Уявімо ідеальну ситуацію – нову квартиру, яку ми можемо облаштувати за своїм смаком. Або навіть стару, в якій ми хочемо зробити найбільш «екологічно сприятливий» ремонт. Отже, почнемо.

Невже людина в XXI столітті зовсім безсила проти шкідливого впливу побічних ефектів науково-технічного прогресу? Наші поради допоможуть вам звести їх нанівець як мінімум у себе вдома, а крім того, внести свій внесок у захист навколишнього середовища. Варто лише засвоїти деякі прості правила, і нам стане легше дихати, а світ навколо стане чистішим і кращим.

Підлога. Підлоги повинні дихати – головне правило. Тепла підлога – це добре, але тільки у випадку, якщо обігрів забезпечується за рахунок гарячої води. Тим не менш, цю технологію часто критикують за «ускладнення» у вигляді водяних пробок на місці стиків. А ось електричний підігрів підлоги абсолютно не вітається гігієністами – це додаткове електромагнітне випромінювання. Якщо вам зовсім вже холодно ходити по підлозі, надягайте тапочки з натуральних матеріалів або кладіть на нього натуральний бавовняний килимок, плетену рогожу – все, що вам допоможе відчувати себе комфортно.

органічна хімія

До якості лінолеуму теж є певні вимоги, про які найчастіше замовчують продавці. Між тим, добросовісний виробник завжди вказує це у гігієнічному сертифікаті. У дитячих установах використовують один, в офісах – інший, з більш вираженим запахом. Вивітритися-то він вивітриться і шкоди від нього великої не буде, але от голова якийсь час може боліти, а очі сльозитися. Тому подумайте – чи варто економити на Вашому організмі, чи потрібні йому зайві прояви алергії? Взагалі, вивчення гігієнічного сертифіката має стати ЕКОправилом № 1 при виборі будівельних матеріалів.

Якщо ви алергік, то замість лінолеуму можна постелити ламінат, але аж ніяк не ковролін, особливо при алергії на пил. Або, якщо Ви все життя провели в квартирах в радянському стилі, обвішаних та обложених килимами, і ніяк не можете жити інакше, придбайте сучасний водяний пилосос і проводьте вологе прибирання кілька разів на тиждень. Ідеальний варіант – натуральний паркет, але він не всім по кишені.

Стіни. Одним з найбільш екологічно безпечних матеріалів є шпалери, в ідеалі – з натуральних матеріалів. Існують вінілові матеріали, що відповідають сучасним вимогам щодо екологічної безпеки, флізелінові шпалери з нанесеним малюнком і багато інших видів «безпечних» шпалер. Якщо ви прихильник сучасних технологій, то можете використовувати стійкі фарби на натуральній основі для фарбування стін, але пам’ятайте, що вони досить дорогі.

Стеля. Натуральні ( коли ми вже говоримо про екологічність ) фарби для стелі не всім по кишені. Гіпсокартонні стелі були і залишаються улюбленою, ергономічною і економічною технологією для середньостатистичного читача. Чи шкідливий гіпсокартон? Якщо вибирати матеріал хорошої якості від виробника з надійною репутацією, то ні. Перевіряйте сертифікат, особливо вивчаючи дані про вологостійкість: якщо матеріал не володіє хорошою вологостійкістю, він досить швидко розвалиться при попаданні на нього вологи, навіть після року-півтора регулярних вологих прибирань – тоді, звичайно, ні про яку екологічність говорити не доводиться.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

органічна хімія

Вікна. Безумовно, з точки зору екології, слід вибирати вікна з натуральної деревини або металопластик. Всі фірми-виробники металопластикових вікон зараз дають гарантії якості з показниками безпеки. На передових виробництвах вже давно застосовуються безсвинцові технології і пластик високої якості. Сам пластик може виділяти шкідливі вешества в результаті хімічних реакцій розкладання тільки при дуже високій температурі вище 100 градусів. Проводилася велика кількість досліджень – при температурі +35 градусів у квартирі ніяких шкідливих проявів від металопластикових вікон не було. Якщо кілька років тому через високий ступінь ізоляції виникала лише одна проблема – душно в квартирі з такими вікнами – то зараз виробники «придумали» вікна з функцією провітрювання. Та й в іншому вікна ці «екологічні», з високим ступенем термо-, тепло – і звукоізоляції.

Провівши мінімальні ремонтні роботи, перейдемо до технічного оснащення нашого житла. Пам’ятайте, що головний принцип, що гарантує баланс «екологія – науково-технічний прогрес» при придбанні будь-якої сучасної техніки – розумний підхід і почуття міри.

Наприклад, кухня. Чи потрібно маленьку кухню оснащувати безліччю електроприладів, якщо в ній вже стоять електроплита, мікрохвильова піч, холодильник (а у деяких ще й морозильна камера додатково)? На жаль, зазвичай на цьому не зупиняються. Електрочайником, мікрохвильовою піччю, і навіть телевізором сьогодні комплектуються багато кухонь, незалежно від їх плоші. Але ніхто не замислюється над тим, що така кількість одночасно включених приладів викликає інтерференцію (накладання електромагнітного поля одного приладу на інший). А це вже дійсно може принести шкоду здоров’ю. Але вихід є: якщо в кухні неодмінно необхідний повний комплект сучасної техніки – від електрочайника до хлібопічки, хоча б вмикайте її по черзі і не стійте довго над включеними в мережу приладами.

органічна хімія

Про мікрохвильову піч варто сказати окремо. В інструкції зазначається, що прилади використовуються для швидкого приготування, розігріву і розморожування їжі. Вони дуже зручні: стильні, швидкі у використанні – плюс ще займають на кухні мало місця. З одного боку, в них використовується електромагнітна енергія досить високої потужності ( надвисокі частоти до 2000 МГц, з потужністю до 10 кВт. З іншого – безпека цих приладів – в їх герметичності. Купуючи мікро хвильовку, зверніть увагу на одну важливу деталь – дверцята на передній стінці мають дуже щільно закриватися. Сама піч має високоефективну металеву сітку, яка захищає людину від впливу електромагнітної енергії. Але в процесі експлуатації дверцята можуть відходити, і через утворюється щілина в приміщення надходить електромагнітна енергія – саме вона і небезпечна для здоров’я. Пам’ятайте також, що при швидкому приготуванні їжі в ній можуть не тільки не встигати зруйнуватися деякі живильні речовини (на що роблять акцент у рекламі виробники мікрохвильовок), але і цілком встигати зруйнуватися білок. Тому в ідеалі мікрохвильовки слід використовувати більше для розігріву їжі, ніж для її приготування

Ванна. Сьогодні існує безліч порад з екологічною експлуатацією пральної машини. Мова йде і про нові технології прання, і про матеріали, з яких виготовлені бак та барабан, і про економію витрачання електроенергії (вважається, що при неправильній експлуатації пральної машини перевитрата електроенергії може становити від 10% до 30%). Але одним з основних моментів, що впливають як на екологічність процесу прання, так і на стан білизни після неї, є все-таки якість прального порошку. Сьогодні у продажу є безліч екологічно чистих гелів або порошків без фосфатів. Крім того, можна значно “поліпшити” екологічну якість білизни, уникаючи кондиціонерів і відбілювачів, а також будь-яких хлорвмісних засобів. Користуючись порошками ( як і іншою побутовою хімією ), стежте за тим, щоб доза засобу відповідала інструкції виробника. Використовуйте мірні стаканчики для порошку. Існують також нові способи прання, які дозволяють зменшити його кількість.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

органічна хімія

Кімната. Після виснажливої літньої спеки перший прилад, який заслуговує нашої уваги – кондиціонер. Всім відомі розповіді про інфекції, якими поплатилися за комфорт деякі особливо завзяті любителі цих приладів («хвороба легіонерів»). Однак далеко не всім відомо, що причиною цих інфекцій у більшості випадків є…недодержання правил екологічної безпеки – несвоєчасна заміна фільтрів. Що може статися, якщо забути поміняти фільтр вчасно? Можуть з’явитися симптоми, подібні до простудних або алергічних. Стає важко дихати, з’являються сухість у носоглотці, закладеність носа, висипання на шкірі, нудота. Іноді ці симптоми супроводжуються сильною втомою, труднощами зосередження, погіршенням пам’яті… Справа в тому, що кількість токсинів в непровітрюваних приміщеннях з кондиціонуванням повітря в 6-7 разів більша, ніж у природної вентиляції. Якщо фільтри вчасно не змінюються, вони забруднюються і самі стають джерелом різних токсинів, в тому числі і мікробної інфекції. Негативний вплив також може надавати і аероіонізація повітря. Тому не економте на фільтрах, а міняйте їх по інструкції. Крім того, постійно стежте не тільки за температурою в кімнаті, але і за вологістю повітря!

Далі слідує телевізор, про який написано у багато разів більше, ніж про кондиціонер. Не сумніваючись, що ніхто з читачів не збирається відмовитися від цього блага цивілізації в квартирі, наведемо просто основні правила безпеки, при дотриманні яких про шкоду для здоров’я телевізора говорити не доведеться. Безперечно, цей прилад є джерелом електромагнітного, ультрафіолетового, інфрачервоного і м’якого рентгенівського випромінювання. А електростатична напруга навколо кінескопа створює аероіонізацію повітря в приміщенні з позитивно зарядженими іонами. Все в сукупності не проходить безслідно для здоров’я, якщо годинами просиджувати біля екрану. Тому перший принцип – чим більший екран, тим далі від телевізора потрібно перебувати. Наприклад, 17-сантиметровий екран вимагає безпечного видалення від нього на відстань 2 м, а 21-сантиметровий – 3-3,5 м. Але цих рекомендацій, як правило, ніхто не дотримується. Другий принцип – обмежте час перебування біля блакитного екрану. Особливо для дітей. Для дітей дошкільного віку – до 2 годин в день, для дорослих – до 3 годин. І обов’язково робіть перерви в перегляді телепередач.

В квартирі може знаходитись ще безліч інших приладів, про кожен з яких фізично неможливо розповісти в одній статті. Тому вкажемо лише головний принцип безпеки: розміщуючи електроприбори квартирі, обов’язково дотримуйтесь рекомендацій, викладених в інструкції по експлуатації. Уникайте електромагнітних «переплетень» і знаходження в зоні їх подовгу ( особливо це стосується планування зон відпочинку і спальних місць).

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

Нижче наводиться список порад, які дозволять Вам максимально «убезпечити» себе в плані екології у всіх сферах життя – вдома, на дачі, на роботі, на вулиці.

органічна хімія

Екопоради для прихильників здорового способу життя і захисників навколишнього середовища
 1. Відмовтеся від зайвих засобів побутової хімії. Наприклад, підлогу чудово можна вимити без засобу для миття підлоги, якщо в квартирі роками не тривав ремонт.
 2. Установіть лічильники водопостачання – це дозволить адекватно оцінити споживання води.
 3. Проводіть в душі не більше 10 хвилин і включайте теплу воду замість гарячої. Так заощадите електроенергію, і шкіру не пересушите.
 4. При вмиванні зменшуйте струмінь води з крана, регулюючи його натиск. З повністю відкритого крана з водою кожну хвилину йде в каналізацію до 15 л води.
 5. Використовуйте акумулятори замість одноразових батарейок.
 6. Використовуйте в квартирі енергозберігаючі лампочки (вони споживають на 75% менше енергії).
 7. Без необхідності не вмикайте електроприлади і не залишайте їх працювати у фоновому режимі. (Наприклад, коли мобільний телефон не на зарядці, не залишайте в розетці зарядний пристрій.)
 8. Виходячи з приміщення, завжди вимикайте за собою світло, а виходячи з автомобіля – фари.
 9. Частіше користуйтеся сходами замість ліфта – корисно і для фігури, і для здоров’я.
 10. На роботу і з роботи ходіть пішки, якщо є можливість. Якщо такої можливості немає, намагайтеся щодня хоча б 30 хвилин ходити пішки.
 11. Відмовтеся від машини хоча б на 1 – 2 дні в місяць.
 12. Використовуйте мобільні телефони тільки для короткої розмови, – цей зв’язок не даремно називається мобільним і в ньому використовуються досить жорсткі електромагнітні хвилі.
 13. Вибирайте товар в екологічній упаковці. Звертайте увагу на маркування: круглий значок зі стрілками означає, що упаковка виготовлена з вторсировини, купуючи товари в такій упаковці, Ви підтримуєте екологічно свідомих виробників.
 14. Купуйте часто використовувані товари і продукти в економ-упаковках.
 15. Купуйте напої в скляних пляшках – їх можна здати і використовувати повторно, у той час як одноразова пластикова тара не піддається природній біодеградації.
 16. По можливості відмовтеся від пластикових пакетів. Зараз у продажу є спеціальні матерчаті сумки для покупок. Якщо вже берете пластиковий пакет, то постарайтеся використовувати його повторно, наприклад для викиду сміття.
 17. Не купуйте продукти, які виглядають неприродно яскраво за рахунок барвників і ароматизаторів.
 18. Не купуйте продукти з дуже тривалим терміном зберігання за рахунок штучних добавок і консервантів.
 19. Відмовтеся від використання одноразового посуду
 20. Купуйте органічну косметику (компанії, що виробляють подібну продукцію, не тестують на тваринах і намагаються замінювати синтетичні інгредієнти природними).
 21. По можливості не гидуйте народними косметичними рецептами з натуральних інгредієнтів.
 22. Намагайтеся не витрачати даремно папір, по можливості використовуйте під чернетки роздруковані документи.

Автор : Тетяна Вільчинська

Джерело: Likar.info