Симптоми різних форм панкреатиту в чомусь схожі. Провідними ознаками захворювання є біль, нудота, блювота і розлад шлунку.

Підшлункова залоза – орган, який грає дуже важливу роль у людському організмі. Завдяки ферментам підшлункової залози відбувається нормальний процес травлення. Крім того, в цьому органі виробляється гормон інсулін, необхідний для утилізації глюкози клітинами організму.

Запальні процеси, що протікають в підшлунковій залозі, називаються панкреатитами. При подібних патологічних процесах порушуються основні функції залози. Травні ферменти не потрапляють в стравохід, через що відбувається розкладання тканин самої підшлункової залози.

Панкреатит буває гострим і хронічним. У свою чергу ці різновиди панкреатиту також поділяються на кілька форм. Симптоми різних форм панкреатиту в чомусь схожі. У цій статті ми розповімо про самі основні симптоми захворювання, які найчастіше турбують хворих: біль різного характеру, розлади стільця, нудота і блювота, зміна кольору шкіри, жовтяниця, синдром Тужиліна та інші.

Больові відчуття при панкреатитах

Основним симптомом різних форм панкреатиту є біль, який може проявлятися по-різному. У більшості випадків зустрічається так звана панкреатична колька різної тривалості. Біль у даному випадку локалізується у верхній частині шлунка, в лівому або правому підребер’ї. У деяких випадках біль може віддавати в серце.

Для хронічного обструктивного панкреатиту характерна приступообразна колька. При необструктивному панкреатиті біль носить тривалий характер. Залежно від форми панкреатиту та інтенсивності запального процесу бойові відчуття можуть тривати від кількох годин до кількох діб. Як правило, чим важче форма захворювання, тим сильніший біль.

Порушення роботи кишечника

При різних формах панкреатиту можуть відзначатися розлади стільця (діареї та запори). Найчастіше запори свідчать про початок запального процесу. При прогресуванні захворювання стілець стає нестійким, і у хворого може розвинутися пронос. Особливо часто діарея зустрічається у хворих алкогольним панкреатитом. Збільшення калових мас при панкреатиті призводить до того, що хворий починає худнути. Крім того, відзначається сухість язика, стоматити (запальні процеси в ротовій порожнині) та інші симптоми вітамінної недостатності.

Нудота і блювання при панкреатиті

Це одні з провідних ознак при діагностиці панкреатиту. Нудота і блювання відзначається як при гострих, так і при хронічних формах панкреатиту. Для гострого і рецидивуючого панкреатиту характерна болісна нудота, при цьому блювота не приносить хворому полегшення. При хронічному панкреатиті цей симптом виражений не так яскраво, проте нудота турбує хворого постійно.

Зміни кольору шкіри і жовтяниця

При панкреатитах у хворих змінюється колір шкірних покривів. У різних ситуаціях колір шкіри може бути жовтяничним, дуже блідим або синюшним (стан ціанозу). Небезпечним симптомом є поява синюшности на обличчі і животі хворого. Така симптоматика свідчить про гостру або рецидивуючу форму панкреатиту. Ціаноз шкіри обличчя зазвичай спостерігається при вираженій інтоксикації та порушенні периферичного кровообігу.

Приблизно у 10-30% хворих панкреатитом відзначається жовтяниця. Такий симптом розвивається через попадання в кров трипсину – ферменту, що сприяє руйнуванню клітин печінки.

Синдром Тужиліна та інші симптоми панкреатитів

Синдром Тужиліна – це поява невеликих червоних «крапельок» (судинних аневризм) на тілі хворого. Такі аневризми мають правильну форму, найчастіше виникають в області грудей і живота. Збільшення кількості аневризм вказує на загострення захворювання, а зменшення їх кількості свідчить про загасання патологічного процесу.

Нерідко на тлі панкреатиту розвивається вторинний цукровий діабет. При цьому під час ремісії захворювання рівень цукру може бути в нормі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ПАНКРЕАТИТ: СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ

ДІЄТА ПРИ ХРОНІЧНОМУ ПАНКРЕАТИТІ

ПАНКРЕОНЕКРОЗ