Сон – основа нашого доброго самопочуття. Але той факт, що велика кількість людей мають з ним проблеми, вельми турбує. Найбільш поширеними з них є безсоння та деякі інші порушення. Американська асоціація сну підрахувала, що від розладу сну страждає приблизно від 50 до 70 мільйонів американців. Але вихід є — зелений чай!

Багато вибирають медикаментозні засоби від безсоння, які, як правило, супроводжуються великою кількістю побічних ефектів. Однак використання біохімічних процесів в організмі може бути більш безпечною здоровою альтернативою.

Так, чашка зеленого чаю перед сном – натуральний засіб рішення ваших проблем зі сном. L-тіанін – амінокислота, яка присутня в багатьох рослинах, але тільки дві з них ми вживаємо в їжу: лікувальні гриби і чай. L-тіанін здатний проникати через гематоенцефалічний бар’єр. За своїми властивостями він схожий на нейромедіатор, з’єднання, яке бере участь у передачі імпульсів у нервовій системі.

Як L-тіанін впливає на мозок

L-тіанін підвищує розумову активність. Його хімічна структура подібна структурі глутамату (нейромедіаторна амінокислота). Завдяки цьому дія L-тіаніну є аналогічною глутамату. Порушення сну часто обумовлені підвищеним вмістом глутамату в нейронах мозку через порушення перетворення глутамату в інші амінокислоти, зокрема в ГАМК. ГАМК – найважливіший гальмівний нейромедіатор центральної нервової системи людини.

Читайте також:  Дієта для зниження тиску покращує здоров'я серця і запобігає діабету: список продуктів

L-тіанін є самим ефективним способом підвищення ГАМК (гамма-аміномасляна кислота). L-тіанін, стимулюючи нервову активність, знижує тривожність і стрес, підвищуючи рівень таких гормонів, як серотонін, дофамін і ГАМК. ГАМК послаблює почуття страху і тривоги. Серотонін також володіє заспокійливою дією. Дофамін – гормон, який викликає почуття задоволення або задоволення.

Лікарські препарати знижують тривожність і депресію, блокуючи деякі гормони і навпаки стимулюючи синтез цих трьох. L-тіанін збільшує альфа-хвильову активність в головному мозку, покращуючи тим самим розслаблення, зменшуючи тривожність і підвищуючи спокій. Крім того, він стимулює пізнавальну активність і пам’ять, при цьому не підвищуючи артеріальний тиск і рівень стресу.

Хімія чаю

Чорний, зелений, білий, жовтий чай і чай улун містять L-тіанін. Всі вони виробляються з однієї рослини, листа чайного куща, наукова назва якого камелія китайська. Але здійснюються вони по-різному, по-особливому розкриваючи смак і аромат чайного листа. При цьому взаємодія між L-тіаніном і кофеїном дивно синергічна.

Кофеїн, що міститься в каві, підвищує працездатність і гостроту розуму. Але його дія нетривала, і часто після нього наступає нервове виснаження. У чаї L-тіанін і кофеїн підсилюють дію один одного. Але разом з тим стимулюючий ефект кофеїну пом’якшується завдяки L-тіаніну шляхом підвищення рівня заспокійливих гормонів.

Читайте також:  Лікарем названі максимально нешкідливі солодкі продукти

Дослідження сумісного впливу L-тіаніну і кофеїну на пізнавальну активність і психічний стан виявили більш значне підвищення ефективності мислення і зниження втоми нервових клітин в порівнянні з дією тільки одного кофеїну. І що особливо важливо, ви відчуваєте підвищення загальної працездатності без подальшого занепаду сил.

Як наголошується в Journal of Nutrition, чай підвищує температуру тіла і порогову частоту злиття миготінь (важливий показник в авіаційній медицині), зменшує наслідки фізіологічного стресу і підвищує показники релаксації у порівнянні з кофеїном або іншими напоями, подібними за рівнем вмісту кофеїну. У контексті проблеми сну важливий заспокійливий ефект L-тіаніну. Вивчення впливу цієї амінокислоти на якість сну виявило, що вона сприяє глибокому сну, а тому після пробудження людина відчуває себе відпочилою.

Інші позитивні властивості L-тіаніну

Ось ще кілька аргументів на користь вживання зеленого чаю перед сном:

  1. У нього висока біодоступність, тобто практично всі його корисні речовини без втрат засвоюються і використовуються організмом.
  2. Зелений чай нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту, загоює виразки шлунка завдяки своєму антиоксидантному ефекту.
  3. Захищає печінку, абсорбує і виводить шкідливі речовини, покращуючи тим самим якість крові.
  4. Вбиває ракові клітини та пригнічує ріст злоякісних новоутворень; підсилює ефект хіміотерапії.
  5. Зменшує прояв симптомів шизофренії.
  6. Запобігає інсультам і внутрішнім крововиливам.
  7. Захищає нервову систему від впливу оксидативного стресу; зменшує ймовірність розвитку нейродегенеративних захворювань.
Читайте також:  Втому вранці можна запобігти правильним звуком будильника

Кращий спосіб одержання L-тіаніну – це отримання його з чаєм. Більше L-тіаніну міститься в чаї маття, який виготовляється з чайних бруньок. На відміну від зеленого листового чаю, цей чай використовується у вигляді порошку.

Але якщо ви чутливі до кофеїну, перед сном краще пити жовтий або зелений чай. Це забезпечить вам спокійний сон. Але який би ви чай не вживали, його необхідно настоювати не менше 7 хвилин, щоб вивільнилося як можна велику кількість L-тіаніну.

Також є харчові добавки з цією амінокислотою, які застосовуються при порушеннях сну і для зменшення впливу стресу. Але проблема в тому, що дуже часто ці синтетичні добавки. До того ж немає можливості перевірити їх ефективність. Так що краще пити чай.

Чай завжди асоціюється у нас зі здоров’ям і довголіттям. А зелений чай – продукт, який безсумнівно приносить користь організму. Він стоїть на сторожі як фізичного, так і душевного здоров’я людини. Але це можливо лише при правильному його використанні. Головне, міра і відсутність протипоказань.

Джерело: HeadInsider

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News