Ми їмо, коли відчуваємо почуття голоду. Але чому ми його відчуваємо, і через які етапи проходить їжа в процесі травлення?

Травний процес має найважливіше значення. Їжа, яку ми їмо, постачає організм поживними речовинами, які необхідні йому для нормального функціонування і виживання. Але до того, як перетворитися в корисні речовини, їжа повинна пройти через чотири різних фази травлення.

Наш травний тракт проходить через все тіло. Травний тракт починається з ротової порожнини, що переходить в глотку, з якої їжа потрапляє в стравохід, а після – в шлунок. Шлунок з’єднаний з тонким кишечником, верхня частина тонкого кишечника називається дванадцятипалою кишкою. За дванадцятипалою кишкою слідує худа кишка і клубова, яка переходить в товстий кишечник, що завершується прямою кишкою. У здорової людини повний цикл процесу травлення займає від 24 до 72 годин.

«Чому наш організм весь час вимагає їжі? Тому що кожна клітина нашого організму потребує отримання тих чи інших мікроелементів. То їй потрібен магній – і нам хочеться помідорів, то їй потрібен калій – і нам хочеться кураги, то їй потрібні амінокислоти – і нам хочеться м’яса, то їй потрібен цинк – і нам хочеться кукурудзяної каші або ще що-небудь. Тобто голодна клітина весь час вимагає. Ми її вимог не розуміємо, ми їмо не те, що вона вимагає, а те, що у нас є. І виникає така ситуація: клітина, що не одержала потрібний елемент, знову вимагає. Травний процес – це чіткий біологічний алгоритм. Прийом, переробка, всмоктування і виведення НЕ перероблених залишків », – каже лікар-нутриціолог, Ольга Бутакова.Фази травлення

Прийом їжі: першим етапом травлення вважається прийом їжі. До прийому їжі відноситься процес перебування їжі в роті – коли ви жуєте і ковтаєте їжу і вона, проходячи через стравохід, потрапляє у ваш шлунок. На цьому етапі ваш мозок і смакові відчуття виконують важливу роботу, допомагаючи вам насолодитися смаком і запахом їжі та ідентифікувати її. У першому етапі травлення задіяні ферменти, необхідні для того, щоб допомогти зруйнувати складні продукти до невеликих з’єднань і молекул. У того моменту, коли їжа потрапляє в шлунок, перший етап вважається завершеним.

Переварювання їжі: коли їжа досягає шлунка, починається наступна фаза травлення. Вона включає в себе виробництво травних соків, і продовження розщеплення харчових продуктів. У цьому процесі беруть участь шлунок, підшлункова залоза і печінка, які виробляють різні травні соки. Кожен допомагає переварити різні види їжі. Наприклад, шлунок виробляє кислоту і ферменти необхідні для перетравлення білків. Після того як вся з’їдена їжа розщеплюється в травному процесі, вона готова до наступного етапу, – всмоктуванню.

Всмоктування: під час перетравлення їжі розбивається на глюкозу, амінокислоти або молекули жирних кислот. Ці молекули потрапляють у тонку кишку, де починається фаза всмоктування. Молекули всмоктується через тонкий кишечник, і потрапляють в кровотік. Потрапивши в кров, поживні речовини доставляються до різних частин тіла, де вони або використовуються для забезпечення процесів життєдіяльності, або зберігаються для майбутнього використання. Процес того, які речовини будуть використовуватися відразу, а які будуть збережені, контролює печінка.

Виділення (вихід відходів травлення): виділення є заключним етапом у процесі травлення. При цьому всі компоненти їжі, яку ви вжили і які не були використані для живлення вашого організму, виводяться з нього. І сеча, і кал є формами такої утилізації. Деякі компоненти, такі як нерозчинні волокна, не засвоюється організмом, але необхідні для травлення. Нерозчинні волокна допомагають вашій травній системі в процесі пересування відходів їжі по кишечнику. Незважаючи на те, що травний процес займає від 24 до 72 годин, для повної утилізації поглиненої їжі може знадобитися кілька днів.

Як допомогти своєму організму в отриманні корисних речовин?

  • Приймайте їжу тільки в емоційно урівноваженому стані
  • Їжте тільки тоді, коли зголоднієте
  • Ретельно пережовуйте їжу
  • Не приймайте занадто холодної і занадто гарячої їжі
  • Дотримуйтеся помірності, не переїдайте нормальний об’єм їжі повинен становити 400-700 грам.
  • Пийте рідину до і після їжі
  • Їжте просту їжу. Перевагу віддавайте продуктам, що виростають на території вашої країни.
  • Намагайтеся, щоб половину щоденного раціону становила сира рослинна їжа.
  • Чи не беріться за активну роботу відразу після їжі, трохи відпочиньте.

Існує величезна кількість всіляких рекомендацій і дієт, спрямованих на те, щоб привести в порядок роботу травної системи. Але всі їх можна звести до однієї простої думки: запорука належної роботи вашого організму – збалансоване і правильне харчування.