, відчуття тяжкості, нудоту, і навіть блювоту.

Можна: нежирне м’ясо

М’ясо можна приготувати на пару або відварити. Також дозволені парові котлети, биточки, суфле, кнелі, пюре і зрази з вареного м’яса.

Не можна: жирне м’ясо

Особливо шкідливе сало, яке маринують з великою кількістю спецій і солі. Ударна доза жиру і спецій посилить виділення жовчі і травного соку, що може значно погіршити ситуацію.

Можна: свіжі ягоди

Ягоди

Дослідження показують, що за рахунок високого вмісту вітаміну С, вітаміну А і флавоноїдів, вони допомагають зменшити запалення шлунка і знизити ризик розвитку ускладнень. При гастриті з підвищеною кислотністю можна їсти не кислі, стиглі ягоди в невеликих кількостях і не на голодний шлунок.

Не можна: морозиво

Про всі холодні продукти поки що доведеться забути, оскільки вони дратують слизову. Також при гастриті не рекомендується шоколад. Він дуже жирний і важко засвоюється, тому може спровокувати больові відчуття. Втім, для ласунів є і хороша новина – сам по собі цукор не протипоказаний при гастриті, тому інші десерти їсти можна.

Можна: чайний гриб

Прибуток, що містяться в цьому корисному продукті, допомагають контролювати бактерію Helicobacter pylori і лікувати інфекції шлунково-кишкового тракту, які викликають гастрит.

Не можна: кава

Кава

Сам по собі цей напій не викликає гастрит, однак, якщо ви вже хворієте, то кава може посилити симптоми і уповільнити одужання. У деяких пацієнтів навіть кава без кофеїну викликає інтенсивні болі.

Можна: часник

Часник – це природний протизапальний засіб. Вчені вважають, що сирий часник навіть може пригнічувати ріст бактерії Helicobacter pylori. Дослідження, проведене в Японії, показало, що екстракт часнику зменшує симптоми гастриту.

Не можна: молоко

Раніше лікарі радили пити його для того, щоб нейтралізувати кислоту і зменшити біль при гастриті, однак зараз вчені вважають, що кальцій і амінокислоти, що містяться в молочних продуктах, насправді стимулюють вироблення додаткової кислоти і можуть посилити симптоми хвороби.