Добавки кальцію, які часто призначають людям похилого віку для зниження ризику ламкості кісток (остеопорозу) та переломів, пов’язані з підвищеним ризиком смерті серед людей зі стенозом аортального клапана, прогресуючим та потенційно смертельним захворюванням. Такі дані представлені в журналі Heart, де були опубліковані результати нового дослідження під керівництвом професора Ютти Берглер-Кляйн із Віденського медичного університету.

Більш того, ці добавки, мабуть, погіршують стан, який є найбільш поширеною формою захворювання серцевих клапанів у дорослих у розвинених країнах, незалежно від того, чи вони поєднуються з вітаміном D. Аортальний стеноз виникає, коли аортальний клапан, головний клапан серця, стає жорстким та звужується. Це означає, що він не відкривається повністю, що блокує приплив крові із серця в головну артерію (аорту) та інші частини тіла. Єдиним ефективним методом лікування є заміна несправного клапана.

В рамках нового дослідження вчені відслідковували здоров’я серця 2657 пацієнтів з аортальним стенозом легкого та середнього ступеня тяжкості в період з 2008 по 2018 рік: середній період спостереження склав більше 5,5 років. Учасники були поділені на тих, хто не приймав жодних добавок (1 292; 49 %), тих, хто приймав тільки вітамін D (332; 12 %), та тих, хто отримував добавки з кальцієм разом з вітаміном D або без нього (1 033;39%), 115 з яких приймали просто добавка кальцію.

У тих, хто приймав добавки, був найбільш поширений діабет та ішемічна хвороба серця. Вони також з більшою ймовірністю приймали статини, варфарин і препарати, що зв’язують фосфати (для обмеження всмоктування фосфору), мали аортокоронарне шунтування і потребували ниркового діалізу. За період спостереження померло 540 (205%). Тяжкий аортальний стеноз розвинувся більш ніж у третини людей у ​​кожній із груп через 5 років.

Додатковий прийом вітаміну D сам собою, мабуть, не впливав на виживання. Але додатковий прийом кальцію у поєднанні з вітаміном D був пов’язаний із значно вищим (31%) ризиком смерті від будь-якої причини та подвоєнням ризику смерті від серцево-судинних захворювань. Ризик заміни аортального клапана був на 48% вищим у порівнянні з тими, хто не приймав добавки.