При ожирінні страждають внутрішні органи людини, зокрема печінка. І зайва вага починає накопичуватися ще швидше.

Надлишок жиру – не тільки естетична проблема. Зайві кілограми мають властивість накопичуватися не тільки під шкірою, а й на внутрішніх органах. В результаті вони починають працювати з перевантаженням, порушується жировий і вуглеводний обмін, і виникає схильність до розвитку різних захворювань. Печінка – один з органів, які підпадають під «жировий удар».

Як зайву вагу б’є по печінці

Як відомо, вуглеводи забезпечують організм енергією, яка потрібна для звичайної життєдіяльності та виконання фізичних навантажень. Вони можуть накопичуватися в організмі, а при необхідності виходять з клітин-сховищ. Роль такого сховища виконує печінка. Глюкоза складується там у вигляді глікогену, і, коли знадобиться, знову повертається в кров. Однак важливо врахувати, що накопичувальні здатності печінки обмежені. Так, печінка дорослої людини, в середньому, вміщує близько 90 г глікогену. А надлишки перетворюються в жир, який відкладається в усі можливі місця в організмі.

Через надлишок глюкози робота печінки при зайвій вазі порушується. Її клітини (гепатоцити) наповнюються жиром. Розміри органу збільшуються, змінюються біохімічні печінкові показники. Зміни на клітинному рівні призводять до розвитку хвороб печінки: стеатозу, стеатогепатиту, фіброзу і цирозу.

При стеатозі (жировий гепатоз) накопичення жиру посилюється. Печінка виробляє все менше глікогену і синтезує більше жиру з вуглеводів. Перекисне окислення ліпідів в клітинах печінки веде до пошкодження клітинних мембран і утворення запальної реакції. В результаті розвивається жировий гепатит. Якщо процес приймає хронічну форму, – то і цироз печінки.

Стеатоз може довгий час себе не проявляти, або проявляється неспецифічними симптомами – слабкістю, нудотою, відчуттям важкості в області правого підребер’я, схильністю до простудних захворювань (це пов’язано зі зниженням імунітету).

До речі, оскільки клітини печінки зайняті жиром, і в них немає місця для глюкози, це призводить до скачок рівня глюкози і цукровому діабету 2 типу.

Вид стеатозу печінки при зайвій вазі – неалкогольна жирова хвороба печінки. На тлі інсулінорезистентності та метаболічного синдрому у людей, які не зловживають алкоголем, в органі розвиваються процеси, характерні для «досвідчених» алкоголіків.

Але є і хороша новина: стеатоз печінки – це оборотний процес. Робота печінки прийде в норму, коли людина позбудеться зайвої ваги. Але робити це потрібно правильно.

Схуднення з користю для печінки

Поступове зниження ваги сприяє нормалізації рівня печінкових ферментів, зменшенню вмісту жиру в тканинах печінки, ослаблення проявів стеатоза. А ось швидке схуднення, особливо, за допомогою низькокалорійної дієти або голодування, призведе до розвитку запального процесу в печінці. Це пояснюється тим, що різка втрата ваги викликає вивільнення великої кількості жиру з клітин печінки і посилені процеси перекисного окислення.

Крім того, в процесі стрімкого схуднення утворюється велика кількість токсинів – відходів розпаду жирів. Вони не встигають віддалятися з організму, завдаючи шкоду внутрішнім органам.

Щоб правильно худнути, достатньо розлучатися з 1-1,5 кг зайвої ваги в тиждень. Дієта не повинна бути знежиреною – жир потрібно просто обмежити. Адже відсутність жиру привід до порушення роботи жовчного міхура (жовч, який поступає у нього з печінки відповідає за перетравлення жиру), утворенню каменів в ньому. Бажано, щоб харчування було дробовим. Це є профілактикою утворення каменів в жовчному міхурі.

Доброю основою для дієтичного харчування є легкі супи. Дозволені нежирне м’ясо, відварна або тушкована їжа, кисломолочні продукти з невисоким вмістом жиру, невелика кількість хліба. Також необхідно збільшити фізичні навантаження.

Часто при ожирінні печінки лікарі призначають пацієнтам прийом медикаментозних препаратів для підтримки печінки, для зниження рівня холестерину, а також препарати, що стимулюють утворення жовчі і сприяють видаленню продуктів розпаду ліпідів з печінкових клітин. Завдяки нормалізації роботи печінку допоможе вам скидати зайву вагу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗВИЧКИ, ВІД ЯКИХ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ ЗАЙВА ВАГА

СТЕАТОЗ ПЕЧІНКИ

НЕАЛКОГОЛЬНИЙ СТЕАТОГЕПАТИТ