Кропив’янка або уртикарія – захворювання, що характеризується швидким розвитком з появою на шкірі піднятих шишок (пухирів) блідо-рожевого кольору. Найчастіше кропив’янка має алергічне походження, але розрізняють також захворювання з неясною етіологією.

Поява пухирів зазвичай супроводжується свербежем, печінням або поколюванням. Локалізація пухирів на тілі може бути будь-якою, включаючи обличчя, губи, язик, горло і вуха. Шишки мають різний розмір (від розміру ластику на олівці до розміру тарілки), можуть зливатися один з одним у велику ділянку, званою бляшкою. Такий прояв зникає через кілька годин або може залишатися на тілі до однієї доби.

Ангіоневротичний набряк (набряк Квінке) дуже схожий на кропив’янку, але пухирі при цьому захворюванні з’являються під шкірою, а не на її поверхні. Локалізовані пухлини зазвичай навколо очей, губ, іноді на геніталіях, руках і ногах. Захворювання триває довше, ніж кропив’янка, але пухирі зникають менше, ніж за 24 години.

В окремих випадках набряк Квінке, з’являючись у горлі, язиці або в легенях, здатний закривати дихальні шляхи, створюючи перешкоду для струму повітря, що є станом який загрожує життю.

Причини кропив’янки та ангіоневротичного набряку

Висип

Якщо захворювання мають алергічну природу, то їх механізм такий: відбувається викид гістаміну (медіатор, який міститься в неактивному стані в опасистих клітинах, що знаходяться поряд з кровоносними судинами), через що плазма крові просочується через стінки тонкого кровоносних судин і потрапляє в шкіру.

Викид гістаміну викликають алергічні реакції, хімічні речовини в їжі, укуси комах, сонячне світло і деякі лікарські препарати. Проблема в тому, що найчастіше неможливо визначити справжню причину появи кропив’янки.

Виділяють наступні види захворювання:

Гостра кропив’янка з тривалістю менше шести тижнів. Найбільш часто буває викликана вживанням харчових продуктів, медикаментів або інфекцією, трохи рідше причиною є укуси комах і вже наявні захворювання.

До продуктів харчування, які можуть викликати кропивницю, відносять: горіхи, шоколад, рибу, помідори, яйця, свіжі ягоди і молоко. Зверніть увагу, що набагато частіше кропив’янка розвивається після вживання сирих, а не приготовлених продуктів. Певні харчові добавки та консерванти можуть також стати винуватцями.

Якщо говорити про лікарські препарати, що викликають кропив’янку та набряк Квінке, то варто згадати аспірин та інші нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), наприклад, ібупрофен; ліки від тиску (наприклад, інгібітори АПФ) і анальгетики (кодеїн та інші).

Хронічна кропив’янка і набряк Квінке тривають більше шести тижнів. Їх причину набагато складніше визначити, а найчастіше і зовсім неможливо. У тих рідкісних випадках, коли причину вдалося виявити, їй стали захворювання щитовидної залози, гепатит, інфекції або рак.

Кропив’янка і набряк Квінке, що протікають в хронічній формі, можуть вплинути на внутрішні органи: легені, м’язи, шлунково-кишковий тракт. Проявами такого впливу будуть болі в м’язах, почастішання дихання, блювання і діарея.

Розрізняють також фізичну кропив’янку, тобто зумовлену безпосереднім впливом на шкіру дратівного фактора, наприклад, холоду, тепла, сонячного світла, вібрації, тиску, потовиділення і вправ. У цих випадках з’являються пухирі в середньому протягом години і прямо на місці зіткнення шкіри з фізичним подразником, а не де-небудь ще.

Дермагрофізм – різновид фізичної кропив’янки, при якому з’являються пухирі на місці розчісування і розтирання шкіри. Цей вид кропив’янки часто супроводжує звичайну уртикарію.

Як ставлять діагноз кропив’янки або набряку Квінке?

Лікар

Попередньо лікар задасть вам безліч питань, щоб виявити можливу причину захворювання. Оскільки не існує спеціальних аналізів на кропив’янку, лікар-терапевт або дерматолог огляне вас і, залежно від результатів огляду, призначить додаткові аналізи.

Існують шкірні тести, здатні показати, на що виникла реакція, а загальний аналіз крові допоможе визначити, чи набуло захворювання системний характер.

Лікування кропив’янки та ангіоневротичного набряку

Кращим лікуванням є усунення провокуючого фактора, але часто це виявляється непростим завданням. Тому лікар може призначити вам антигістамінні препарати, щоб полегшити симптоми захворювання. Може знадобитися регулярний прийом цих ліків, щоб перешкодити хворобі проявитися знову.

Хронічну кропив’янку лікують також антигістамінними засобами або вдаються до комбінованої терапії. У разі, коли антигістамінні препарати виявляються неефективними, призначають прийом кортикостероїдів перорально.

У життєзагрожуючих випадках кропив’янки, що супроводжується набряком Квінке, показані ін’єкції адреналіну (епінефрину) або преднізолону.

Як самостійно полегшити прояви захворювання?

Компрес

У нас є для вас кілька порад, як перенести захворювання з мінімумом роздратування, поки ви чекаєте зникнення симптомів:

  • Прикладайте холодний компрес або мокру тканину до уражених ділянок шкіри
  • Намагайтеся спати в прохолодній провітрюваній кімнаті
  • Носіть вільний одяг
Коли настав час повідомити лікаря про кропив’янку?

Якщо кропив’янка та ангіоневротичний набряк супроводжуються нижченаведеними симптомами, негайно зверніться до лікаря:

  • запаморочення;
  • задишка;
  • утруднення дихання;
  • стиснення в грудях;
  • розбухання язика, губ або обличчя.