Неприємний гіркий присмак у роті вранці зустрічається у багатьох, і нерідко переслідує людину роками. Хтось навіть вважає, що це нормально, і навіть не цікавиться причинами. Чи так це? Що потрібно знати про гіркоту в роті?

Запалення і гіркота в роті

Гіркий присмак у роті може бути наслідком запалення ясен, слизової горла, мигдалин. У такому випадку це наслідок життєдіяльності патогенних бактерій, які розмножуються на слизових оболонках. При хронічному тонзиліті, гінгівіті гіркий смак може регулярно з’являтися після тривалої перерви в прийомі їжі та рідини. Найчастіше це буває після нічного сну, але може бути і після напруженого робочого дня, проведеного без обіду і перерви на чай.

Ігнорувати такий симптом не можна. Тривалий хронічний процес запалення призводить у результаті до ускладнень. Крім того, таку гіркоту зазвичай супроводжує і неприємний запах з рота, а це вже значно ускладнює особисте спілкування. Ви можете навіть ризикувати кар’єрою.

Гіркота у зв’язку з потраплянням жовчі в стравохід

Застій жовчі нерідко призводить до закидання її в шлунок і стравохід. Цьому сприяють запальні процеси в дванадцятипалій кишці, слизовій шлунка (гастрит). Порушення виділення жовчі може бути прямо пов’язане з патологією жовчного міхура: дискінезія, жовчокам’яна хвороба, холецистит. Супроводжувати гіркоту при цьому будуть й інші симптоми: біль у правому або лівому підребер’ї, нудота, печія, блювання жовчю, часта відрижка, спазми в епігастрії. Слід уважно віднестися до гіркого смаку на голодний шлунок, блювоті після рясного прийому їжі. Зверніться до гастроентеролога для детального обстеження.

Під час вагітності (другий-третій триместр) поява гіркого присмаку в роті, так само як і печія, можуть бути тимчасовим явищем. Зміна положення органів черевної порожнини впливає на травлення. Тому в цьому випадку рекомендація одна: дробове харчування.
 
гіркота в роті

Переїдання на ніч

Якщо ви звикли не їсти на ніч, а потім наїлися жирної смакоти в гостях – вранці може з’явитися гіркота в роті. При цьому чим більше «важкою» буде їжа – тим більше буде гірчити. Зазвичай неприємний присмак у роті з’являється після вживання на ніч великої кількості м’ясної їжі.

Це відбувається тому, що м’ясо перетравлюється довго, а під час сну перистальтика і швидкість процесів розщеплення їжі значно знижується. У горизонтальному положенні закид жовчі вище дванадцятипалої кишки відбувається набагато простіше, навіть за відсутності патології ШКТ. До того ж тривале нічне травлення вимагає поповнення запасів води, а під час сну цього не відбувається. Тому вранці гіркота супроводжується сухістю слизової рота, що підсилює неприємні відчуття.

Антибактеріальні препарати

Прийом антибіотиків звичайно негативно позначається на складі мікрофлори кишечника і ротової порожнини. Тому причини гіркого присмаку в роті в цьому випадку дві: порушення травлення в тонкому кишечнику і застій / закид жовчі, і розмноження патогенної мікрофлори на слизовій оболонці рота. Зазвичай цю проблему можна ліквідувати курсом пробіотиків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЧИЩЕННЯ ПЕЧІНКИ

ДРОБОВЕ ХАРЧУВАННЯ

СТЕАТОЗ ПЕЧІНКИ